Türk İnşaat Firması Tarihe Geçti

Türk İnşaat Firması Tarihe Geçti. Çinlilerin Ruanda’da 5 yılda bitiremediği inşaatı Türk firması 1 yılda bitirerek başarıya imza attı. Çinli inşaat firmalarının, Afrika kıtasında bulunan Ruanda ülkesinde, yaklaşık 5 yılda sürdürdüğü ancak bitirmediği inşaatı; Türk firması tarafından 1 yılda bitirildi.

Kigali uluslararası Havaalanı‘na 6; Şehrin merkezine ise 7 km uzak mesafede olan kompleks yapıya sahip inşaat, 12,6 hektarlık alana kuruldu. 2016 yılında Haziran ay’ında düzenlenen 27. Afrika Birliği Zirvesi’ne kapısını açan, Kgali Kongre Merkezi, yaklaşık 2.600 kişilik kapasiteye sahiptir. Bu konferans salonunda 5 yıldızlı 292 odaya sahip Radisson Blu Hotel bulunmaktadır. Bu otel Afrika’nın en önemli merkezi olarak kabul edilir. Çinli firmalar tarafından yapımına 2009’da başlayan ve 5 yıl gibi uzun bir sürede devam eden İnşaat’ın, sadece yüzde 20’sinin inşa edildiği bu projenin tamamlanması için Ruanda hükümeti, Türk inşaat firmasına yönelerek, inşaatın bitmesi için yardım talebinde bulundu. Ruanda ülkesinde, önemli olan alanlardan, kongre merkezi ve otel inşaatını teslim alan Summa Group adlı Türk inşaat firması, bu projei 1 yıl gibi, rekor sayılabilecek bir zaman zarfında bitirerek, Ruanda hükümetine teslim etti.

İnşaat’ın Maliyeti 300 Milyon Dolar

İnşaat ve dekorasyon ürünlerinin Türkiye’den getirilerek, kompleks inşaat için yaklaşık bir yıl süresince, 1500 den fazla Türk işçisi gece ve gündüz çalıştırıldı. Bu süre zarfında 1 yıl gibi kısa sürede inşaat bitirilerek ve 300 milyon dolara mal oldu.

Ruanda Hükümetin Rüyasını Türkler Gerçekleştirdi

Ruanda kongre merkezi finans, bölgesel ve uluslararası zirveler gibi bir çok sosyal aktivitenin sergileyeceği kompleks inşaatı, Türk firması Summa group tarafından bitirilerek, Ruanda’nın rüyasını gerçekleştirdi. Ruanda Altyapı Bakanı James Musoni, merkezde yaptığı açıklamada, ” Türkler bir yıl içinde bu inşaatı tamamladı. Projenin bitmesi neredeyse imkânsıza yakınken bir rüyayı gerçeğe çevirdiler” diyerek Türk firmasının başarısını övdü.