MS ve ALS Hastalarına Destek Erciyes Üniversitesi Öğrencilerinden

Erciyes Üniversitesi’nde öğrenimini sürdüren üç arkadaşın yapmış olduğu icat, boyundan aşağısı tutmayan felçli hastalara umut ışığı oldu. Bu proje ile felçli hastalar, kask veya gözlüklerine yerleştirilen kamera yardımı ile tekerlekli sandalyeye komut verilebiliyor. Şimdilik prototipi çıkan projenin tamamlanması temmuz ayını bulacak.

Göz Bebekleri İle Tekerlekli Sandalyeyi Hareket Ettirilebilecekler

Erciyes Üniversitesi son sınıf öğrencileri olan Kübra Uyanık (23), Osman Nuri Koç (24), Alperen Kara (24) kafa kafaya vererek uzun zamandır uğraştıkları projelerini hayata geçirmeyi başardılar. Geçtiğimiz günlerde prototipi üretilen ‘Göz bebeği kontrollü tekerlekli sandalye’ projesi ile adından sıkça söz ettirecek olan bu gençler, boyundan aşağısını hareket ettiremeyen insanların hayatlarını kolaylaştırmak için önemli bir adım attılar. Son sınıf öğrencilerinin mezun olmadan önce bitirme projesi olarak yaptıkları icatta, sistem, baş üstünde yer alan bir kask veya gözlük üzerine yerleştirilen kamera yardımıyla göz bebeklerinin hareketini algılıyor ve tekerlekli sandalyeye komut veriyor. Göz bebeklerinin algılanarak, sağa, sola, yukarı, aşağı hareket ettirilmesi sonucu oluşan bu komutlar, tekerlekli sandalyeye ulaşarak sandalyede hareketlilik sağlıyor.

Proje Temmuz Ayında Bitecek

TÜBİTAK desteğiyle ile devam eden projede öğrenciler, ilk Prototip’i çıkarsa da projenin tam anlamıyla tamamlanması temmuz ayını bulacak. Bu tarihte ilk kez gerçek bir tekerlekli sandalye üzerinde denenecek olan proje ile MS ve ALS gibi hastalara umut ışığı olunacak. Projenin sahiplerinden Alperen Kaya’nın yaptığı açıklamaya göre, özel bir gözlük veya kaskla yapılan bu sistemi daha da ileri seviyelere taşımak istediklerini ve sadece özel işleme metotları kullanarak göz hareketlerinin algılanmasını sağlayacaklarını belirtti. Böylece felçli hastaların başka birine ihtiyacı olmadan, kendi başına hareket edebilmesini sağlamak istediklerini söyledi.