Terör Korkusu Faciaya Neden Oluyordu

Şampiyonlar Ligi’nde Juventus’un Real Madrid’le oynadığı maçı Torino’da takip eden taraftarlar arasında bomba paniği yaşandı.  Binlerce insan arasında çıkan izdiham sonrası meydanda yaralılar olduğu ve bir bomba paniği yaşandığı belirtildi.

Kısa süre sonra ise gerçek ortaya çıktı. Bir taraftarın insanların ortasına meşale attığı ve çıkan alevden dolayı izdiham ve korkunun bir anda tüm meydana yayıldığı kaydedildi. Bir anda terör saldırısı olduğunu düşünen binlerce insanın kaçışmaya başladığı bu sırada ezilenlerin ve yaralananların olduğu görüldü.

Juventus Başkanı Konuyla İlgili Açıklama Yaptı

Juventus Başkanı Andrea Agnelli de maçın ardından yayıncı kuruluşa yaptığı açıklamada, “Torino’da maçın izlendiği meydanda bir şeyler olduğu söylendi. Olayın nasıl geliştiğini ve kesin bilgiyi henüz bilmemekle birlikte olayda yaralananlara dayanışma dileklerimi iletmek isterim.” dedi.

Meydandaki izdihamı yaşayan bir tanık da bunu, Heysel Stadı’ndaki faciaya benzeterek, “O facia yaşandığında oradaydım. Meydandaki izdiham da Heysel faciasına benziyordu” ifadesini kullandı.

Brüksel’deki statta 29 Mayıs 1985’te Juventus ile Liverpool arasında oynanan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası final maçının başlamasından önce Liverpool taraftarları İtalyanlara saldırmıştı. Yaşanan panik sonucu bir duvar çökmüş, taraftarların tel örgülere sıkışmasıyla 38 İtalyan taraftar ve 1 Belçikalı ölmüştü.