QR Kodla Para Yatırma Nasıl Yapılır?

1994 yılında Japon firma Denso tarafından geliştirilen ve mobil cihazların (akıllı cep telefonları ve tabletler) kameralarından barkodların okutularak temassız para yatırma veya para çekme işlemine qr kodla para yatırma adı verilir.

Güvenilir para yatırma işlemi olduğundan dolayı pek çok banka mobil bankacılık işleminde QR kod yöntemiyle para yatırma fırsatını sunuyor. Böylelikle para yatırma işlemi hem daha hızlı hem daha güvenli hale geliyor. Zaten kelime anlamı olarak da çabuk tepki verebilen anlamına gelmektedir.

Ziraat Bankası QR Kodla Para Yatırma

Ziraat Mobil uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Uygulama tamamen ücretsiz. Bu uygulama hem Android hem de iOS destekli olduğu için hem Samsung, Vestel gibi Android cihazlarda hem de iPhone marka iOS tabanlı cep telefonlarında rahatlıkla kullanılabiliyor.

Uygulamayı https://www.ziraatbank.com.tr/tr/dijital-bankacilik/mobil-bankacilik/ziraat-mobil linkinden rahatlıkla indirebilirsiniz. İndirme işlemi bittikten sonra barkodunu okutacağınız kare kodun fotoğrafını cep telefonu ya da tablet kamerasıyla çekmeniz gerekiyor. Bu işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirerek siz de böylece para yatırma ve para çekme işlemini hem güvenli hem de hızlıca yapmış olacaksınız.

Yapı ve Kredi Bankası QR Kodla Para Yatırma

Dijital bankacılık işleminde qr kod para yatırma imkanı sunan bankalardan birisi de Yapı ve Kredi Bankası. Bankanın ücretsiz olarak Android ve iOS destekli Yapı Kredi Mobil adlı uygulamasını indirin.

  • Yapı Kredi Mobil adlı uygulamaya mobil şifreyle giriş yaptıktan sonra Anasayfa – Para Çek/Yatır bölümüne dokunun.
  • Hesap veya Kredi kartı seçiniz seçeneğinden ilgili hesabı seçin.
  • ATM üzerindeki QR kodu mobil cihaz kamerasına okutun.

Bu işlem sayesinde saniyeler içerisinde dijital bankacılık yöntemi olarak bu işlemle anında para çekme ya da para yatırma işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız.

Türkiye İş Bankası QR Kodla Para Yatırma

İşCep adlı mobil uygulamayla şifre tuşlamadan daha güvenli ve hızlı bir şekilde qr kod para yatırma yöntemini kullanarak kolayca para yatırabilirsiniz.

  • Öncelikle https://www.isbank.com.tr/TR/dijital-bankacilik/iscepmatik/Sayfalar/iscepmatik.aspx linkinden İşCep adlı Android & iOS uygulamayı ücretsiz olarak download edin.
  • İşCep uygulamasında Bankacılık İşlemleri – Para Yatırma bölümüne dokunun.
  • Karekod Seçeneği ile yazısını seçin.
  • Para yatıracağınız hesabı seçin.
  • Mobil kameraya QR (karekod) okutarak para yatırma haznesine paranızı yatırarak böylelikle işleminizi hızlıca gerçekleştirmiş olun.

Avantajları

Karekod (QR) yöntemi 1994 yılında keşfedilerek patenti alınmış bir algoritma yöntemidir. Amacı finansal işlemlerde dijital ortamda hesap bilgilerinin üçüncü kişiler tarafından kopyalanarak ele geçirilmesinin büsbütün önüne geçmek.

Avantajlarından ilki hesap bilgilerinin çalınması ya da kopyalanması gibi sıkça yaşanan problemleri ortadan kaldırmasıdır. Bunun yanı sıra şifremi unuttum derdine son vererek çok hızlı bir şekilde saniyeler içerisinde para yatırma ya da para çekme olanağı sunmasıdır.

Bu yöntemleri kullanarak her yerden rahatlıkla yatırım gerçekleştirme şansını sunuyor. Elbette bu avantajlarını dikkate alırsak zamandan %100 tasarruf sağlayan dijital bankacılık yöntemini muhakkak kullanmak gerekliliği de büsbütün kendini belli ediyor.