Türkiye’nin Ruhu Oğuz Atay Kimdir?

Oğuz Atay’ın Hayatı

Başlıksız 1 kopya Türkiyenin Ruhu Oğuz Atay Kimdir?

 

Bu muhteşem ve evrensel sözlerin yazarı olan Oğuz Atay Türk Edebiyatımızın en değerli roman ve öykü yazarları arasındadır.

1934 yılında İnebolu/ Kastamonu’da dünyaya gelen Oğuz Atay, Sinop ve Kastamonu milletvekilliği yapan Cemil Atay’ın oğludur.

1951 yılında Ankara Maarif Koleji’nden mezun olmasının ardından, İTÜ İnşaat Fakültesini bitiren Atay, 3 yıl sonra da öğretim üyesi olmuştur. 1975 yılında doçentliğe yükselmiş ve “Topoğrafya” adlı mesleki bir kitap yazmıştır. Bunun yanında dergilerde makale yazmış ve söyleşiler düzenlemiştir.

Oğuz Atay, “Tutunamayanlar” adlı eserini yazmış ve kitabın yayınlanmasının ardından da pek çok tartışmanın odak noktası olmuştur. Türk edebiyatının en önemli eserleri arasında yer alan ve 1970 yılında TRT tarafından TRT Roman Ödülünü kazanan Atay, bu kitabında, bireylerin iç dünyasını anlatmış ve modern şehir yaşamındaki insanın yalnızlığını, toplumdan nasıl koptuğunu ve hayata nasıl yenik düştüklerini anlatmıştır.

Tutunamayanlar” adlı kitabıyla Türk edebiyatının en önemli eserini bize kazandırmasının yanında “Postmodern” roman türünde ilk eser yazan yazarımız olan Oğuz Atay anısına, Kastamonu Valiliği tarafından 2007 yılından bu yana her yıl “Oğuz Atay Edebiyat Ödülleri” verilmektedir.

Yazarın eserleri arasında ayrıca; Tehlikeli Oyunlar, Korkuyu Beklerken gibi eserlerinin yanında “Oyunlarla Yaşayanlar” adlı bir de tiyatro oyunu bulunmaktadır.

Türk edebiyatımızın bu önemli yazarı Atay, beynindeki bir tümör nedeniyle 13 Nisan 1977 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetmiştir.

Oğuz Atay’ın Ölümü ve Son Cümlesi