Sigorta Yapmayan Acentelere Kötü Haber

Sigorta Yapmayan Acentelere Kötü Haber geldi. Hazine tarafından uygulanan tavan fiyat uygulaması nedeniyle, maliyetler yükseldiği için, hazine, sigorta yapmayan şirketlerin peşine düşerek ve acente ekranını kontrol ederek ceza kesecek. Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu Başkanlığı tarafından, trafik tescil sigortasın konusunda, tavan fiyat uygulaması ile arttan maliyetler karşısında, kredi kartına taksit olanağını kaldıran ve hasarlı araçlar konusunda sorunlar çıkaran sigorta şirketlerine ceza kesilecek. Kendi sistemi ve acente sistemi üzerinden takip etmeye başlayan Hazine Müsteşarlığı, bu konuda şirketlere ceza kesmesi netleşti.

Tavan Uygulaması Maliyeti Arttırıyor

Özgür Sigortacılar Platformu Başkanı, Neşe Demirağ tarafından yapılan açıklamaya göre, sigorta şirketlerinin, vatandaşı ciddi manada mağdur etmesi sonucu, Hazine’nin bu durumun üzerine harekete geçtiğini belirtti. Bu konuda ekipler, sigorta acentelerini takibe alarak, ekranları incelediklerini söyleyen Demirağ, ortada çözülemeyen farklı bir durum söz konusu olduğunu belirtti. Bu konuda Sigorta Aracılar ve Acenteler Derneği Başkanı İrfan Uzun’un yaptığı açıklamada ise; şirketlerin birlikte hareket halinde olduklarını ve inatla trafik sigortası yapılmadığını söyledi. Şirketler, trafik sigortası yapması için ek bir hizmete tabi tutulduğu ve maliyetlerin yüksek olduğunu belirten Uzun, “Acenteler ne yapacağını şaşırmış durumda. Tavan fiyatın kaldırılması için uğraşıyorlar. Zaten uygulama yıl sonuna kadar ama onu beklemeye bile tahammülleri yok” diye belirtti.

Acentelerden Bilgi Elde Ediyorlar

Sabah’ın verdiği habere göre, isminin açıklanmasını istemediği acente sahibi kişi, Hazine yetkililerinin ekranları kontrol ettiğini, bu konuda bilgi edindiklerini söyledi. Hazine yetkililerinin belirttiği duruma göre, yapılanlar, insanları mağdur etmekte olduğunu, yasalara aykırı davrananlar hakkında ise cezai işlemlerin yapılacağını söyledi. Yasaya uymayanlar için kesilecek ceza miktarının 5 ile 50 bin TL arası olacağı belirtiliyor. Ayrıca Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi, ikinci el otomobil satış koşullarını açıklayarak, bunlar içerisinde sabıkalı olanlar, 2. el araç ta satamayacak, diye de belirtti.