Yaşar Kemal Festivali Türkan Sultan İle Başladı

Yaşar Kemal Festivali, kendisinin doğup büyüdüğü Osmaniye’de, 1981 yılında “Yılanı Öldürseler” romanının filme çevrilerek aynı zamanda Türkan Şoray’ın hem oyunculuğunu hem de ilk yönetmenlik deneyimini yaptığı aynı isimli filmin gösterimi ile 20 Nisan perşembe itibariyle başladı.

Yönetmen Türkan Sultan

O zamanlardaki şartlarda filmin çekimlerini ve yönetmenlik deneyimlerini de paylaşan Şoray, filmin çekimlerine başlandığı zaman içinde yönetmensiz kaldıklarını, ancak rolünü çok istediği için ve de filmin çekimlerine devam edilmesi gerekliliğinden ötürü, hem oyuncu olarak hem de hem de yönetmen olarak Yaşar Kemal’in de destekleri ile kamera önünden kamera arkasına koşturarak zevkle çalışmalarını paylaştı.

Filmin senaristlerinden Arif Keskiner ve yapımcı Abdurrahman Keskiner’in yanı sıra filmin dönem oyuncuları da katıldı. Festivalde payı olan ve tekrardan Osmaniye halkı ile kendisini buluşturan Keskiner ailesine şükranlarını sunan Türkan sultan, Nebil Özgentürk’ün sorularıyla Yaşar Kemal’i de saygı ve sevgiyle andı. Günün sürprizleri arasında çocuk oyuncu Pars Sezer’in festivale katılımının yanı sıra Ahmet Mekik’in telefonla katılımları tüm katılımcıları memnun etti. Film gösteriminin sonunda Arif Keskiner’in elinden teşekkür plaketi de alan Türkan Şoray, festivale katılan her yaştaki Osmaniye halkına, TGC Osmaniye temsilcisi Muzaffer Yüksel Kaya’ya ve platform adına katılan Ayşe Semiha Baban Göğçeli’ye şükranlarını sundu.

Yaşar Kemal Festivali Devam Ediyor

Yaşar Kemal Festivali, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi‘nde gerçekleşecek “Yaşar Kemal Araştırmaları Nasıl Yürütülmeli” ve “Yaşar Kemal Edebiyatında Çocuk” sempozyumlarıyla bugün devam ederken, yarın da Yaşar Kemal’in doğduğu Osmaniye Hemite Köyü’nde gerçekleşecek uçurtma şenliği ve 1012 resmin sunulduğu resim yarışması ile ilköğretim seviyesindeki çocuklara yönelik “Yaşar Kemal ve Benim Çukurova’m” başlığı ile ödül töreni sonrasında bitecek.