Yaz Aylarında Mutlaka Yenmesi Gereken 5 Besin

Yaz Aylarında Mutlaka Yenmesi Gereken 5 Besin. Yaz aylarında meyve ve sebzeler oldukça bolluk içindedir. Üretim kış mevsimine göre daha çok ve çeşitlidir. Fakat bazı sebze ve meyvelere daha öncelik tanımak gelişim açısından güzel sonuçlar verir.

1- Yaban Mersini

Doğal rengi mavidir. Nadir yiyeceklerdendir. Yüksek miktarda antioksidan içerir. Bu sayede intihap olan her şeyi önlemiş olur. Yaban mersinine bu koyu mavi rengi veren madde ise antosiyaninlerdir. Aynı zamanda yaban mersini antidiyabetik etkiye de sahiptir. Yaban mersinini bulma zamanı ekim ayına kadar olan süreçtir.

2- Kırmızı Biber

Tüm biberlerden farkı daha tatlı olması, düşük kalorili olması ve yumuşak olmasıdır. Diğerlerine göre sağlık açısından da en iyisidir. Bu biber yeşil bibere nazaran 11 kere daha fazla beta karoten içerir. Yeşil biber günlük bizim ortalama yüzde 60 C vitamin ihtiyacımızı karşılar. Kırmızı biber ise yüzde 240 C vitaminini karşılar.

3- Domates

Domateste bulunan yüksek miktarda antioksidanın adı likopendir. Domates de bulunan antioksidanın birçok görevi vardır. Bunlarda bir kaçı; cildi güneş yanıklarına kadar korumak, atardamarların yaşlanmasını uzatmak, hafıza kaybını önlemek ve cinsel iktidarsızlığı gidermek gibi görevleri vardır. Her mevsimde bulunur fakat en güzel mevsimi haziran ve eylül aylarıdır.

4- Karpuz

Sıcak günlerde serinletici özelliği vardır. Likopen içerir. Bir araştırmaya göre karpuz yüksek tansiyon öncesi belirtici özelliği vardır. Karpuzun mevsimi ise ağustos ayının sonuna kadar sürer.

5- Pancar

İçinde betacyanin pigmenti de dahil olmak üzere pek çok hastalıkla mücadele eder. Pancarda folik asit bulunur. Bu asit doğum anomalilerine, kolon kanserine ve kemik erimesine karşı etki gösterir. Pancarın içinde ayrıca lif ve betakaroten açısından zengin değerler bulunur. Araştırmalara göre pancarın tansiyonu düşürme etkisi mevcuttur. Bu sebzeyi tüm sene boyunca bulmak mümkündür. Fakat en iyi mevsimi haziran ve ekim ayıdır.