tarımenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
28,9226
EURO
31,3609
ALTIN
1.887,43
BIST
8.087,24
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
13°C
İstanbul
13°C
Az Bulutlu
Salı Az Bulutlu
13°C
Çarşamba Hafif Yağmurlu
14°C
Perşembe Yağmurlu
10°C
Cuma Çok Bulutlu
8°C

Ege Kongreleri üç önemli alanda uluslararası bilim insanlarını bir araya getirdi

Ege Üniversitesi (EÜ), Özbekistan Karakalpak Devlet Üniversitesi, Özbekistan Taşkent Kimya Enstitüsü, Özbekistan Taşkent Devlet Pedagoji Üniversitesi ile İktisadi Kalkınma ayrıca Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (İKSAD) iş birliğinde çok sayıda bilimsel kurumun katkısıyla “II. Uluslararası Ege Kongreleri” düzenlendi.

Ege Kongreleri üç önemli alanda uluslararası bilim insanlarını bir araya getirdi
15.06.2023 14:23
0
A+
A-

Ege Üniversitesi (EÜ), Özbekistan Karakalpak Devlet Üniversitesi, Özbekistan Taşkent Kimya Enstitüsü, Özbekistan Taşkent Devlet Pedagoji Üniversitesi ile İktisadi Kalkınma ayrıca Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (İKSAD) iş birliğinde çok sayıda bilimsel kurumun katkısıyla “II. Uluslararası Ege Kongreleri” düzenlendi. Ege Üniversitesinden Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün yürütücüsü olduğu Sosyal ayrıca Beşeri Bilimler, Fen ayrıca Sağlık Bilimleri ile İnovasyon ayrıca Mühendislik Bilimleri alanlarında üç kongreye ev sahipliği yapan etkinliğin açılışı EÜ Su Ürünleri Fakültesi Konferans Salonunda yapıldı.

Etkinliğe; Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, Karakalpak Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İzimbet Turdimambetom, EÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bahri Başaran, EÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Mutluer, IKSAD Enstitüsü Genel Sekreteri Dr. Kaldıgül Adilbekova, Taşkent Kimya Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Gülbahar Tavaldıeva ile yurt içi ayrıca dışından alanında uzman bilim insanları katıldı.

Konuşmasında Ege Üniversitesinin en önemli hedeflerinden birinin uluslararasılaşma olduğunu söyleyen Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, “Ege Üniversitesi, Türk Dünyası ile akademik ilişkilerini güçlendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda, özellikle Azerbaycan üniversiteleri ile çift diploma çalışmaları yürütülmekte olup, Özbekistan Üniversiteleri ile de aynı kapsamda çalışmalarımıza büyük bir özveri ile devam ediyoruz. Bu yıl ikincisini düzenlemekte olduğumuz 2. Uluslararası Ege Kongreleri; sosyal ayrıca beşeri bilimler alanında 24, fen ayrıca sağlık bilimleri alanında 17 ayrıca yine mühendislik alanında da 17 farklı ülkeden katılım ile yüz yüze ayrıca çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek. Bu yıl da kongre bildirileri kitaplaştırarak, bilim dünyasına sunulacak. Kongrenin hazırlanmasında emeği geçen bütün meslektaşlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Karakalpak Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İzimbet Turdimambetom ise kongreye Karakalpak Devlet Üniversitesi olarak katılmaktan büyük gurur duyduklarını, Ege Üniversitesi ayrıca İKSAD’ın iş birliğinde yapılan ayrıca süregelen bu kongrelerin başarılı olacağına inandıklarını söyledi.

“Geniş bir coğrafyanın bilim insanlarını bir araya getiriyoruz”

EÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bahri Başaran, “Ege Üniversitesi olarak; eğitim, öğretim, araştırma, geliştirme ayrıca topluma katkı çalışmalarımıza, uluslararası ya da kültürlerarası boyut entegre ettiğimiz somut çalışmalara odaklanıyoruz. Uluslararasılaşma stratejimiz, öğrenci, idari ayrıca akademik tüm personelimizi kapsayacak şekilde geniş katılımlı olarak eğitim ayrıca araştırma kalitemizin uluslararası ortaklıklarla geliştirilmesini kapsıyor. Bunu kendimize önümüzdeki dönem için görev sayıyoruz. Bu yıl, mühendislik bilimlerinde 17 ayrı ülkeden 137 katılımcı, doğa ayrıca sağlık bilimleri ise yine 17 ayrı ülkeden 108 katılımcı ile kongremizi gerçekleştiriyoruz. Bu potansiyel Ege Üniversitesinin bilimsel dünyaya katkısı açısından son derece önemli. İlkine göre daha geniş bir coğrafyanın bilim insanlarını bir araya getiriyor olmamız hedeflerimizin paralelinde büyük bir ilerleme kaydettiğimizi ifade ediyor’’ diye konuştu.

“Uluslararasılaşma ayrıca dijitalleşme en önemli hedeflerimiz”

Konuşmasında, Ege Üniversitesi’nin son 5 yılda akademik ayrıca idari anlamda çok büyük mesafeler kat ettiğinin altını çizen EÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Mutluer, “Sayın rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın akademik anlamda iki yeni önemli hedefi var. Bunlardan birincisi uluslararasılaşma diğeri ise dijitalleşme. Uluslararası misyonumuz doğrultusunda 2021 tarihinden bu yana çok sayıda faaliyet gerçekleştirdik. Son 3 yıl içerisinde uluslararasılaşma kapsamında Bilim Şenliği – Lisansüstü Tez Buluşmaları, Uluslararası Lisansüstü Öğrenci Kongresi ayrıca Uluslararası Ege Sosyal ayrıca Beşeri Bilimler Kongresi gibi faaliyetlerimiz bu sürece katkı sağlamıştır. Ayrıca, Sosyal Bilimler Enstitüsü olarak Gazetecilik, Türk Halk Bilimi alanlarında Karakalpak Devlet Üniversitesi, Alman Dili ayrıca Edebiyatı alanında Ürgenç Devlet Üniversitesi ile ortak tezli yüksek lisans çift diploma programları için protokollerimiz imza aşamasına gelmiştir. Tüm bunların yanı sıra, lisansüstü öğrencilerimizin uluslararası düzeydeki akademik çalışmalarını ayrıca araştırmalarını da desteklemek, bu konulardaki taleplerini karşılamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dijitalleşme çalışmalarımız ise lisansüstü tezlerin dijital ortama aktarılması, bu tezlerin erişime açılması, tüm yazışma süreçlerinin dijital ortamda takip edilmesi ayrıca depolanması, internet sitemizin Türkçe ayrıca İngilizce olarak sürekli güncel tutulması sayılabilir ” dedi.

“Multidisipliner çalışmaların gelişimine katkı sunan bir kongre”

IKSAD Enstitüsü Genel Sekreteri Dr. Kaldıgül Adilbekova, “Bir milleti ayakta tutan unsurlardan biri ayrıca en önemlisi o milletin manevi değerlerini üstünlüğüdür. Bu değerlerin üstüne inşa edilecek bilgiyi paylaşmak adına bilim anlatıcılığı ayrıca bilim diplomasisini geliştirmeyi hedeflediğimiz bu kongreleri Ege Üniversitesinde yapmaktan büyük sevinç duyuyoruz. Ege kongreleri, çok sayıda bilim insanını bir araya getirmeyi başaran, birçok enstitüsü ayrıca bilim dalını birlikte çalışmak için teşvik eden, multidisipliner çalışmaların gelişimine katkı sunan bir kongre olmayı başardı. Değişimlerin, dönüşümlerin, yeniliklerin yaşandığı süreçlerde aynı amacı taşıyanlar daha sık bir araya gelmesi gerekiyor” diye konuştu.

Kongrede bulunmaktan memnun olduklarını dile getiren Taşkent Kimya Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Gülbahar Tavaldıeva, “Türkiye’deki üniversitelerle daha çok akademik iş birliği yapma sürecini başlatmış vaziyetteyiz ayrıca bu kongre sayesinde gayretlerimizin meyvelerini aldığımızı görüyoruz. İki ülke arasındaki akademik ziyaretleri daha çok sıklaştırmak istiyoruz” dedi.

Yoğun katılımın olduğu kongrede, yurt içi ayrıca yurt dışından sosyal-beşeri bilimler alanında 200, fen-sağlık bilimleri alanlarında 110 ayrıca mühendislik ayrıca inovasyon alanlarında 137 olmak üzere toplam 447 bildiri yüz yüze ayrıca çevrimiçi oturumlar ile katılımcılara sunuldu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: - sosyal içerik platformu - ETSY Blog - uygulama fikirleri - vize başvurusu