Penguen Dergisi Tarafından Beklenmedik Veda

Karikatür dünyasının en iyilerinden sayılan Penguen dergisi beklenmedik bir açıklama ile karikatür dünyası ile ilgili herkesi şaşırttı. Çok sadık bir okuyucu kitlesine sahip dergi herkesi üzdü. Yıllardır sosyal ve siyasi hayat ile ilgili karikatürleri ile güldürürken gündeme dokunduran dergiyi Eleştirenler olsa da muhalif duruşu her zaman saygı görmüştür. Dergi beklenmedik kararı neden aldığını belirtmezken herkes nedenlerini sorgulamaya başladı.

Penguen Dergisi Bitiyor

Türkiye’nin en eski karikatür dergisi Leman yıllarca Türkiye’de olduğu kadar dış basında da saygı gören bir çalışma oldu. Tarihler 2002 senesini gösterdiğinde Leman’ın en iyi yazarlarından birkaç tanesi Penguen dergisini çıkarmaya başladı. Yayın hayatına bu sene itibariyle başlayan Penguen bu seneden itibaren gündemi takip eden karikatürleri ile zamana zaman gündeme oturdu. Özellikle siyasete karşı muhalif duruşları yüzünden zor zamanlar geçiren Penguen dergisi yıllar sonra yayın hayatına son verme kararı aldı. Karar ile ilgili net bilgi verilmezken son dört baskı olduğunu açıklandı ve yeni basılan penguende ayrıntılı açıklama yapacaklarını sosyal medyadan belirttiler.

Penguen Ne Zaman Bitiyor?

Yazarları arasında Leman’dan ayrılan karikatür dünyasının duayen denebilecek isimlerinden Metin Üstündağ, Erdil Yaşaroğlu, Selçuk Erdem’in olduğu dergi genç mizahçılara da zaman zaman sayılarında yer verirken net bir tarih belirtmedi kapanış ile ilgili. Bilinen tek şey derginin son dört basım sonunda yayın hayatına son vereceği. Mizah dünyasını oldukça şaşırtan karar herkesi üzdü.