Yağlı Saçtan Nasıl Kurtulunur?

Erken yağlanan saçlar hem kişiye kendini kötü hissettirir hem de dış görünümü kötü gösterir. İş hayatı olsun, okul olsun ya da arkadaş arasında olsun, yağlı saç kirli bir görüntü oluşturduğundan oldukça rahatsız edicidir. Birçok kişi saçlarının yağlanmasını önlemek için yağlanan saçlarını sık sık yıkamaya başlar. Bu oldukça yanlış bir yöntem olup, saçın yağlanma süresini daha da kısaltacaktır. Zira sıkça yıkanan saç derisindeki yetersiz miktardaki yağı sağlamak için vücut yağ üretimini arttıracak ve bu kısır bir döngüye girecektir.

Peki yağlı saçtan kurtulmak için neler yapılmalı?

Şampuan Kullanımını Azaltmak

Saçları kesinlikle her gün yıkamamak gerekiyor. İdeal saç yıkama aralığı iki ya da üç gündür. Bundan fazlası saç derisinin yağlanmasını olumsuz yönde etkileyecektir. Eğer her gün yıkamaya alışılmışsa, bu düzen değiştirilmeli ve saç yeni yıkama aralığına adapte edilmelidir.

Limon Suyu

Limon suyu saçlar için oldukça besleyicidir. Yıpranmış ve hasar görmüş saçları onarmak için kullanılan limon suyu aynı zamanda saçların yağlanmasını engellemek için de hem pratik hem de oldukça doğal bir yöntemdir. Önceleri daha çok şekil vermek için kullanılan limon suyu günümüzde saç bakımı kürlerinde de oldukça sık kullanılmaktadır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi eski zamanlarda hastalık tedavileri amacı ile kullanılmıştır. Günümüzde ise çeşitli güzellik ve bakım kürlerinde kendini göstermekte. Elma sirkesinin saça uygulanmasındaki ilk amaç, saçtaki kepeği gözle görülür şekilde azaltmasıdır. Son yapılan araştırmalar neticesinde aynı zamanda saçların yağlanma sorununa da çözüm bulduğu kanıtlanmıştır.

Doğal Yağlar

Badem, zeytin yağı ya da son zamanlarda oldukça popüler olan argan yağı gibi yağlarla kürler hazırlanabilir ve saça uygulanabilir. Bu hem saçın yağlanma sorununu azaltacağı gibi hem de saçınızı ve saç derinizi besleyerek daha sağlıklı saç ve saç derisine sahip olmanızı sağlayacaktır.