Terör Sevici Wikipedia Türkiye’de Erişime Kapatıldı

Terör Sevici Wikipedia Türkiye’de Erişime Kapatıldı. En büyük bilgi ağına sahip internet ansiklopedisi Wikipedia Türkiye’de erişime kapatıldı. Daha önce terör yanlısı içerikleri ve Türkiye’yi terörle bir gösteren yanlış bilgileri kaldırması için uyarılan Wikipedia bu uyarılara kulak asmayınca bugün itibari ile Türkiye’de erişime kapatıldı.

Mahkeme kararı olmaksızın erişime kapatılan sitenin ilk başlarda neden kapatıldığı anlaşılamadı. Daha sonrasında Haberturk TV yetkililerinden alınan bilgiler eşliğinde,Wikipedia’nın Türkiye’yi terörle aynı düzlemde gösterdiğini tespit ettiklerini ve bundan dolayı erişime kapatıldığı bilgisi aktarıldı.

BTK Açıklaması

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ise Wikipedia’ya erişimin idari tedbir kararı ile engellendiği bilgisini verdi. BTK bu konuda sitesinde: “5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır” şeklinde bir açıklamaya yer vererek kafalarda ki soru işaretlerine cevap verdi.

Bunun yanı sıra sitenin gereken hukuki kuralları yerine getirdiğinde yeniden erişime açılabileceğini belirten BTK,yabancı sitelerin Türkiye’de fazlalaşmasını ancak bunu yaparken burada ki hukuki kurallara uymaları gerektiğini belirtti. Kısacası Wikipedia’nın yeniden erişime açılması için mahkeme kararları olan düzenlemeleri yapması gerekiyor.

Sosyal Medya Ayakta!

En büyük bilgi ağına sahip olan ve Türkiye’de en çok kullanılan siteler arasında bulunan Wikipedia’ya olan erişimin kapatılması sosyal medyada büyük bir yankı uyandırdı. Bazı kesimler tarafından eleştirilen bu karar ile önemli bir bilgi ağına erişim kapatılmış oldu. BTK ise net bir açıklama yapmayarak sadece idari tedbir uygulandığını ancak bunun nedenini belirtmeyerek kafalarda soru işareti bırakıyor. Kullanıcılar ise böyle önemli bir bilgi ağını kaybetmenin Türkiye açısından zararlara yol açacağı görüşünde birleşiyor.