tarımenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
28,8524
EURO
31,5079
ALTIN
1.890,57
BIST
7.948,60
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
19°C
İstanbul
19°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Parçalı Bulutlu
20°C
Cumartesi Az Bulutlu
20°C
Pazar Hafif Yağmurlu
11°C
Pazartesi Az Bulutlu
11°C

Türkiye’de bir ilk! İş Portföy TEV Eğitime Destek Serbest Fon, gençlerin eğitimine sürdürülebilir katkı modelini getiriyor

İş Portföy Yönetimi A.Ş. ayrıca Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliğinde, sosyal sorumlulukla yatırım fonlarının yolunu kesiştirmek üzere kurulan İş Portföy TEV Eğitime Destek Serbest Fon* sayesinde yatırımlar sadece getiri yaratmıyor, aynı zamanda bursa dönüşüyor.

Türkiye’de bir ilk! İş Portföy TEV Eğitime Destek Serbest Fon, gençlerin eğitimine sürdürülebilir katkı modelini getiriyor
22.06.2023 00:07
0
A+
A-

İş Portföy Yönetimi A.Ş. ayrıca Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliğinde, sosyal sorumlulukla yatırım fonlarının yolunu kesiştirmek üzere kurulan İş Portföy TEV Eğitime Destek Serbest Fon* sayesinde yatırımlar sadece getiri yaratmıyor, aynı zamanda bursa dönüşüyor.

Türkiye’nin öncü portföy yönetim şirketi İş Portföy ayrıca ülkemizin köklü vakıflarından Türk Eğitim Vakfı (TEV) bir ilki hayata geçirerek sermaye piyasaları aracılığıyla eğitime daimî destek verecek yeni bir modeli yatırımcılarla buluşturdu. Bu iş birliğinden doğan ayrıca Sermaye Piyasası Kurulu onayı ile 8 Haziran 2023 yılında satışına başlanan İş Portföy TEV Eğitime Destek Serbest Fon’dan elde edilen fon yönetim ücretinin yarısı 56 yıldır eğitimde fırsat eşitliği misyonuyla gençlerin geleceğine katkı sunan TEV’e aktarılarak yıllar içerisinde yüzlerce öğrenciye burs imkânı sağlanacak. 

Serbest fon niteliğinde olmasından dolayı sadece nitelikli yatırımcılar tarafınca alınabilen İş Portföy TEV Eğitime Destek Serbest Fon’a yatırımcılar Türkiye İş Bankası ayrıca tüm bankalardan herhangi bir alt limit olmaksızın yatırım yapabilmektedir. 1 yıl içinde 500 milyon TL büyüklüğe ulaşması hedeflenen Fon’un ilk yatırımcıları ise Türkiye İş Bankası, İş Portföy ayrıca TEV oldu. 

 

Yatırımcısına, dengeli ayrıca istikrarlı bir getiri yaratmayı öngören Fon, yüzlerce öğrenciye burs sağlama hedefiyle yola çıkıyor. Bu modelin alışılagelmiş bağış yöntemine kıyasla getirdiği en önemli yenilik ise eğitime destek olmak isteyenlerin doğrudan kendi mali kaynaklarından aktarımda bulunmak yerine, yatırımlarını İş Portföy TEV Eğitime Destek Serbest Fon’da değerlendirerek, eğitime düzenli ayrıca sürdürülebilir bir destek verebilmeleri olacak. Yatırımcılar birikimlerini bu Fon’da değerlendirirken eğitime destek sağlayarak gençlerin geleceğiyle birlikte ülkemizin geleceğini de değiştirme vizyonuna sahip çıkmış olacak. 

 

İş Portföy ayrıca TEV arasındaki iş birliği bununla da bitmiyor. İki kurum arasında yapılan protokole göre İş Portföy Eğitime Destek Serbest Fon’dan elde edilen yönetim ücretine ek olarak, İş Portföy tarafınca düzenlenecek yardımseverlik koşuları da dahil olmak üzere birçok organizasyondan sağlanan bağış gelirleri TEV’e aktarılacak. Ve bu kapsamda burstan faydalanacak öğrencilerin finansal okuryazarlıklarına katkı sağlamak amacıyla İş Portföy tarafınca eğitici paneller düzenlenecek, öğrencilere staj ayrıca mentorluk imkânı da sunulacak.

İş Portföy TEV Eğitime Destek Serbest Fon tanıtımı için yapılan lansman organizasyonu ayrıca panelin açılış konuşmalarını İş Portföy Genel Müdürü Burak Sezercan ayrıca TEV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş yaptı. Açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen panelin konuşmacıları arasında; İş Portföy Genel Müdürü Burak Sezercan, TEV Genel Müdürü Banu Taşkın, İş Bankası Sermaye Piyasaları Bölümü, Bireysel Yatırım Hizmetleri Birim Müdürü İbrahim Volkan Ulusoy ayrıca Khan Academy Türkiye Direktörü ayrıca STFA Eğitim Vakfı Genel Müdürü Alp Köksal yer aldı. Panelin moderatörlüğünü ise ekonomi sunucusu Berfu Güven üstlendi. 

“Yatırım Fonumuz ‘Eğitim Bursu’na Dönüşüyor” adlı panelde konuşmacılar, bu fon sayesinde yatırımcıların birikimlerini değerlendirirken eş zamanlı eğitime de daimî destek verebileceklerini anlattılar. Ve bu fonun TEV’in faaliyetlerindeki yeri ayrıca önemi ile sektör için örnek bir uygulamaya dönüşmesini değerlendirdiler. İş Bankası Sermaye Piyasaları Bölümü, Bireysel Yatırım Hizmetleri Birim Müdürü İbrahim Volkan Ulusoy, İş Bankası Bankacılığı’nı, finansal olmayan sermaye ögelerini de dikkate alan sürdürülebilir değer üretmeye odaklanan iş modellerinden ayrıca alanında birçok çalışmaya öncülük eden İş Bankası’nın eğitim ile ilgili projelerinden bahsetti. 

İş Portföy Genel Müdürü Burak Sezercan şöyle konuştu; “İş Portföy olarak sürdürülebilirlik, toplumsal cinsiyet eşitliği, teknoloji gibi dünyanın dönüşüm alanlarından ilham alarak kurduğumuz özgün temalı ayrıca getiri potansiyeli barındıran birçok fonu Türkiye’de bir ilk olarak yatırımcılara sunmuş bulunuyoruz. İş Portföy TEV Eğitime Destek Serbest Fon’la da yatırımcı beklentilerinde öne çıkan toplumsal fayda alanında Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirerek eğitime “daimî” destek veren bir sosyal sorumluluk anlayışı ile yatırım fonlarını bir araya getiriyoruz. Yatırımcılar, yatırım tercihlerinde İş Portföy TEV Eğitime Destek Serbest Fon’a yer açarak, maddi yetersizliklerden dolayı eğitim alamayan gençlere burs imkânı yaratmış olacak. Bu bakış açısıyla da diyoruz ki, bir fonla geleceği değiştirmek mümkün. 

Fonumuz ne kadar büyürse, geleceğin değişimine katkı da o kadar artacak. Biz İş Grubu olarak ilk adımı attık ayrıca Fon’a yatırım yaptık. Fon getirileri kendini ispatladıkça, Fon’un da hızla büyüyeceğini değerlendiriyoruz. Örneğin, bugünkü şartlarda Fon’da biriken her 100 milyon TL için fondan elde edilen yönetim ücretinin yarısı TEV’e aktarıldığında birkaç yıl içinde yüzlerce öğrencinin eğitim bursunun karşılanacağını ifade edebiliriz. 

 

TEV’in vizyoner yöneticilerine ayrıca Fon kuruluşundaki desteklerinden dolayı Sermaye Piyasası Kurulumuza teşekkür ediyoruz. Ülkenin kalkınmasına katkı sağlayacak bu gibi örnek uygulamaların hayata geçmesinde teşvik edici rol oynayacağını umuyoruz.”

 

Türk Eğitim Vakfı (TEV) Genel Müdürü Banu Taşkın şu ifadelere yer verdi: “Nitelikli eğitim temel bir insan hakkıdır. Biz de Türk Eğitim Vakfı olarak 56 yıldır gençlerimizin bu haklarına erişebilmeleri ayrıca eğitimde fırsat eşitliğinden faydalanabilmeleri için çalışıyoruz. Yetenekli, başarılı ayrıca maddi olanakları sınırlı çocuklar ayrıca gençler başta olmak üzere ülkemize ayrıca insanlığa katkı sağlayacak yetkinlikte, öncü gençleri ayrıca onların yetişecekleri eğitim sistemini desteklemek için çabalıyoruz. Gençlerimize sadece maddi destek sağlamak için değil; potansiyellerini gerçekleştirebilmeleri için gelişimlerine çok yönlü katkı sağlamayı amaçladığımız çalışmalarımızda en büyük gücümüz Türkiye İş Bankası ayrıca İş Portföy gibi değerli eğitim dostu kurumlardır. Özellikle kurumlarla yaptığımız çalışmaların nitelikli, sürdürülebilir, sosyal etkisi güçlü projeler olmasını çok kıymetli buluyoruz. Çalışmalarını bireysel ayrıca kurumsal desteklerle sürdüren bizim gibi vakıflar için bu desteklerin uzun soluklu ayrıca etki alanı geniş olması, ortaya çıkan faydanın katlanarak büyümesine olanak tanıyor. Öğrencilerimize maddi destek sağlamanın ötesine geçerek eğitim, staj ayrıca mentorluk imkânlarıyla onlara eğitim ayrıca yaşam yolculuklarında çok yönlü ayrıca sürdürülebilir bir destek veren İş Portföy’e, arzuladığımız iyilik döngüsünün ortaya çıkması yönünde sundukları katkıları için sonsuz teşekkür ederiz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: - sosyal içerik platformu - ETSY Blog - uygulama fikirleri - vize başvurusu