Türkiye’de Kuş Gözlemi İçin En iyi 5 Yer

Türkiye orta kuşakta yer aldığı için kuşların göç güzergahlarında bulunmaktadır. Bu da Türkiye’nin bir çok kuş türüne ev sahipliği yapmasına katkı sağlıyor. Kuşlar, hem cıvıltıları ile hem de farklı renklerdeki türleriyle insanların ilgisini çekiyor. Bu yazımızda, Türkiye’de kuşların gözlenebileceği en iyi 5 kuş cennetini inceleyeceğiz.

Türkiye’de Kuş Gözlemi İçin En iyi 5 Yer

1. İzmir Kuş Cenneti

İzmir’in Çiğli ilçesindeki Çamaltı Tuzlası’nda bulunan kuş cenneti, 205 farklı kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Yılda yaklaşık 50.000 kuşun uğrak yeridir. Ve kuşları izlemek için en ideal yerlerden biridir. Bölge, 1985 yılından beri birinci derecede sit alanıdır.

2. Kuş Cenneti Milli Parkı

Manyas Kuşgölü’nün kuzey doğusunda yer alan Kuş Cenneti Milli Parkı, Balıkesir sınırları içerisindedir. 1959 yılından beri milli park olan bu alan, 266 farklı kuş türünün ziyaret noktasıdır. Bu kuş cennetinde 200 metrelik bir gözlem kulesi bulunur ve kulede bulunan dürbünler ile kuşlar gözlenebilmektedir.

3. Evros Deltası

Meriç Nehri’nin Ege Denizi’ne döküldüğü bölgede yer alan Evros Deltası, 300’den fazla kuş türünün ziyaret noktasıdır. Bu bölgeye, yılda 60.000 civarı kuş türü uğramaktadır. Ayrıca bu delta bir çok ağaç türünün de bulunduğu verimli bir arazidir. Bu güzelliği daha yakından görmek istiyorsanız, bir Edirne bileti alabilirsiniz.

4. Göksu Deltası

Göksu Nehri’nin Silifke’den denize dökülürken oluşturduğu bu delta, birçok bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölgede 332 farklı kuş türü görülmüştür. Eğer bu kuşları görmek istiyorsanız, Mersin’in Silifke ilçesine uğramanız gerekmektedir. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta, bu seyir zevkini kuşların göç ettiği zaman denk getirmeniz gerekmektedir.

5. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Kızılırmak’ın döküldüğü Bafra Ovası’nda bulunan bu kuş cennetinde, ülkemizde tespit edilen 465 kuş türünün 352 tanesi görülmüştür. Bu türlerin 140 tanesi, bu bölgede kuluçkaya yatmaktadır. Ayrıca kuşları izleyebileceğiniz bir de gözlem evi bulunmaktadır.