tarımenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
31,5771
EURO
34,3156
ALTIN
2.147,60
BIST
8.907,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
14°C
İstanbul
14°C
Gök Gürültülü
Salı Hafif Yağmurlu
10°C
Çarşamba Az Bulutlu
12°C
Perşembe Çok Bulutlu
9°C
Cuma Az Bulutlu
9°C

Koç Üniversitesi Öğretim Üyelerinin Yürüttüğü İki Projeye Avrupa Araştırma Konseyi’nden Önemli Destek

Avrupa Araştırma Konseyi’nin (ERC) Türkiye’de desteklediği 40 araştırmanın 23’ü Koç Üniversitesi akademisyenlerinin imzasını taşıyor.Mühendislik …

Koç Üniversitesi Öğretim Üyelerinin Yürüttüğü İki Projeye Avrupa Araştırma Konseyi’nden Önemli Destek
09.09.2022 14:21
0
A+
A-

Avrupa Araştırma Konseyi’nin (ERC) Türkiye’de desteklediği 40 araştırmanın 23’ü Koç Üniversitesi akademisyenlerinin imzasını taşıyor.Mühendislik dalında Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Cengiz Onbaşlı ayrıca sosyal bilimler alanında Doç. Dr. M. Erdem Kabadayı’nın desteğe hak kazanan yeni araştırmaları, 21. yüzbu yılın en önemli odak noktalarından kuantum teknolojisi ile nüfus hareketleri, toprak kaybı ayrıca ormansızlaşmaya ışık tutuyor.

Koç Üniversitesi akademisyenlerinin yürüttüğü iki yeni proje Avrupa’nın bilimsel alanda en prestijli kurumu olan Avrupa Araştırma Konseyi’nden (European Research Council- ERC) hibe desteği almaya hak kazanarak uluslararası düzlemde dikkate değer bulundu. Koç Üniversitesi Elektrik ayrıca Elektronik Mühendisliği ayrıca Fizik Bölümleri öğretim üyesi Dr. Mehmet Cengiz Onbaşlı, “SuperPHOTON (2B Topolojik Süperiletken Tek Foton Dedektör Aygıtları)” başlıklı projesiyle ayrıca yine Koç Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. M. Erdem Kabadayı da “GeoAI_LULC_Seg (1940’tan 2040’a Bulgaristan ayrıca Türkiye’de Kırsal Nüfus Kaybı, Tarımsal Alan Terki ayrıca Ormansızlaşmanın Analizi ayrıca Tahmini: Coğrafi Yapay Zekâ Temelli Arazi Kullanımı/Arazi Örtüsü Segmentasyonu)” projesiyle “Kavram Kanıtlama Desteği”ne layık görüldü. ERC Kavram Kanıtlama desteğini bu dönem Türkiye’den almaya hak kazanan yalnızca iki proje Doç. Dr. M. Erdem Kabadayı ayrıca Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Cengiz Onbaşlı’ya ait.

Avrupa Araştırma Konseyi daha önce ERC desteği almış araştırmacıların başvurabildiği Kavram Kanıtlama (Proof of Concept) desteğini topluma ayrıca ekonomiye bir fayda oluşturulmasını sağlamak amacıyla veriyor. Koç Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Doç. Dr. M. Erdem Kabadayı, 2015’te Türkiye’de tarih alanında ilk ayrıca Avrupa Araştırma Konseyi genelinde Türkiye ayrıca Osmanlı İmparatorluğu iktisat tarihi alanında hâlâ tek olan UrbanOccupationsOETR (1850-2000 Yılları Arasında Osmanlı İmparatorluğu’ndan Cumhuriyet Türkiyesine Sanayileşme ayrıca Kentleşme: Karşılaştırmalı Bir Bakış) projesi ile ERC Başlangıç desteğine layık görülmüştü. 1,5 milyon avro ile desteklenen ayrıca Cambridge ayrıca Glasgow Üniversiteleri ortaklığında yürütülen UrbanOccupationsOETR 1850’den 2000’e Türkiye’de kentleşme ayrıca bölgesel ekonomik gelişme farklılıkları üzerine odaklanıyor. Doç. Dr. Kabadayı’nın UrbanOccupationsOETR araştırma altyapısı üzerine inşa ettiği “1940’tan 2040’a Bulgaristan ayrıca Türkiye’de Kırsal Nüfus Kaybı, Tarımsal Alan Terki ayrıca Ormansızlaşmanın Analizi ayrıca Tahmini: Coğrafi Yapay Zekâ Temelli Arazi Kullanımı/Arazi Örtüsü Segmentasyonu” başlıklı çalışması ise 30.000 km2’lik bir alanın incelenmesiyle ekonomik boyutu da olan sosyal ayrıca çevresel tehditlere ışık tutuyor. Radikal arazi kullanımı ayrıca arazi örtüsü değişikliklerini nüfus dinamikleriyle ilişkilendirerek analiz edeceği projeyle Doç. Dr. Kabadayı, gelecekte yaşanabilecek tarımsal nüfus kaybı ayrıca ormansızlaşmanın öngörülmesine katkı sunacak. Projenin sonuçlarının uluslararası akademik çevrelerle sınırlı kalmayarak Türkiye’de ayrıca Bulgaristan’daki yerel idareler, yetkili bakanlıklar ayrıca AB kuruluşlarıyla da paylaşılmasıyla, araştırmanın etki alanını büyütecek bir sosyal sorumluluğun yerine getirilmesi hedefleniyor.

2020 tarihinde “Termodinamik Limitlere Yakın Çok Düşük Güç Tüketimli ayrıca Geniş Bantlı Spintronik Devreler” projesiyle ERC’den 2,5 milyon avro’luk Başlangıç Fonu alan Koç Üniversitesi Elektrik ayrıca Elektronik Mühendisliği ayrıca Fizik Bölümleri öğretim üyesi Dr. Mehmet Cengiz Onbaşlı da başarısını bu yıl Kavram Kanıtlama desteğiyle sürdürdü. Dr. Onbaşlı “2B Topolojik Süperiletken Tek Foton Dedektör Aygıtları” (SuperPHOTON) adlı projesiyle, 21. yüzbu yılın en önemli araştırma alanlarından biri olan son derece hassas yeni kuantum ışık sensörlerini üretmeyi ayrıca ticarileştirmeyi amaçlıyor. Bu yeni sensörler kuantum bilgisayarlar ile kuantum internet teknolojisinin yaygınlaşması için büyük önem taşıyor.

“Hedefimiz, 2040’lardaki ekolojik, ekonomik ayrıca sosyal tehditlerle mücadeleye destek vermek”

2016-2022 yılları arasında Türkiye’de tarih alanındaki ilk Avrupa Araştırma Konseyi destekli UrbanOccupationsOETR projesini yürüten Doç. Dr. Kabadayı, ERC tarafınca 150 bin avro hibe destek sağlanan yeni projesiyle ilgili şu bilgileri paylaştı: “Proje metodolojik olarak siyah beyaz hava ayrıca uydu fotoğraflarını yapay zekâ ayrıca derin öğrenme yöntemleri ile işleme alanında bir ilk. Ayrıca, 1940’tan bugüne hava ayrıca erken uydu fotoğrafları ayrıca modern uydu verisini uzaktan algılama yöntemleri ile analiz edip, 2040’lardaki nüfus ayrıca arazi kullanımı ilişkisini ayrıca bu ilişkinin tarım ayrıca nüfus coğrafyasına etkisini öngörme hedefi açısından da ilk olma özelliği taşıyor. Projenin sonuçlarını uluslararası akademik çevreler, Türkiye’de ayrıca Bulgaristan’da belediyeler gibi yerel idareler ayrıca ilgili ayrıca yetkili bakanlıkların yanı sıra AB kuruluşları ile de paylaşarak 2040’lardaki ekolojik, ekonomik ayrıca sosyal tehditlerle daha bilgili başa çıkma gayretlerine destek sunmayı amaçlıyoruz. İTÜ Geomatik Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Elif Sertel ile ortaklaşa yürüteceğimiz projede, Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Chris Roosevelt de destek sunacak. Proje için İTÜ ayrıca Koç Üniversitesi araştırmacılarından oluşan bir ekip kuracağız.”

“Dünya için pilot üretim üssü olabilecek altyapımızı ticarileştirmeyi hedefliyoruz”

Avrupa çapında başvuruya hak kazanan 120 proje arasından Doç. Dr. Kabadayı’nın projesi ile birlikte sıyrılarak 150 bin avro’luk Kavram Kanıtlama Desteği’ne layık görülen projesiyle ilgili Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Cengiz Onbaşlı görüşlerini şöyle paylaştı: “Geliştirdiğimiz topolojik ayrıca manyetik yalıtkan malzemelerle hem süperiletkenlik (belli kritik sıcaklığın altında maddenin elektriksel direncinin sıfır olması ayrıca manyetik değişim alanlarının ortadan kalkması durumu) hem de ışığa duyarlı ölçümleri yapıyoruz. Bu işlevsel malzemelerin yüksek kalitede üretilebilmesi sayesinde bütün Avrupa ayrıca dünya için pilot üretim üssü olabilecek altyapımızı ticarileştirmeyi de hedefliyoruz.” Bu alanda önerdikleri malzeme ayrıca mekanizmaların dünya çapında bir ilk olacağını belirten Dr. Onbaşlı projenin birkaç atom kalınlığındaki “yeni topolojik manyetik yalıtkan” adlı ince katmanlar sayesinde daha da yüksek kuantum verimi ayrıca hız sunmasının, onu daha önce geliştirilen süper iletken tek foton dedektörlerinden ayırdığını belirtti. Ayrıca, tek ışık taneciklerinin, yani tek fotonların ölçülebilmesi için yeni bir mekanizma da geliştirildiğini ekleyen Dr. Onbaşlı, projeyle kuantum teknolojileri için kritik olan ölçüm düzeneklerinin daha hesaplı hale getirilerek yaygınlaşabilmesinin sağlanacağını ifade etti. Dr. Onbaşlı, Koç Üniversitesi’nin de öncelik verdiği bu alanda kurulan altyapı sayesinde üretilecek süperiletken ayrıca manyetik malzemelerin, başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada yüksek kalitede bilimsel araştırma ayrıca pilot üretim için kullanıma sunulacağına dikkat çekti.

Türkiye’de en fazla ERC desteği Koç Üniversitesi öğretim üyelerinde

En özgün ayrıca yenilikçi bilimsel araştırmalara destek sağlayan, Avrupa’nın bilimsel alanda en prestijli ayrıca tanınmış kurumu olan Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) fonu 2012’den bugüne kadar Türkiye’den 40 prestijli projeye verildi. Bu fonların 23’ü Koç Üniversitesi öğretim üyeleri tarafınca alındı. Bunların 15’i ana proje desteği, 8’i ise ticarileştirme amaçlı ek ERC desteği olan Kavram Kanıtlama desteği almış olup, ana projelerin 9’i mühendislik, 4’ü sosyal bilimler ayrıca 2’si de moleküler biyoloji ayrıca genetik alanındaki araştırmalardan oluşuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: - sosyal içerik platformu - ETSY Blog - uygulama fikirleri - vize başvurusu