Turizm’de Rusya ve Irak Hareketliliği

Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Nisan’da Rus ve Iraklı turist sayısındaki yükselişin desteğiyle yüzde 18.1 artarken, Nisan’da yaşanan bu artış tek başına ilk çeyrekteki yüzde 6.4’lük düşüşü ilk dört ay itibarıyla yüzde 1 artışa taşımaya yetti.

Analistler geçen yılı oldukça kötü tamamlayan turizm sektörünün istihdam, ödemeler dengesi
ve ekonomik aktivite açısından önemine dikkat çekerken, sezonun başlangıç ayı olarak görülen Nisan’da yaşanan artışı pozitif bir gelişme olarak yorumladılar ve yılın kalanında devam edebileceğini belirttiler.

Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı
Nisan’da yüzde 18.1 artışla 2.07 milyon kişi oldu. Ocak-Nisan döneminde ise yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 0.96 artışla 5.87 milyon kişi oldu.

Güvenlik endişeleri ve Rusya ile bozulan ilişkiler Türkiye ekonomisini 2016 yılında en çok,
milyarlarca dolar döviz getirisi sağlayan turizm sektörü kanalıyla etkilemişti. 2014 ve 2015’te 36.8 ve 36.2 milyon olarak gerçekleşen yabancı ziyaretçi sayısı, 2016’da 25.3 milyona gerilemişti.

Avrupalı Turistlerde Düşüş Devam Ediyor.

Şekerbank Ekonomisti Elif Girgin, “Nisan ayı sezon başlangıcı olması nedeniyle önemli bir ay
ve yaşanan yüzde 18’lik artış sektörün morali açısından da önemli. İstatistiklerde en önemli
desteğin Rusya’dan geldiğini görüyoruz ki bu ilişkilerdeki toparlanmaya paralel beklenen bir
gelişmeydi. Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısındaki artışın devamını bekliyoruz” dedi.
Verilerin ayrıntılarına bakıldığında Rusya’dan Nisan ayında gelen yabancı ziyaretçi sayısı
yüzde 485.7 artışla 181,865 kişi oldu. Irak’tan Nisan’da gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde
302.3 artışla 51,254 kişi olarak gerçekleşti. Coğrafi olarak bakıldığında Avrupa’dan gelen
turist sayında yüzde 2 ile düşüş devam ederken, Ortadoğu’dan gelen yabancı ziyaretçi sayısı
Nisan’da yüzde 85 artış gösterdi.

Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Murat Ersoy, 2017 yılında Rusya’dan Türkiye’ye
gelen turist sayısının beş milyona ulaşabileceğini bekliyor. Rusya ve güvenlik endişeleri ile 2016’da 11 milyon turist ve sekiz milyar dolar gelirin kaybedildiğini hatırlatan Girgin, “Herhangi bir olumsuz gelişme olmaması durumunda turizm sektöründe yılın kalanına ilişkin de olumlu görüşümüzü koruyoruz. Turizm ekonomi açısından kritik bir sektör. Hem ekonominin geneli, hem istihdam hem de ödemeler dengesi açısından önemli. Bu nedenle sektörün sezona iyi bir başlangıç yapıyor olmasını ekonomiye yapabileceği katkı bakımından yakından takip ediyoruz.”
Uçak krizi ile geçen yıl yüzde 76.3 düşüşle 866,256 kişiye gerileyen Rus ziyaretçi sayısı 2014’te 4.48 milyon, 2015’te ise 3.65 milyon kişi olmuştu. Bu düşüş yan sektörler de düşünüldüğünde geçen yıl ekonomik büyümeyi yaklaşık 1 puan aşağı çekmiş, istihdamda ciddi bir kaybı beraberinde getirmiş ve cari açığı yukarı taşımıştı. Yaşanan saldırılar, Suriye ve Irak’taki İD varlığına karşı başlatılan operasyonlar ticaret kanallarını ve pazarlarını daralttı etkisi de daralma yönlü etki yarattı.