Zorunlu Çalışmaya Son!

Zorunlu Çalışmaya Son! Uzun süre bir iş yerinde çalışanların en büyük sorunu işten ayrılma sıkıntısı oluyor. Eski sistemde ne kadar uzun çalışılırsa çalışılsın istifa durumunda tazminat hakkı bulunmayan çalışanların ‘Kıdem Tazminatı Fonu’ ile tazminatını yakmadan istifa edebilme durumu doğuyor. Kıdem tazminatının fona devretmesi ile işçi hakları devlet güvencesine alınırken işveren için ise maliyet planlaması yapması kolay bir hal alıyor.

Zorunlu Çalışmaya Son! Kıdem Tazminatı Yanmıyor!

İş yerlerinden yaşanan en büyük sorun uzun yıllar aynı iş yerinde çalışan bir kişinin başka bir iş yerinden daha yüksek bir iş teklifi almasına rağmen kıdem tazminatının yüksek olması ve bunu yakmak istememesi yüzünden işine devam etmesi oluyor. Bu da olumsuz bir çalışma ortamı yaratıyor. Kıdem tazminatının fona devredilmesi ile bu sorun ortadan kalkıyor ve daha olumlu bir çalışma hayatı sağlanıyor.

Planlı Maliyet

İşçiler için avantajlı olacak bu uygulama ile işverenler de maliyet hesabını daha doğru ve bilinçli yapmasını sağlıyor. Hamilelik gibi durumlarda kıdem tazminatı hak ederek işten ayrılma durumlarında beklemediği bir miktarı ödemesi gereken işveren bu sistemle her ay fona gerekli parayı ödeyerek maliyet hesabını daha doğru yapabiliyor. Ayrıca devletin de bu fona destek olması ile bu durum daha kolay bir hal alıyor.

İş Değişikliği Sıklaşacak

Bu sistem ile kıdem tazminatı yanmayacak işçiler daha iyi şartlarda bir iş bulduğunda rahatça o işe geçiş yapabiliyor. Bu durumda eleman tutması zorlaşacak işverenlerin çalışma ortamını her geçen gün daha iyi bir hale getirmesi gerekiyor. İşçiler için büyük bir adım olan bu durum ile işverenler artık çok daha düzgün ve kaliteli bir çalışma hayatı sunmak zorunda kalıyor. Ayrıca eski sistemden farklı olarak alınması hak edilecek kıdem tazminatı artık sadece emekli olunduğunda veya emeklilik hakkı elde edildiğinde işçiye teslim ediliyor.