tarımenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
28,9846
EURO
31,2142
ALTIN
1.864,65
BIST
7.913,76
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
11°C
İstanbul
11°C
Çok Bulutlu
Pazar Parçalı Bulutlu
13°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
11°C
Salı Çok Bulutlu
13°C
Çarşamba Çok Bulutlu
15°C

Koç Holding Yılın İlk Yarısında 385,9 Milyar TL Konsolide Gelir Elde Etti, 14,9 Miyar TL Kombine Yatırım Gerçekleştirildi

KOÇ HOLDİNG CEO’SU LEVENT ÇAKIROĞLU: “BU YILIN İLK YARISINDA KÜRESEL ÖLÇEKTE DEVAM EDEN BELİRSİZLİKLER, RUSYA – UKRAYNA SAVAŞININ SEBEP OLDUĞU …

Koç Holding Yılın İlk Yarısında 385,9 Milyar TL Konsolide Gelir Elde Etti, 14,9 Miyar TL Kombine Yatırım Gerçekleştirildi
16.08.2022 19:51
0
A+
A-

KOÇ HOLDİNG CEO’SU LEVENT ÇAKIROĞLU:

“BU YILIN İLK YARISINDA KÜRESEL ÖLÇEKTE DEVAM EDEN BELİRSİZLİKLER, RUSYA – UKRAYNA SAVAŞININ SEBEP OLDUĞU DALGALANMALAR AYRICA ZORLU PİYASA KOŞULLARINA RAĞMEN KOÇ TOPLULUĞU OLARAK GÜÇLÜ BİLANÇOMUZ, DİSİPLİNLİ YÖNETİM ANLAYIŞIMIZ, ÇEŞİTLENDİRİLMİŞ PORTFÖY YAPIMIZ AYRICA SAĞLAM TEDARİK ZİNCİRİMİZİN DESTEĞİYLE BAŞARILI BİR DÖNEMİ GERİDE BIRAKTIK. ÜLKEMİZE OLAN İNANCIMIZLA YATIRIMLARIMIZI KARARLILIKLA SÜRDÜRDÜK. KOMBİNE YATIRIMLARIMIZI BİR ÖNCEKİ BU YILIN AYNI DÖNEMİNE KIYASLA İKİ KATINA ÇIKARTARAK 14,9 MİLYAR TL’YE YÜKSELTTİK. BU YILIN GERİ KALAN DÖNEMİNDE DİSİPLİNLİ AYRICA İHTİYATLI BİR YAKLAŞIMLA FAALİYETLERİMİZİ SÜRDÜRÜRKEN, ÜLKEMİZ AYRICA TOPLULUĞUMUZ İÇİN DEĞER YARATMAYA DEVAM EDECEĞİZ.”

Koç Holding, 2022 yılının ilk yarısında konsolide bazda toplam 385,9 milyar TL gelir elde ederken, 14,9 milyar TL kombine yatırım gerçekleştirdi. İlk yarı finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Bu yılın ilk yarısında küresel ölçekte devam eden belirsizlikler, Rusya – Ukrayna savaşının sebep olduğu dalgalanmalar ayrıca zorlu piyasa koşullarına rağmen Koç Topluluğu olarak güçlü bilançomuz, disiplinli yönetim anlayışımız, çeşitlendirilmiş portföy yapımız ayrıca sağlam tedarik zincirimizin desteğiyle başarılı bir dönemi geride bıraktık. Ülkemize olan inancımızla yatırımlarımızı kararlılıkla sürdürdük. Kombine yatırımlarımızı bir önceki bu yılın aynı dönemine kıyasla iki katına çıkartarak 14,9 milyar TL’ye yükselttik. Böylece son 5 yılda yaptığımız toplam yatırım 65 milyar TL’ye ulaştı. Bu yılın geri kalan döneminde disiplinli ayrıca ihtiyatlı bir yaklaşımla faaliyetlerimizi sürdürürken, ülkemiz ayrıca Topluluğumuz için değer yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

“Koç Topluluğu olarak koşullar ne olursa olsun ülkemizin geleceğine olan inancımızla çalışmayı ayrıca üretmeyi sürdürüyoruz” diyen Levent Çakıroğlu şöyle devam etti: “İstanbul Sanayi Odası tarafınca yapılan ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’nda önceki yıllarda olduğu gibi şirketlerimizle birlikte zirvede yer aldık. Yapılan araştırma sonucunda Tüpraş birinci, Ford Otosan ikinci, Arçelik sekizinci, Tofaş onuncu sırada yer aldı. Diğer yandan Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafınca belirlenen ‘Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı Araştırması’nda Ford Otosan bir kez daha birinci oldu. Araştırmaya göre Tüpraş üçüncü, Arçelik altıncı sırada yer aldı.”

Levent Çakıroğlu: “Otomotiv sektörünün stratejik dönüşümüne, gerek sektördeki şirketlerimiz gerekse Koç Holding olarak devam eden çalışmalarımızla öncülük ediyoruz.”

Koç Topluluğu’nun dönüşüm halindeki otomotiv endüstrisinde Türkiye’nin rekabetçi gücünü daha da arttıran yatırımlara kararlılıkla devam ettiğini belirten Levent Çakıroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Otomotiv Grubu Şirketlerimiz ile birlikte sektörün üretim ayrıca ihracatındaki liderlik rolümüzü başarıyla sürdürüyoruz. Otomotiv sektörünün stratejik dönüşümüne, gerek sektördeki şirketlerimiz gerekse Koç Holding olarak devam eden çalışmalarımızla öncülük ediyoruz. Özellikle elektrifikasyon alanındaki yatırımlarımız; iklim kriziyle mücadele yolunda ayrıca 2050 tarihinde karbon nötr olma hedefimiz kapsamında, iş modellerimizi, ürünlerimizi ayrıca hizmetlerimizi dönüştürme anlayışımızla da örtüşüyor.”

Ford Otosan ile Ford Motor Company arasında, Romanya’daki Craiova fabrikasının devralınmasına yönelik başlayan sürecin tamamlandığını belirten Çakıroğlu, “Craiova’nın Ford Otosan’ın üretim tesisleri ağının önemli bir parçası olmasıyla birlikte şirketimizin mühendislik ayrıca üretim tecrübesi, uluslararası boyuta taşınmış olacak. Ve Tofaş, bu dönemde de başarılı finansal ayrıca faaliyet sonuçları sergiledi, Fiat markasıyla üç yıldır sürdürdüğü Türkiye otomobil ayrıca hafif ticari araç toplam pazar liderliğini devam ettirdi” ifadelerini kullandı.

Levent Çakıroğlu: “Koç Holding ayrıca Aygaz’daki Entek hisselerinin Tüpraş’a devredilmesi, Topluluğumuzun sürdürülebilir ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarındaki büyüme stratejisi ile birlikte Karbon Dönüşüm Programımızın önemli bir hamlesi.”

Koç Topluluğu Enerji Grubu Şirketlerinin faaliyetlerinin daha etkin yürütülmesi hedefi doğrultusunda Entek paylarının Tüpraş’a devrine ilişkin sürecin devam ettiğini hatırlatan Levent Çakıroğlu şöyle devam etti: “Koç Holding, Aygaz ayrıca Tüpraş’ın 25 Ağustos 2022 yılında gerçekleştirilecek Olağanüstü Genel Kurul toplantılarında ortakların onayına sunulmak üzere, Koç Holding ayrıca Aygaz’daki Entek hisselerini Tüpraş’a devretmeye hazırlanıyoruz. Böylelikle Topluluğumuzun sürdürülebilir ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarındaki büyüme stratejisi ile birlikte Karbon Dönüşüm Programımızın önemli bir hamlesini gerçekleştirmiş olacağız. Stratejik Dönüşüm Planı doğrultusunda yatırımlarına hız veren Tüpraş, Kırıkkale Rafinerisinde 12,6 MW Güneş Enerjisi Santrali kurulumuna başladı. Bu dönemde bir önemli adım daha atan Tüpraş, sürdürülebilir havacılık yakıtı üretme planı kapsamında teknoloji şirketlerinden Honeywell ile lisans anlaşması imzaladı.”

Koç Topluluğu şirketlerinin 2022 yılının ilk yarısındaki performanslarını değerlendirmeyi sürdüren Levent Çakıroğlu, “Bu yılın ilk yarısında da başta ülke ekonomisi olmak üzere tüm paydaşlara değer katmayı sürdüren Yapı Kredi, güçlü performansını devam ettirerek sermaye ayrıca likidite tarafında göstergelerini daha da yüksek seviyelere taşıdı” dedi.

Levent Çakıroğlu: “Geçmiş ayrıca mevcut başarıların gelecekteki başarının garantisi olmadığının bilinciyle, ar-ge ayrıca yenilikçilik konusundaki yetkinliklerimizi güçlendirerek Topluluğumuzu sağlam adımlarla geleceğe taşıyoruz.”

Yüzüncü yılına yaklaşan Koç Topluluğu’nu önümüzdeki yüzbu yılın rekabetine hazırladıklarını belirten Levent Çakıroğlu, “Geçmiş ayrıca mevcut başarıların, gelecekteki başarının garantisi olmadığının bilinciyle, ar-ge ayrıca yenilikçilik konusundaki yetkinliklerimizi güçlendirerek Topluluğumuzu sağlam adımlarla geleceğe taşıyoruz. Ekosistemimizdeki tüm paydaşlarla iş birliğine çok önem verdiğimiz ar-ge ayrıca yenilikçilik çalışmalarımızda, ulusal ayrıca uluslararası destek mekanizmalarından en verimli şekilde istifade etmeye çalışıyoruz. Bu anlayışla dünyanın en büyük sivil araştırma ayrıca yenilikçilik programı olan AB Çerçeayrıca Programlarına katılmayı önceliklendiriyoruz. 2014-2020 yılları arasında yürütülen Ufuk 2020 programında Koç Üniversitesi 54, şirketlerimiz ise 75 projeyle katılmıştı. Böylece, TÜBİTAK tarafınca yayımlanan ‘Ufuk 2020 En Başarılı Türk Sanayi Kuruluşları’ listesinin ilk 4 sırasında Koç Topluluğu şirketleri yer almış, Koç Üniversitesi de yine TÜBİTAK tarafınca yayımlanan listede açık ara en başarılı üniversite olmuştu. 2021-2027 döneminde yürütülen Ufuk Avrupa çerçeayrıca programına da aynı motivasyonla, hızlı bir başlangıç yaptık. Geçtiğimiz günlerde, Ufuk Avrupa sürecinde paydaşlarımıza aktif destek sunmak üzere, çerçeayrıca programlarda aktif roller alan, tecrübeli çalışma arkadaşlarımızın görev alacağı özel bir mentörlük programı oluşturduğumuzu duyurduk” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: - sosyal içerik platformu - ETSY Blog - uygulama fikirleri - vize başvurusu