tarımenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
28,9243
EURO
31,3575
ALTIN
1.888,21
BIST
8.087,24
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
13°C
İstanbul
13°C
Az Bulutlu
Salı Az Bulutlu
13°C
Çarşamba Hafif Yağmurlu
14°C
Perşembe Yağmurlu
10°C
Cuma Çok Bulutlu
8°C

HyperLoop ile “Gelecek, Kalkışımızı Bekliyor!”

21 Haziran’da İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açarak 3 gün boyunca demiryolu sektörünü buluşturan EurasiaRail’in ilk gün programı kapsamında gerçekleşen, Erciyas Holding CEO’SU K. Emre Erciyas moderatörlüğündeki oturumda, Hyperloop TT CEO’su Andrés de Leon, Hyperloop teknolojisine dair bilgilerini paylaşırken, bu teknolojinin gelişim seyrinde umutlu mesajlar verdi.

HyperLoop ile “Gelecek, Kalkışımızı Bekliyor!”
23.06.2023 01:39
0
A+
A-

21 Haziran’da İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açarak 3 gün boyunca demiryolu sektörünü buluşturan EurasiaRail’in ilk gün programı kapsamında gerçekleşen, Erciyas Holding CEO’SU K. Emre Erciyas moderatörlüğündeki oturumda, Hyperloop TT CEO’su Andrés de Leon, Hyperloop teknolojisine dair bilgilerini paylaşırken, bu teknolojinin gelişim seyrinde umutlu mesajlar verdi.

10. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler ayrıca Lojistik Fuarı Eurasia Rail’in açılış töreni, T.C. Ulaştırma ayrıca Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ayrıca TCDD Genel Müdürü Hasan Pezük başta olmak üzere, devlet yetkilileri, ülke temsilcileri ayrıca sektörün önde gelen isimlerinin değerli katılımlarıyla gerçekleşti. ICA Events Türkiye Genel Müdürü Kemal Ülgen’in açılış konuşması ile başlayan fuar 3 gün boyunca sektörün nabzını tutacak.

Hyperloop proje lideri ayrıca Hyperloop Ceo’su Andrés Leon, İtalya’da Gerçekleştirilecek Hyperloop Projesi: “Veneto,İtalya Hypertransfer Projesi” oturumunda şu ifadelere yer verdi: “Hypertransfer projesi dünyada tam ticari sistem olarak geliştirilen ilk Hyperloop projesi olacak. Bildiğiniz gibi, ulaştırmada neredeyse 100 yıldan fazla süredir büyük bir hamle ayrıca atılım olmadı. Kentsel mobiliteyi düşündüğümüzde bizim amacımız sadece karlı ayrıca verimli bir sistem kurulmasından öte, enerji kullanımı açısından da verimli ayrıca etkin, sürdürülebilir ayrıca ekonomik olarak hayatta kalabilen bir sistem olması ayrıca tabii ki yolcu deneyiminde büyük iyileşmeler sağlamasını istiyoruz.”

Pasif magnetik kaldırma kavramından bahseden ayrıca bununla ulaştırmada yeni bir çığır açacağını dile getiren Leon; “Bu sadece teknoloji değil ürün ile de ilgili bir mesele. Bugün öyle bir aşamaya geldik ki, biz artık projelerimizi dünya genelinde farklı farklı ülkelerde uyguluyoruz. Teknolojiyi ayrıca bir yandan da ürünü geliştirirken birçok firma ile çalışıyoruz ayrıca tüm bu firmalarla beraber önemli bir komple ekosistem oluşturduk. Artık Hyperloop bir toplu ulaştırma sistemi olarak kabul ediliyor. 2024’ün son çeyreğinde bir etki değerlendirmesi ayrıca bir rehber yayınlanacak. 2028 yılında 10 km’lik bir yolcu ayrıca yük sistemi kurulacağı öngörülüyor. Aslında ticari bir hat oluşturulmaya çalışılıyor. İtalya şu an ulaştırmanın geleceğini şekillendiriyor ayrıca bu alanda öncü bir ülke. Burada ilk 10 km’nin demonstrasyonu ayrıca sertifikasyonunu yaptıktan sonra uzatma yapılacak” dedi.

Gelecek Kalkışımızı Bekliyor!

Leon, “Bu proje 8 milyon euroluk bütçeye sahip. Biz teknoloji ortaklarımız olan webuild, LEONARDO ayrıca RIA ile hep beraber çalıştık. Bu ortaklar ile oluşturulan konsorsiyumun amacı: “Yolcu taşımacılığı, hızlı taşımacılık, petrollü aerodinamik direnç ayrıca düşük enerji tüketimi. Tüm bu unsurların bir araya gelmesi Hyperloop anlamına geliyor. Teknik ayrıca ekonomik olarak ayakta kalmasını ise ilk 10 km’lik projeyi gerçekleştirdikten sonra sağlayabileceğiz. Devamında dünya genelinde bu teknoloji olgunlaştırılacak.  Burada 10 yıl sonra oluşturulacak değil, başlayan ayrıca yürütülen bir projeden bahsediyorum. 2028’de bunları göreceğiz. Düşük, yenilebilir bir enerji, hızlı bir sistem ayrıca karlı bir ulaştırma sağlayacağız. Hyperloop’un tüm dünyada kabul görmesi için ilk yapmamız gereken ilk şey bunun yapılabilir olduğunu kanıtlamaktı ayrıca biz bu basamağı oluşturduk. Gelecek kalkışımızı bekliyor.”

Prof. Dr. M. Turan Söylemez moderatörlüğünde gerçekleştirilen, “Demiryolu Sektöründe Çağı Yakalamak” adlı oturumda ise, TCDD Genel Müdürü ayrıca Yönetim Kurulu Başkanı Hasan PEZÜK, “Dünya genelinde artan akaryakıt fiyatları, trafik sıkışıklığı, emisyon değerleri gibi konular bireysel yolculuklara göre, toplu taşımacılığı da cazip kılıyor. Ülkemiz gerçekten jeostratejik açıdan baktığımızda üç kıtanın kesişim noktasında, ulaşım ayrıca lojistik açıdan üstünlükleri olan ayrıca coğrafi konum olarak da çok önemli avantajlara sahip. Yine ülkemiz 1,5 milyardan fazla insanın yaşadığı yaklaşık 40 trilyon dolar gayrisafi milli hasılaya sahip 7,5 milyar dolar ticaret hacmi bulunan ayrıca 67 ülkeye ulaşılabilen bir coğrafyanın da merkezinde, çok önemli bir konumda yer alıyor. 2020 tarihinde 12 milyar ton olan dünya ticaretinin 2030 tarihinde 25 milyar tona; 2050 tarihinde ise 95 milyar ton gibi çok önemli bir değere ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

Aynı oturumda ARUS (Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi) Koordinatörü Dr. İlhami Pektaş, üretimde yerlilik ayrıca millilik çalışmalarına vurgu yaparak ihracatın gelişim seyrindeki yükselişten bahsetti. Pektaş, “10.,11. Ayrıca 12. Kalkınma planlarında yerlilik ayrıca millilik artık tamamen Türk sanayisine yerleşmiş oldu. Devlet politikası haline geldi ayrıca biz bu sayede 2012’den bu yana 16 tane milli marka çıkardık. Bu 16 milli marka 238 tane raylı sistem aracı şu anda Bursa, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Samsun, Antalya ayrıca İzmir’de başarıyla hizmet veriyor. Yakında Gaziantep’te de hizmet vermeye başlayacak. Biz sadece yurt içinde değil, aynı zamanda 10 yıl içerisinde 25 ülkeye de yıllık ortalama 750 milyon dolarlık ihracat yapar hale geldik. Buradaki yerli milli markalarımıza bakarsak, Durmazlar’ın ürettiği Panaroma, Greencity Tramvayı ayrıca İpekböceği Tramvayı; Bozankaya’nın ürettiği Talas Tramvayı, Turasaş’ın ürettiği HSL 700 Hibrit Lokomotifi, E100 Elektrikli Manevra lokomotifi ayrıca milli elektrikli tren seti, Bozankaya’nın ürettiği sürücüsüz metro aracı var. Yine Bozankaya’nın ürettiği bataryalı tramvayı var Romanya’ya ihraç ediyoruz ayrıca bu Avrupa İnovasyon ödülü aldı. Şu anda kent içi raylı sistemlerde 12 tane işletmemiz var. Bu işletmelerimizde İstanbul’da yüzde sıfır yerli katkıyla olan raylı sistem araçları bugün %60 seviyesine geldi.” 

TÜRASAŞ Genel Müdürü ayrıca Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Metin Yazar ise, Türasaş olarak çağı yakalamak adına güncel ayrıca geçerli standartlarla birlikte, Avrupa Birliği normlarına uygun araçlar üretiyoruz. Demiryollarının devlet politikası haline gelmesiyle ciddi bir atılım içerisine girdik. Şu anda 13.900 km hattımız var, önümüzdeki 15 yıl içerisinde bu 28.000 km’yi bulacak. Dolayısıyla, iki katı daha araç bu hatlara girecek. Devletimiz de buna tedbiren, kapasite geliştirmek adına Turasaş’ı ihdas etti ayrıca bu potansiyeli geliştirmek adına bir pozisyon aldık. Bu potansiyeli karşılamak için yerli bir portföyünüz olmalı ki, bu ihtiyacı karşılayabilesiniz. Bu noktada biz de görevler üstlendik” diyerek, çalışmalarına son sürat devam edeceklerini belirtti. 

TÜBİTAK RUTE (Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü) Enstitü Müdürü Tolgahan Kaya ise, “Otonom trenler, birbiriyle haberleşen trenler gibi bir sahneyi öngörüyoruz. Demiryollarında çağı yakalamak için sadece teknolojiyi değil altyapıyı arttırmanız gerekiyor, hızlı trenleri arttırmanız gerekiyor. Ayrıca bunu sürdürülebilir bir teknolojiyle yapmanız gerekiyor. Dijitalleşme yolunda kendinizin bizzat adım atıyor olmanız gerekiyor. TCDD bunun farkında olarak demiryollarında ileri teknolojinin nasıl yakalanacağına dair Uzak Doğu’daki iyi örnekleri inceledi. Hepsinde bir enstitü ile ilerlendiği görülmüş oldu. Kore’deki, Çin’deki örneklerde yüksek teknolojiye ulaşmak için enstitüler ile ortak çalıştıkları görüldü. Bu kapsamda da TCDD ilerleme ayrıca dijitalleşme adına dünyadaki bu trendi yakalamak adına bir enstitü kurma ihtiyacı duydu. Biz de RUTE olarak TCDD’nin verdiği bu misyonla, mobilitenin dönüşümünde öncü olma, TCDD ayrıca Turasaş’ın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde, Raylı ulaşım teknolojileri alanında Türkiye’nin ilk ayrıca tek araştırma enstitüsü olduk.” ifadelerine yer verdi.

Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler ayrıca Lojistik Fuarı-Eurasia Rail, dopdolu etkinlik programıyla 2. gününde devam ediyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: - sosyal içerik platformu - ETSY Blog - uygulama fikirleri - vize başvurusu