Türkiye’nin Hava Kirliliğinde Korkutucu Rapor

Türkiye’nin Hava Kirliliğinde Korkutucu Rapor. Türkiye’de son yıllarda giderek artan hava kirliliğinin, önlem alınmadığı takdirde ciddi insan sağlığı sorunlarına neden olacağı Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan çalışmalarla gün yüzüne çıktı.
Türkiye’de Dünya Sağlık Örgütü raporları göre ise yalnızca üç ilin havası temiz çıktı. Artvin, Tunceli ve Adana’da yapılan ölçümler Dünya Sağlık Örgütü’nün limitlerinin üzerinde çıktı.
Hava kirliliğinin sağlık üzerindeki etkilerini araştıran ve 14 çevre ve kamu sağlığı alanında çalışan kuruluştan oluşan Temiz Hava Hakkı Platformu’nun hazırladığı rapora göre, Çanakkale’de 11’i proje aşamasında, 2’si inşaat halinde, 3’ü ise aktif durumda olan termik santrallerin faaliyete geçmesi halinde, hava kirliliğinin Çanakkale’de yüzde 150 oranında; İstanbul’da ise yüzde 25 oranında artabileceği belirtildi.
Türkiye’nin oksijen deposu olarak bilinen Kaz Dağı’nda da termik santraller sonucu hava kirliliğinde ciddi artış olduğu belirtildi.
Hava kirliliğinin Türkiye’nin en büyük halk sağlığı sorunu olduğunu ifade eden uzmanlar, termik santral projelerinin iptal edilmesini istedi.