tarımenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
18,5837
EURO
18,2695
ALTIN
1.022,48
BIST
3.553,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
21°C
İstanbul
21°C
Az Bulutlu
Cuma Hafif Yağmurlu
21°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
22°C
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
21°C

Swiss Days İstanbul 2022 Başlıyor

Swiss Days İstanbul 2022, 23-25 Eylül Boyunca “Sürdürülebilir bir Gelecek Tasarlamak” teması altında İsviçre’nin zengin çeşitliliğini ayrıca …

Swiss Days İstanbul 2022 Başlıyor
22.09.2022 13:51
0
A+
A-

Swiss Days İstanbul 2022, 23-25 Eylül Boyunca

“Sürdürülebilir bir Gelecek Tasarlamak” teması altında İsviçre’nin zengin çeşitliliğini ayrıca varlığını Türkiye’de sergileyecek.

İstanbul’daki İsviçre Başkonsolosluğu, Swiss Business Hub Türkiye (İstanbul’daki İsviçre’nin İhracat ayrıca Yatırım Ofisi) ayrıca Swiss Chamber of Commerce in Türkiye (Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği) “İsviçre Günleri Istanbul 2022”yi (Swiss Days Istanbul 2022) 23-25 Eylül 2022 tarihleri arasında Yapı Kredi bomontiada’da düzenliyor.

İsviçre İstanbul Başkonsolosu Julien Thöni, İstanbul’daki İsviçre’nin İhracat ayrıca Yatırım Ofisi Direktörü Yasemin Öztürk ayrıca Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği Başkanı Arpat Şenocak ev sahipliğinde, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in katılımları ile etkinlik mekanı Yapı Kredi bomontia’da bir tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

2019’da ilk kez düzenlenen İsviçre Günleri İstanbul üç gün içinde 15 bin’den fazla ziyaretçinin katılımı ile büyük bir başarı yakalamıştı. İsviçre Günleri Istanbul 2022, pandemi dönemi devamında sürdürülebilirlik ayrıca inovasyona güçlü bir vurgu yaparak İsviçre ayrıca İsviçre şirket ayrıca markalarını tanıtmak amacıyla “Sürdürülebilir Bir Gelecek Tasarlamak” teması altında düzenleniyor. İsviçre Günleri Istanbul 2022, İsviçre müziğini, sanat ayrıca kültürünü, gastronomisini, teknolojisini, ekonomisini, eğitimini ayrıca daha fazlasını yeniden İstanbul’da gerçekleştireceği benzersiz bir platform ile sunmayı heyecanla bekliyor. Festival, 23 Eylül Cuma öğleden sonradan itibaren 25 Eylül Pazar akşamına kadar herkese açık ayrıca ücretsizolacak.

Etkinlik, daha sürdürülebilir hareket etmenin önemini vurgularken, çevre sorunları, her bireyin sorumluluğunun önemi ayrıca çevre ile topluluklarımızı daha iyi korumak için teknoloji ayrıca inovasyonun oynadığı rol hakkında genel farkındalığı artırmayı amaçlıyor. İsviçre Günleri Istanbul 2022, İsviçre ile Türkiye arasındaki güçlü işbirliğini ayrıca daha sürdürülebilir bir geleceği teşvik etmenin yollarını vurgulayacak.

Swiss Days Istanbul 2022’yi üç yıl aradan sonra tekrardan düzenleyecek olmanın büyük heyecanını yaşadıklarını ileten; İsviçre İstanbul Başkonsolosu Julien Thöni “İsviçre Günleri İstanbul 2022, İsviçre’nin İstanbul ayrıca Türkiye’deki görünürlüğünü güçlendirmeyi, ikili işbirliğini artırmayı ayrıca daha yeşil bir geleceğe katkı sağlamayı amaçlıyor. Bu, İsviçre ayrıca Türkiye arasındaki uzun süredir devam eden ayrıca çeşitlendirilmiş ilişkimize dayanmaktadır. İsviçre Günleri İstanbul 2022, İsviçre’yi İstanbul’da Türkiye’ye yaklaştırmak ayrıca sürdürülebilirlik alanında da iki ülke arasında daha fazla köprü kurmak için harika bir an. Gezegenimiz, özellikle insan kaynaklı iklim değişikliği ayrıca küresel ısınma gibi muazzam zorluklarla karşı karşıya. Bu çevresel zorlukların ışığında, araştırma, bilim, inovasyon ayrıca start-up’ların tanıtımında İsviçre ayrıca Türkiye arasında daha yakın bir işbirliğine ihtiyacımız var.”dedi

İsviçre İstanbul Başkonsolosu Julien Thöni, ve İsviçre hakkında bazı veriler de paylaştı.

Bir Alp ülkesi olarak İsviçre özellikle iklim değişikliğinden etkileniyor. İsviçre’de ortalama 2 derece yükselen sıcaklıklar, sıcak hava dalgaları, kışın daha az kar ayrıca şiddetli yağışlar oluyor. Sonuç olarak, İsviçre iklimi daha Akdenizli. İsviçre’de yükselen sıcaklıkların sonuçları, ormanları etkileyen kuraklık, göllerde artan sıcaklıklar (balıkların ölümü), insanlar, hayvanlar ayrıca diğer canlılar için sağlık sorunlarına sebep oluyor. İsviçre’deki buzulların 75’inin zaten azalma yolunda olduğu ayrıca yok olacağı da bir gerçek.

İsviçre, küresel araştırma ayrıca inovasyonda lider bir ülkedir. Dünyanın en yüksek 7. Araştırma ayrıca Geliştirme (Ar-Ge) yatırımcısıdır. Hükümet yıllık olarak Ar-Ge’ye 23 milyar CHF’lik yatırım yapıyor ayrıca bu da gayri safi yurtiçi hasılasının 3.15’ine denk geliyor. Ana odak Ar-Ge yoğun sektörlerdir. Buna ek olarak, İsviçre’de çok sayıda yenilikçi start-up var. Özellikle fintech ayrıca kripto para sektörlerinde (blok zinciri dahil) İsviçre inovasyon özelinde önde gelen ülkelerden biridir. Burada World Wide Web’in Cenevre’deki CERN’de icat edildiğini hatırlamamız gerekir.

Switzerland Global Enterprise’a ait resmi uluslararası Ticaret ayrıca yatırım teşvik ajansının Istanbul merkez temsilcilsi olan Swiss Business Hub Türkiye Direktörü Yasemin Öztürk de İsviçre ile Türkiye arasında uzun süredir devam eden ekonomik ilişkilerin altını çizdi. Swiss Days İstanbul 2022, İsviçre ayrıca Türkiye’den potansiyel iş ortaklarını bir araya getirmek için mükemmel bir platform diyen Öztürk;”25’ten fazla sponsorun yoğun katılımıyla İsviçre’yi, önde gelen markalarını ayrıca işletmelerini tanıtırken, aynı zamanda İsviçre ile seçkin ihracat pazarı Türkiye arasında kültürel ayrıca ekonomik bir köprü görevi üstleneceğiz. Festival sırasında, topluluklarımız için sürdürülebilir bir geleceği teşvik etme ayrıca çevreyi daha iyi koruma düşüncesiyle İsviçreli ayrıca Türk ekonomik operatörler ile çeşitli alanlardaki ortaklar arasındaki mevcut işbirliğini keşfedecek, altını çizecek ayrıca güçlendireceğiz.

İsviçre ayrıca Türkiye arasında sağlam ticari ilişkiler sürdürüyor. 2021 tarihinde ikili ticaret hacmi 4,6 milyar dolar olmuştur. Türkiye, İsviçre’nin dünya çapındaki en büyük 24. ticaret ortağıdır. İsviçre’nin Türkiye’ye ihracatında kimyasallar/ilaçlar (37), makineler (12) ayrıca saatler (11) yer almaktadır. Türkiye ağırlıklı olarak tekstil (40), değersiz metaller (9), taşıtlar (9) ayrıca tarım ürünleri (8) ihraç etmektedir. Altın ayrıca diğer değerli metaller/taşlar geleneksel olarak ikili ticaretimizin büyük bir bölümünü temsil ediyor: Türkiye’ye olan ihracatımızın 31’i ayrıca Türkiye’den yapılan ithalatımızın 14’ü (2021). Türkiye aynı zamanda İsviçre için de önemli bir turizm destinasyonu. 2019’da ülkeyi 278 binden fazla İsviçreli turist ziyaret etti.

İsviçre, yurtdışındaki doğrudan yatırımlar için dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. İsviçreli yatırımcılar uzun vadeli projelerle ilgileniyor. Bu, ülkemizin Türkiye’deki en büyük 6. yabancı sermayesi olduğunun altını çizmek açısından önemlidir. Şu anda Türkiye’de 300’den fazla İsviçreli şirket var. Bu şirketler, makine, ilaç, kimya, bankacılık, sigorta, turizm, gıda, ulaşım vb. gibi çeşitli sektörlerde geniş bir faaliyet yelpazesini kapsarlar. Daha da önemlisi, İsviçreli şirketler sadece malzeme değil aynı zamanda mühendislik de sağlayarak küresel ayrıca yerel olarak Türkiye’nin inşaat ayrıca altyapısına katkıda bulunurlar. Bunun yanında atıktan enerji üretimi, demiryolları, otoyol inşaatı ayrıca deniz limanı altyapısı gibi inşaat uzmanlığı konularında da katkı sağlarlar.

Swiss Business Hub Türkiye olarak hem Türk hem de İsviçre şirketleri için önemli bir irtibat noktasıyız; ana misyonumuz İsviçre ayrıca Lihtenştayn’dan KOBİ’lerin Türkiye’deki iş geliştirmelerine destek olmaktır. Ve Türk şirketlerine iş yeri olarak İsviçre hakkında bilgilendirme veriyoruz. İsviçre kültürü ile ilgili çeşitli etkinlikler, atölye çalışmaları ayrıca canlı performanslardan oluşan zengin bir programın yanı sıra, bu eşsiz Swiss Days İstanbul 2022 platformu size İsviçre ayrıca Türkiye’den hedeflediğiniz firmalarla iş ilişkileri kurmak için özel toplantılar yapma şansı sunacak.”diye belirtti.

İsviçre&Türkiye arasındaki ticaret köprüsü olan Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği Başkanı Arpat Şenocak da; “Ortaklar birbirleri hakkında derin bilgiye sahip olduklarında ticari ilişkiler daha güçleniyor. Bu bağlamda, Swiss Days Istanbul 2022, yalnızca ekonomik parametrelere dayalı olarak değil, aynı zamanda sanat, kültür, gastronomik diplomasi ayrıca yeşil politikalar yoluyla da iş teşvik etmek için benzersiz bir forum oluyor.

İsviçre ayrıca İsviçre şirketleri, en saygın uluslararası kuruluşlar tarafınca hazırlanan çeşitli sürdürülebilirlik sıralamalarında düzenli olarak üst sıralarda yer alıyor. İsviçreli işletmeler, yalnızca kendi pazarlarını olumlu yönde etkilemekle kalmayıp, aynı zamanda yerel kuruluşları, distribütörleri veya ortakları aracılığıyla dünya çapında dağıtılan yenilikçi ürün ayrıca hizmetlerle sürdürülebilirlik konusundaki farkındalığın büyümesini destekleyecek bir konumdadır. Her iki ülke arasındaki başarılı ortaklıkların uzun geçmişine dayanan Türkiye, eğitim, sürdürülebilir finans ayrıca teknoloji gibi alanlarda oluşturulan sinerjilerden kesinlikle güçlü bir fayda sağlayabilir.” diye konuştu.

İsviçre Günleri İstanbul 2022’nin medya toplantısında konuşan Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Türkiye ayrıca İsviçre arasında sanattan kültüre, ekonomiden sosyal yaşama kadar geniş bir alanda köprü kurmayı amaçlayan bu etkinliğin, her iki ülke toplumu için de önemli artılar yaratacak bir etki alanına sahibi olduğu vurgusunu yaptı. İsviçre Günleri’nin ilkinin 2019 yılında, İsviçre İhracat ayrıca Yatırım Ofisi, Türkiye İsviçre Ticaret Odası Derneği, İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu desteği ayrıca Şişli Belediyesi iş birliğiyle yine Yapı Kredi bomonti’de düzenlendiğini hatırlatan Keskin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu etkinlikten çok kıymetli geri bildirimler aldık. Pandemi sebebiyle ara verilen İsviçre Günleri bu yıl daha da zenginleşen içeriğiyle ikinci kez kapılarını açıyor. İsviçre Günleri’nin bizim için ayrı bir önemi var; Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş belgesi niteliğindeki Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yılına yaklaşıyoruz. Kurtuluşun ayrıca kuruluşun ilçesi Şişli olarak Lozan bizim için ayrı bir öneme sahip. Bu nedenle farklı bir heyecan ayrıca gurur taşıyoruz. Geçen yıl Likör Fabrikası’nda ‘İlk ayrıca Son Barış – 100. Tarihinde Lozan’ sergimizi açmıştık. Binlerce kişinin ziyaret ettiği sergimiz; Avrupa’da 100 yıldır bozulmadan devam eden tek barış antlaşması olan Lozan’a dair belge, makale, fotoğraf ayrıca haritalardan oluşuyordu. Bu sergi ve İsviçre’nin Lozan kenti ile Şişli arasında güzel bir dostluk köprüsü inşa etti. Heyetlerimiz karşılıklı ziyaretlerde bulundu. Bundan dolayı da ve büyük bir sevinç duyuyoruz. İsviçre Günleri kapsamında tekrardan kurduğumuz Lozan Sergimizi geçen yıl gezme imkanı bulamayan herkesi Yapı Kredi bomontiada’ya davet ediyorum.”

“Sanatı Şişli sokaklarına taşıdık”

İsviçre Günleri çerçevesinde “Yeşil Bir Gelecek” temasıyla İsviçre Başkonsolosluğu iş birliğinde hayata geçirdikleri projeyle, sanatı Şişli sokaklarına taşıdıklarını da belirten Keskin, bu proje hakkında da şu bilgileri verdi:

“Bomontiada çevresinde farklı ölçeklerde gerçekleştirdiğimiz duvar resmi çalışmalarının ilkini, Türkiye’nin önde gelen grafiti sanatçılarından No More Lies yorumladı. 25 metrekare büyüklüğündeki tuvale yapılan bu tasarımı belediye binamızın önünde sergiledik. Yine aynı sanatçımız Bomontiada’nın karşısında yer alan katlı otoparkın 450 metrekarelik yan cephesini tasarladı. Bu proje aslında güzel haberlerin müjdecisi. Bomonti çevresini dünyanın önde gelen street art ayrıca graffiti sanatçılarıyla birlikte projeler üretmek için pilot bölge olarak seçtik. Bu kapsamda uygun duvarları sanatçıların kullanımına açacak, festivaller düzenleyeceğiz. Bir hayalimiz var; Şişlimizi, Avrupa’nın sayılı kültür sanat merkezlerinden biri haline getirmek için, her gün daha da çok çalışıyoruz. Bomonti’yi ise, kültür sanatın, festivallerin, konserlerin, 7’den 77’ye herkesin buluşma noktası haline getireceğiz.”dedi

İsviçre Günleri İstanbul 2022 partnerleri

Presence Switzerland (PRS), Swiss Tourism, Switzerland Global Enterprise (SGE) ayrıca Şişli Belediyesi’nin destek ayrıca katılımıyla, İstanbul’un en popüler ayrıca çok kültürlü mekanı Yapı Kredi bomontiada’da, İsviçre Günleri Istanbul 2022 çeşitli atölye çalışmaları, konferanslar, seminerler, konserler, eğlenceli aktiviteler ayrıca katılımcı stantlarına ev sahipliği yapacak. Üç günlük İsviçre Festivali şehrin ilgi odağı olmaya hazırlanıyor. Yapı Kredi bomontiada, dDf, Power App ayrıca Privée PR, İsviçre Günleri Istanbul 2022’ye ortak kuruluşlar olarak aktif olarak katılmaktadır.

İsviçre Günleri İstanbul 2022”nin Diamond sponsorları Oris ayrıca Şark Saatçilik oldu. Gold sponsorları da ABB, Nestlé, Novartis, Roche, Tektaş Saatçilik ayrıca Türk Hava Yolları olurken Silver sponsorları arasında da Barry Callebaut, Belimo, Bordier, Credit Suisse, Geberit, Hilti, Sicpa, Sika, Swiss CenterDent, Rowema, Vakko ayrıca Zurich Sigorta yer aldı. Diğer etkinlik sponsoru UBP oldu. Katkı sağlayan diğer şirketler arasında Bahçeşehir Üniversitesi, Erikli, Eyüboğlu, Fairmont Quasar Istanbul, Grand Hyatt Istanbul, Hilton Bomonti İstanbul, HUG AG, Color Box, Jotun, Lindt, Mandarin Oriental Bosphorus Istanbul, Nespresso, Shangri-La Bosphorus, Swatch, Swissôtel The Bosphorus Istanbul ayrıca Tukaka & Vavana bulunuyor.

İsviçre Günleri ön etkinlikleri

Le Cordon Bleu’dan İsviçreli Şef Eric Ruppen, bomontiada’da bulunan restoranların menülerine İsviçre mutfağının spesiyalitelerini ekledi. Yapı Kredi bomontiada’nın üç popüler restoranı Monochrome, The Populist ayrıca Kilimanjaro bu özel menüleri 19-25 Eylül tarihleri arasında misafirlerine sunuyor olacak.

Sokak sanatçısı No More Lies, İsviçre Günleri Istanbul 2022’de sergilenecek ayrıca Sürdürülebilir Bir Gelecek Tasarlamak temasını yansıtan üç büyük tuval gerçekleştirecek. No More Lies’ın kullandığı malzemelere de sanat ayrıca hobi malzemelerinin önde gelen markası Color Box destek oldu. Jotun da bu özel sokak sanatının tüm boya malzemelerinin sponsorluğunu üstlendi. No More Lies’in Yapı Kredi bomontiada önündeki Ece Ticari Gayrimenkul Yatırım ayrıca Yönetim Hizmetlerine ait olan otopark binasına yapılan tasarım yemyeşil İsviçre Alplerine doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

İsviçre Günleri Istanbul 2022 öncesinde İsviçreli Gurme şef Jean-Marc Soldati ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ayrıca Mutfak Sanatları öğrenciler için Master Class ayrıca birlikte İsviçre Gurme Yemeği gibi birbirinden lezzetli etkinliklere imza attı.

İsviçre Günleri boyunca

Türkiye’de bulunan İsviçre firmalarının stantları şenlik havası yaratacak ayrıca ziyaretçileri İsviçre yolculuğuna çıkaracak. Mini İsviçre festival ziyaretçileri, İsviçre markalarını daha yakından tanırken, ünlü Raclette Peyniri gibi İsviçre spesiyalitelerinin tadını çıkarabilecekler.

Mavi Bir Dünyada, Yeşil Bir Ekonomi” sloganı ile düzenlenen XVI. “İsviçre Türkiye Ekonomik Forum”’u, 23 Eylül 2022’de Yapı Kredi bomontiada’da gerçekleşecek. İsviçre Büyükelçisi H.E Jean-Daniel Ruch ayrıca Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği Başkanı Arpat Şenocak, gezegenimizin geleceğini tartışmak üzere özel sektör, akademi ayrıca sivil toplumdan bir ana konuşmacı ayrıca panelistlerin yer alacağı Ekonomik Forum’un açılışını yapacak. Açılış konuşmalarında sanal olarak2030 Gündemi İsviçre Delegesi, Refah ayrıca Sürdürülebilirlik Bölümü, Bölüm Başkan Yardımcısı Markus Reubide yer alacak.

Ve İsviçre folklorik müziğinin yer aldığı bir eğlence programı ayrıca “İnek Boyama”, “Çikolata Atölyesi” “İnek Sağma”, “Çarkıfelek” ayrıca resim yarışmaları gibi çocuk ayrıca yetişkinleri eğlendirecek etkinlikler bulunacak. Radyo Power FM, üç festival günü boyunca canlı yayın yapacak.

İsviçre Günleri İstanbul 2022 kapsamında, İsviçre Yüksek Saatçilik Teknik Servis Hizmetlerinde, Uluslararası Yetkili ünvanı bulunan Tektaş Saatçilik ayrıca Mücevher Grubu’nun düzenleyeceği “İsviçre Saatlerinin Bakım Yolculuğu” atölyesi, saat tutkunlarının heyecanla beklediği programlar arasında yer alıyor.

İsviçre Günleri Istanbul 2022’de iki konser gerçekleşecek. İlk olarak İsviçre Caz Grubu “Bconnected” Cuma gecesi tüm Caz ayrıca Blues severleri bekliyor. 24 Eylül Cumartesi akşamı, Kariyer Saatleri ayrıca genç İsviçrelileri karşılama etkinliğinden sonra 2020’de İsviçre Müzik Ödülleri’ne aday gösterilen ayrıca İsviçre’nin en umut verici seslerinden biri olarak kabul edilen İsviçreli R&B şarkıcısı Naomi Lareine sahne alacak.

Şişli Belediyesi desteğiyle Lozan sergisi açılışı

İsviçre ayrıca Türkiye arasındaki ilişkiler her vakit sağlam oldu. Her iki ülkeden insanlar göç etti ayrıca yeni vatanlarında izlerini bıraktılar. Bazı örnekler, 19. yüzyılda Ayasofya’nın önemli restorasyonundan sorumlu olan İsviçreli mimar Fossati’ye ya da eski fabrika sahasında İsviçre Günlerinin kutlanacağı, ailelerinin ünlü bira markasını kuran Bernli İsviçreli Bomonti ailesine aittir. Ancak Türk halkının İsviçre ile ilgili en önemli ayrıca en bilinen tarihi olayı hiç şüphesiz Lozan Antlaşması’nın imzalanmasıdır. Cenevre Gölü kıyısındaki bu İsviçre şehrinde aylarca müzakereler yapıldı ayrıca nihayet Haziran 1923’te imzalandı. Antlaşmanın modern Türkiye üzerinde büyük etkisi oldu. Yüzüncü yıl vesilesiyle ayrıca Şişli Belediyesi’nin büyük desteğiyle İsviçre Günleri boyunca Yapı Kredi bomontiada Sanat Galerisi’nde Lozan sergisi sunulacak. Lozan sergisinin açılışı 22 Eylül Perşembe günü 12.00’de yapılacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: hosting - blog