tarımenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
28,9260
EURO
31,6984
ALTIN
1.875,11
BIST
8.126,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
16°C
İstanbul
16°C
Hafif Yağmurlu
Çarşamba Az Bulutlu
16°C
Perşembe Az Bulutlu
18°C
Cuma Az Bulutlu
19°C
Cumartesi Çok Bulutlu
16°C

17 Ağustos Marmara Depremi’nin 23. Yıl Dönümü

17 Ağustos’un 23. Yıldönümünde, sigortalılık bilincinin önemini vurgulayan DASK, 100 sigortalılık hedefini hatırlatıyor ayrıca tüm vatandaşları …

17 Ağustos Marmara Depremi’nin 23. Yıl Dönümü
16.08.2022 17:36
0
A+
A-

17 Ağustos’un 23. Yıldönümünde, sigortalılık bilincinin önemini vurgulayan DASK, 100 sigortalılık hedefini hatırlatıyor ayrıca tüm vatandaşları Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmaya davet ediyor.

Marmara Depremi’nin ardından, halkı deprem özelinde bilinçlendirmek, vatandaşları afete hazırlıklı hale getirmek, deprem sebebiyle oluşacak maddi zararları karşılamak ayrıca afet bölgelerinde hayatın normale dönmesi için sistematik çalışmalar yapmak amacıyla kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), 17 Ağustos’un 23. Yıldönümünde sigortalılık bilincine vurgu yaptı ayrıca 100 sigortalılık hedefinin detaylarını aktardı.

100 sigortalılık hedefimize ulaşmak amacıyla çalışmalarımız ayrıca kampanyalarımız devam ediyor. Ülkemizin birçok bölgesinin deprem riski taşıdığını ayrıca Zorunlu Deprem Sigortası’nın depreme karşı alınacak en etkili finansal önlemlerden biri olduğunu her fırsatta hatırlatarak herkesi Zorunlu Deprem Sigortası ile evlerini güvence altına almaya davet ediyoruz. Ülkemizdeki deprem gerçeğini tüm vatandaşlarımıza anlatmak için özveriyle çalışıyoruz.

Marmara Bölgesi yüzde 63’lük sigortalılık oranıyla ilk sırada!

Bölgesel bazda bakıldığında Marmara Bölgesi yüzde 63’lük sigortalılık oranıyla ilk sırada yer alırken, sigortalılık oranları Ege Bölgesi’nde yüzde 55, İç Anadolu ayrıca Doğu Anadolu’da yüzde 49, Akdeniz’de yüzde 47, Güneydoğu Anadolu’da yüzde 48 ayrıca Karadeniz’de yüzde 45 düzeyinde seyrediyor.

Türkiye genelinde yıllık prim ortalaması 180 TL ayrıca depremde hasar gören Zorunlu Deprem Sigortalı evler için ödenecek en yüksek teminat bedeli ise 320 bin TL olarak hesaplanıyor.

DASK Koordinatörü Erdal Turgut, DASK’ın depremlerden sonra yaptığı ödemelerin Zorunlu Deprem Sigortası’na güveni artırdığını vurgulayarak, “Yürüttüğümüz çalışmalar sayesinde 100 sigortalılık hedefine ulaşacağımıza inanıyoruz.” dedi.

DASK’ın bugüne kadarki hasar ödemesi 1.25 milyar TL’ye ulaştı!

Bugün Türkiye’de her iki evden biri sigortalı. Ülkemizde sigortalılık bilincinin artmasıyla birlikte, her geçen gün daha çok vatandaşımız geleceğini güvence altına almak için harekete geçiyor ayrıca 100 sigortalılık hedefimize ortak oluyor.

DASK’ın kuruluşundan bu yana sigortalılara yaptığı toplam hasar ödemesi 1.25 milyar TL’ye ulaşmış durumda.DASK, İzmir’de yaptığı ödeme ile kurum yılında tek bir depremde yapılan en büyük hasar ödemesi tutarına ulaştı. 30 Ekim 2020 6,6 büyüklüğündeki İzmir depreminden 31 bin hasar dosyasına 450 milyon TL ödeme gerçekleştirildi.

24 Ocak 2020 6,8 ayrıca 27 Aralık 2020 5,3 Elazığ depremlerinde de 40 bin hasar dosyasına, 392 milyon TL ödeme gerçekleştirildi.

Teknolojik altyapı her zamankinden daha güçlü!

DASK’ın, depreme hazır olmak için bir dizi operasyonel ayrıca finansal gücü artıracak çalışmalar yürüttüğünü de biliniyor. Yönetim Projesi kapsamında, olası bir depremde sigortalıların hasarlarını daha hızlı ayrıca daha etkin şekilde karşılayabilmek için güçlü bir bilgilendirme teknolojisi altyapısı kuran DASK, bu bilgilendirme teknoloji altyapısını en etkin şekilde kullanacak insan kaynağı ayrıca organizasyon yapısını oluşturma çalışmalarına da devam ediyor. Hasar tespitlerini teknolojinin imkânlarını kullanarak mobil cihazlar üzerinden artık çok daha hızlı ayrıca en az hata ile gerçekleştirip, afet bölgelerindeki ödemelere çok daha hızlı şekilde başlanılıyor.

Ve güçlü bir IT, afet finansmanı, operasyon ayrıca koordinasyon yapısını ihtiva eden “Bütünleşik Afet Yönetimi” altyapısını kurmak için de çalışmaları sürdüren DASK, Afet Yönetimi çalışmaları kapsamında Türkiye’nin riskini ayrıca yapı stoğunu daha doğru çözümleyen hasar tespit metodolojileri ayrıca modelleri üzerine çalışmalar yürütüyor.

Hedefimiz 100 sigortalılık!

Ülkemizdeki tüm konutların sigortalanması ayrıca 100 sigortalılık hedefimiz doğrultusunda DASK’ın yürüttüğü bir diğer çalışma da teminat rakamlarının güncellenmesi konusuna odaklanıyor. İnşaat maliyetlerinde hızlı artış sebebiyle DASK tarafınca verilen teminatların da arttırılması için Sigortacılık ayrıca Özel Emeklilik Düzenleme ayrıca Denetleme Kurumu (SEDDK) ayrıca DASK tarafında çalışmalar başlatıldı. Mevcut durumda deprem halinde hasarların karşılanması için metrekare başına bin 508 TL olarak sunulan Zorunlu Deprem Sigortası teminat tutarının yükseltilmesi planlanıyor.

Bunlara ilaayrıca olarak, DASK kapsamına dahil edilebilecek diğer doğal afet türlerinin neler olabileceği ayrıca DASK’ın depreme karşı finansal güvence olarak sunduğu Zorunlu Deprem Sigortası’nın “Afet Sigortası”na dönüştürülmesi konusu, DASK’ın en önemli öncelikleri arasında. Bu doğrultuda kamu yararı gözetilerek, başta sel olmak üzere, diğer doğal afet türlerinin zorunlu deprem sigortasına entegre edilmesi ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Zorunlu Afet Sigortası çalışmaların 2023 tarihinde tamamlanması hedefleniyor.

Türkiye’nin dört bir yanında sosyal sorumluluk projelerine devam

Pandemi koşulları nedeniyle ara verilen fakat arka planda çalışmaları sürdürülen sosyal sorumluluk projeleri, normalleşme adımlarıyla birlikte tekrardan DASK’ın gündemindeki yerini almış durumda. Bu sosyal sorumluluk projeleriyle depreme karşı hazırlıklı olmanın önemini her fırsatta hatırlatılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile hayata geçirilen “Dersimiz Deprem, Yaşasın Önlem” projemiz kapsamında da ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerine deprem ayrıca Zorunlu Deprem Sigortası bilinci kazandırılması için pilot çalışmalara devam ediliyor. Bu yıl deprem haftası ayrıca sigorta haftasında gerçekleştirilen eğitimler ile 70 bin öğrenciye ulaşıldı. 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde de 25 ilde eğitimlere devam edilecek.

2011 tarihinden bu yana devam eden ayrıca İl Afet Müdürlükleri ile birlikte yürütülen Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor yarışması ile Türkiye’nin 81 ilinde, yerel yönetimler Zorunlu Deprem Sigortası’nı yaygınlaştırmak için bilinçlendirme kampanyası düzenlemeleri özelinde teşvik ediliyor. Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor’da bu yıl 26 il yarışıyor ayrıca çalışmalarına yıl sonuna kadar devam edecekler.

2014 tarihinde başlatılan DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması ile inşaat mühendisliği öğrencilerinde deprem bilincini artırmak ayrıca depreme dayanıklı bina tasarımı becerisini geliştirmek amaçlanıyor. Bu yıl gerçekleştirilen yarışmada 21 üniversite finale kalırken 31 Mayıs 2022 yılında kazanan takımlar ödülleri ile buluştu.

Ülkemiz topraklarının büyük çoğunluğunun deprem riski taşıdığını hatırlatan ayrıca bu riski sadece yaşanan depremlerden sonra hatırlamanın yeterli olmadığını her fırsatta ifade eden DASK, benzeri acıların bir daha yaşanmaması için özveriyle çalışmaya devam ediyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: - sosyal içerik platformu - ETSY Blog - uygulama fikirleri - vize başvurusu