tarımenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
28,9298
EURO
31,6962
ALTIN
1.874,14
BIST
8.120,90
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
16°C
İstanbul
16°C
Hafif Yağmurlu
Çarşamba Az Bulutlu
16°C
Perşembe Az Bulutlu
18°C
Cuma Az Bulutlu
19°C
Cumartesi Çok Bulutlu
16°C

Bain&Co Araştırması: “Mühendislik ve Ar-Ge yatırımları küresel ölçekte yüzde 10 artacak

19 Haziran 2023 – Bain & Co.’nun gerçekleştirdiği Global Mühendislik ayrıca Ar-Ge araştırmasına göre, son zamanlardaki ekonomik zorluk ayrıca karışıklıklara rağmen, ankete katılan kıdemli yöneticilerin çoğu Ar-Ge harcamalarını artırmayı planlıyor.

Bain&Co Araştırması: “Mühendislik ve Ar-Ge yatırımları küresel ölçekte yüzde 10 artacak
19.06.2023 16:09
0
A+
A-

19 Haziran 2023 – Bain & Co.’nun gerçekleştirdiği Global Mühendislik ayrıca Ar-Ge araştırmasına göre, son zamanlardaki ekonomik zorluk ayrıca karışıklıklara rağmen, ankete katılan kıdemli yöneticilerin çoğu Ar-Ge harcamalarını artırmayı planlıyor. Bu alandaki yatırımlarını artırmayı planlayan sektörler arasında otomotiv-mobilite, havacılık-uzay ayrıca savunma, medikal teknoloji, ileri üretim ayrıca hizmetler, enerji ayrıca doğal kaynaklar ayrıca telekomünikasyon yer alıyor.

Şirketlerin küresel ölçekte mühendisliğe ayrıca mühendislik alanındaki Ar-Ge araştırmalarına ayırdığı yatırımlar, önümüzdeki beş yıl içinde güçlü bir artış gösterme eğiliminde, bu da, güncelliğini koruyan ekonomik belirsizlik ortamında 2026’ya kadar bileşik yıllık büyüme oranında (CAGR) %10’luk bir artışa denk geliyor. Ve Bain’in dünya çapında 500’den fazla üst düzey yöneticiyle gerçekleştirdiği anketin sonuçlarına göre dijitalleşme yatırımları, 2022-2026 arasında (Ar-Ge yatırımlarındaki artış oranının neredeyse iki katı olan) %19’luk bir yıllık büyüme kaydetme eğiliminde.

Ar-Ge alanı, yeni ürün ayrıca hizmetlerin geliştirilmesi ayrıca mevcut ürün ayrıca hizmetlerin iyileştirilmesi amacı güden geniş çaplı bir etkinlikler bütünü olarak tanımlanıyor. Dijital mühendislik ise, yapay zekanın (AI), makine öğreniminin ayrıca bulut teknolojilerinin kullanımı üzerinden yeni, birbiriyle bağlantılı ayrıca dijital yönden etkin ürün ayrıca hizmetlerin geliştirildiği bilim alanını ifade ediyor.

Mevzu Bahis yatırımların hızla artmasıyla birlikte yönetici kadrolar, bu yatırımlarının karşılığında sağlam bir kazanç elde etmek adına uğraşlarını ikiye katlıyor; ancak bu, ekonomik durgunluk koşullarında oldukça zor. Bain’in Zürih merkezli ortağı Daniel Suter konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Finansal gerileme dönemlerinde Ar-Ge yatırımlarına ağırlık vermek, şirketlerin inovasyon yarışında öne geçmesine yardımcı olabilir. Bunun yanında, teknoloji sektöründe yakın zamanda büyük ölçekli işten çıkarmalar gerçekleşti; bu durum, Ar-Ge şirketlerine, epey ihtiyaç duydukları nitelikli iş gücünü bünyelerine katma fırsatı sunuyor.”

Ar-Ge alanındaki yetenek açığının kapatılması gerekiyor

Bain’in araştırması, Ar-Ge şirketlerinin %73’ünde nitelikli işgücü açığı bulunduğunu ortaya koyuyor. Baby boomer kuşağının daha çabuk emekli olması ayrıca yeni mezunların onların pozisyonlarını almaları, kariyerlerinin ortasındaki mühendislerin alanlarının dışındaki pozisyonlara geçmesi de bu açığı artıracak olan faktörler arasında sayılıyor. Global ölçekte son üç senede mühendislik şirketlerindeki pozisyonlarından ayrılan mühendislerin oranı, yaklaşık %2 puanlık bir artışla %16-17 seviyelerine yükseldi. 

 

Dış kaynak kullanımında başı çeken üç sektör: imalat sanayii, otomotiv, medikal teknoloji

Bain’in araştırmasına göre şirketlerin %60’ı önümüzdeki üç yıl içinde Ar-Ge alanında dış kaynak kullanımını artırmayı planlıyor. 

İnovasyonu hızlandırmasının yanında, dış kaynak kullanımı ayrıca offshoring, yönetici kadroların devamlı hissedilen işgücü yetersizliğiyle ayrıca fiyat artışı baskısıyla başa çıkmasına yardımcı oluyor. Üst düzey yöneticilerin %80’inden fazlası, dijital uzmanlık (veri uzmanlığı dâhil), veri analizi, yapay zeka, siber güvenlik, nesnelerin interneti (IoT), bağlanabilirlik ayrıca kritik önem taşıyan sistem mühendisliği gibi alanlarda işgücü eksiklerinin bulunduğunu aktarıyor. Araştırmaya katılanların %73’ü, birlikte çalışılacak dış kaynak seçimindeki en önemli faktörün, kaynağın sanayi ya da teknoloji alanındaki uzmanlığı olduğunu belirtiyor. Buna karşılık katılımcıların %59’u, bu konuda maliyetin öncelikli olduğunu ifade ediyor. Bain’in araştırmasına göre önümüzdeki üç yılda dış kaynak kullanımını artırmaya en çok eğilim gösteren sektörler şunlar: imalat sanayii, otomotiv, medikal teknoloji, enerji ayrıca havacılık-uzay-savunma.

Dışa aktarılan proje türleri de değişikliğe uğruyor. Günümüzde aynı şirketler, daha geniş bir iş skalasını, örneğin ürünlerin baştan sona tasarlanmasını veya geleneksel olarak otomotiv üreticilerinin en önemli kabiliyetlerinden olan yanmalı motor üretimi gibi temel unsurların geliştirilmesini dışarı aktarıyor.

 

Havacılık ayrıca Savunma sektöründe yatırımlar artacak

Havacılık ayrıca savunma şirketleri de bu yeni dünyada rekabet edebilmek mühendislik ayrıca Ar-Ge yatırımlarını hızlandırmak istiyor. Örneğin, Ocak 2023’te Boeing, 10.000 işçi daha işe aldığını duyurdu ayrıca Airbus, üretimi artırmak için 2023’te 13.000’den fazla işçi eklemeyi planladığını belirtti. Bunun gibi lider şirketler, tüm değer zinciri boyunca dijital girişimlere, modülerliğe ayrıca sürdürülebilirliğe yatırım yapıyor.

Elektrikli otomobil, otomotiv endüstrisinde yeni bir dönemi başlatırken, havacılık ayrıca savunma endüstrisinin de bir dönüşüm sürecine girildiğini belirten Bain Türkiye ortağı ayrıca PE ayrıca M&A lideri Volkan Kara, konuyla ilgili olarak şu görüşleri dile getirdi:   “Sıfır emisyonlu uçak, mühendislikten operasyonlara ayrıca dağıtıma kadar uzanan farklı değer zincirleri ayrıca yeni sistemler gerektirirken, hidrojen, elektrik ayrıca sürdürülebilir havacılık yakıtlarının (SAF) benimsenmesi, değer zincirini ciddi şekilde değiştirecek. Kuşkusuz bu dönüşümü havayollarının tek başına finanse etmesi veya yönetmesi çok zor. Yeni şirketler havaalanlarında hidrojen, elektrik ayrıca sürdürülebilir havacılık yakıtları sağlamaya yönelik hizmetlerin oluşturulmasına katkı sağlayacak. Örneğin Airbus, dünya çapındaki havaalanlarında hidrojen altyapısı oluşturmak için küresel bir endüstriyel gazlar ayrıca mühendislik şirketi olan Linde ile yepyeni ortaklık kurdu.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: - sosyal içerik platformu - ETSY Blog - uygulama fikirleri - vize başvurusu