Türkiye’deki Vergi Türleri Nelerdir?

Türkiye’deki vergi türleri nelerdir hakkında faydalı bir yazı hazırladık. Türkiye Cumhuriyeti vergiler ülkesi olarak biliniyor. Peki ama bu vergilerin neler olduğunu bütün detaylarıyla hiç araştırmış mıydınız… Eğer siz de Türkiye’de hangi vergiler alınıyor diye merak edenlerden biriyseniz yazımız tam da size göre. Öncelikle verginin ne olduğunu açıklamakla konuya giriş yapmamız gerekiyor. Vergi yasal olarak herkesten gelirine göre eşitlik, adillik ve hukukilik ilkesine bağlı olarak alınan mükellefiyettir. Herkes vergi ödemekle sorumludur. Ödenen vergiler yine kamu yararına hizmete giren her yerde karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye’deki Vergi Türleri Nelerdir (Kamusal)

Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında yaşayan vatandaşların kamusal hizmetlerde kullanılmak üzere kamu yararına alınan vergileri ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu vergiler yol yapım maliyetinin karşılanmasından vakıfların gelirlerinin karşılanmasına varıncaya kadar pek çok sosyal amaç için kullanılmaktadır.

0046 Vergi Kodlu Akaryakıt Tüketim Vergisi

Trafik özellikle de kara yolu ulaşımındaki trafik insanların bir yerden bir yere zamandan tasarruf sağlayarak en hızlı şekilde ulaşımını mümkün kılan ulaşım ağıdır. Trafik denildiği zaman trafikteki araçlar kuşkusuz ki yolu zamanla tahrip ederek yolun mutlaka tadil edilmesini gerektirmektedir. Vatandaşlardan alınan bir vergi türü olan akaryakıt vergisiyle mazot, benzin gibi petrol ürünleriyle çalışan araçlardan alınan tüketim vergisi yol yapım maliyetlerine ayrılmaktadır.

1013 Vergi Kodlu Eğitim Gençlik Spor ve Sağlık Hizmetleri Vergisi

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı gibi bakanlık birimleri tarafından eğitimden sağlığa, spordan sanata kadar yapılan her türlü yatırımlarda kullanılmak üzere alınan vergidir. Bu vergiler türkiyede hangi vergiler alınıyor diye merak edenlerin sıklıkla karşılaştıkları bir vergi türü olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye’deki vergi türleri nelerdir başlıklı içeriğimizde daha fazla detay bulunuyor. Devlet okullarında parasız eğitim yapılmakta ancak okula kayıt esnasında alınan harçlar içerisinde yine bu verginin de yer aldığını ifade etmek gerekiyor. Sağlık kontrolleri de sigortalı olarak yapılıyor ama sigortadan alınan vergi de işte bu gruba dahil olarak alınıyor.

Mali Finansal Hizmetlere Ait Vergiler

Mali işlemlerde alınan vergiler türkiyede hangi vergiler alınıyor konusunda en büyük paya sahip. Nitekim ürünlerden alınan katma değer vergisinden aylık gelire ilişkin alınan gelir vergisin kadar bütün vergiler mali vergiler sınıfına girmektedir.

001 Vergi Kodlu Yıllık Gelir Vergisi

Çalışanlardan her yıl düzenli olarak alınan mali vergilerden birisidir. Bunun yanı sıra 0012 vergi koduyla alınan GMSI gelir vergisinin de çalışan vatandaşların mükellefiyetinde olan vergi türü olduğunun muhakkak altını çizmek gerekiyor.

4001 Vergi Kodlu Ek Gelir Vergisi

Yan gelir grubuna giren gayrimenkullerden gelen kira vergileri, hasat ürünlerinden elde edilen ticari kazanç vergisi, araç alım satımından elde edilen kazançtan alınan vergi gibi düzenli olarak temin edilen aylık maaşın yanındaki ek kazançlardan alınan vergilerdir.

9015 Vergi Kodlu Katma Değer Vergisi

Hemen hemen her gün ödediğimiz ürünler üzerinden alınan KDV (katma değer vergisi) ülkemizde en çok alınan mali vergiler arasında yer alıyor.