Nutella Hakkında Bilmediğiniz 8 Gerçek

Nutella kurulduğu dönemden itibaren en çok tercih edilen ve çocuklarının vazgeçilmezi olan çikolata markasıdır. Kahvaltılarımızda eksik etmediğimiz çikolatadır. Çikolata ve fındık karışımından oluşan Nutella tüm tatlı severlerin rüyalarını süslüyor. Nutella hakkında bilmediğiniz 8 gerçek vardır.

1. Nutella’nın sahibi Ferrero’dur. Ferrero, dünyanın fındık rezervlerinin yaklaşık %25 ‘ini kullanıyor. Bu oran oldukça yüksektir.

2. Her yıl oldukça fazla Nutella satılmaktadır. Satılan Nutellaların hepsini bir araya getirecek olursak ortaya çıkan sonuç oldukça şaşırtıcıdır. Her yıl satılan Nutella bir araya getirilseydi bin futbol sahası kadar alan kaplıyor olacaktı.

3. Nutella’yı o kadar çok benimsemişiz ki Fransa’da bir mahkeme marka adı olduğundan dolayı Nutella isminin bebeklere verilmesini 2011 yılında yasaklamıştır.

4. Dünyada Nutella içeren suç oranları her sene oldukça artmaktadır. En son hırsızlık ise Almanya’da bir hırsız çetesi 20 bin dolar değerinde 5 tonluk Nutella çalmıştır.

5. Almanya’da düzenlenen Nutella’nın 40. Yaş günü kutlaması şuana kadar ki en büyük kahvaltı toplantısı olmuştur. Binlerce insan Nutella ile kahvaltı yapabilmek için bir araya geldiler.

6. İtalya’daki 2 blog yazarı Nutella’ya oldukça bağlanmışlar ki Nutella aşklarını kutlama gibi yaparak gösterdiler. Zaman içerisinde bu durum kulaktan kulağa yayılarak 5 Şubat Nutella günü oldu.

7. Nutella’nın ilk ortaya çıkısı ise tamamen Napolyon’un sayesinde. Napolyon 1806 tarihinde İngiliz ticaretine saldırdı ve bundan dolayı çikolata fiyatları artış göstermiştir. Fiyatlar da artış olduğundan dolayı talebi arttırmak için çikolataya fındık eklenmiştir, ortaya Nutella çıkmıştır.

8. Bir yılda üretilen dünya üzerindeki Nutella ile gezegeni tam 2 defa gezmek mümkündür. Bu da Nutella üretiminin ne kadar çok olduğunun göstergesidir.