NFT Nedir? Gelecekte Ne İşe Yarayacak?

NFT nedir? Özünde, bir NFT’nin tanımı şudur: birine ait olan imzalı bir veri parçası. Bu Nft kişinin dijital varlık cüzdanı olarak Wallet diye adlandırılan yerde bulunur. NFT nedir? Konusu elbette çok daha kapsamlı…

Dijital varlıklar, doğası gereği kesinlikle kopyalanabilir, çalınabilir. Örneğin, Mona Lisa tablosu’nun kopyası nasıl yapılabiliyorsa veyahut nasıl çalınabiliyor ise NFT’de kişinin wallet adresinin hacklenmesi veyahut bilgilerin sızdırılmasıyla çalınabileceğğ gibi, tamamen benzer dijital kopyaları da yapılabilecektir.

Sahip olduğumuz nft’nin imzalı veya imzasız olması bir önem teşkil etmez. Önemli olan satın aldığınız dijital varlığın kodu’dur. Bkz: “NFT satmak“. Bu kod dışında her şey taklit edilebilir. Ancak imza, bizi aldığımız Nft’nin daha değerli olduğu hissini uyandırsa bile, dijital imzanın bir önemi bulunmamaktadır.

Burada Nft’lerde iki problem ortaya çıkıyor. Birincisi sanatçıdan alınan eser ne kadar benzersiz? Yine sanatçıdan alınan dijital varlığın imzası kopya olabilir mi?

Bu mümkün. Blok zincir denilen sistem aynı verilere ait dijital varlıkların birden çok kere imzalanmasının önüne maalesef geçememektedir.

NFT Nedir

Ancak bunu yapmak nft sanatçısı açısından bir itibar kaybına yol açacaktır. Yine gelecekte özellikle bilişim hukukunda nft’lerle ilgili uyuşmazlıkların çıkması ve bunların teklif hakkı kapsamında değerlendirilmesi halinde bir çok tazminat davalarına sebebiyet verebilecektir.

Artık Nft bir balon oldu. Metaverse’de bu balona eşlik etmektedir. Özellikle karşılığı olmayan şeylerin insanlar tarafından çılgınca satın alınması ve yine hiçbir hukuki zemini ve güvencesi olmaması, giderek trendlerini kaybetmeleri dikkate alındığında bu alanda yapılan yatırımların yüksek risk içerdiği düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.