tarımenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
18,5572
EURO
18,1729
ALTIN
988,16
BIST
3.179,99
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
23°C
İstanbul
23°C
Açık
Pazartesi Az Bulutlu
20°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
20°C
Perşembe Az Bulutlu
20°C

Meyve Suyu Endüstrisi 1 Milyar Dolar Üzerinde İhracat Hedefliyor

Meyayrıca Suyu Endüstrisi MEYED Juiceful Istanbul Summit 2022’de Bir Araya Geldi Meyayrıca Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) tarafınca …

Meyve Suyu Endüstrisi 1 Milyar Dolar Üzerinde İhracat Hedefliyor
23.09.2022 16:51
0
A+
A-

Meyayrıca Suyu Endüstrisi MEYED Juiceful Istanbul Summit 2022’de Bir Araya Geldi

Meyayrıca Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) tarafınca düzenlenen ayrıca endüstrinin en önemli yıllık buluşması olan uluslararası Juiceful Istanbul Summit zirayrıca etkinliği, 22 Eylül 2022 Perşembe günü, Renaissance Polat Istanbul Hotel’de gerçekleşti. Etkinlikte bir konuşma yapan MEYED Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Diren, Türkiye meyayrıca suyu ihracatının yarım milyar dolar düzeyine yaklaştığını ayrıca yüzde 95’ler düzeyinde dış ticaret fazlası ürettiğini ifade ederek, “Doğru tarım politikaları ayrıca sanayi dinamikleri sağlandığı takdirde endüstrimizin Bir Milyar Dolar ihracat hedefimizin yakın gelecekte gerçekleştireceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

MEYED (Meyayrıca Suyu Endüstrisi Derneği) tarafınca düzenlenen ayrıca endüstrinin en önemli yıllık buluşması olmanın yanı sıra sektörün uluslararası takviminde de önemli bir yere sahip bulunan Juiceful Istanbul Summit 2022 zirvesi, 22 Eylül 2022 Perşembe günü, Renaissance Polat Istanbul Hotel’de düzenlendi. 200’ü aşkın yerli ayrıca yabancı katılımcı kitlesiyle meyayrıca suyu endüstrisinin paydaşlarını bir araya getiren zirvede Türkiye’den ayrıca yurt dışından kurum temsilcileri tarafınca 15 konuşma ayrıca sunum gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılışında söz alan MEYED Genel Sekreteri İpek İşbitiren: “2010 tarihinden bu yana düzenlediğimiz zirvelerimize, Pandemi sebebiyle 2 yıllık zorunlu bir ara verdik. Bu aranın ardından MEYED, tarıma, ekonomiye, çevreye ayrıca beslenmeye yarar sağlayan endüstrimizin paydaşlarını bir kez daha araya getirdi” dedi.

Etkinlikte bir konuşma yapan MEYED Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Diren, Türkiye’nin meyayrıca suyu ihracatının, güzel bir şekilde artış gösterdiğini ifade ederek, “Türkiye meyayrıca suyu 2022 yılı ihracatının, 450 milyon doların üzerinde gerçekleşmesini ön görüyoruz. Meyayrıca suyu ihracatımız, endüstrimizin yoğun gayretleriyle her yıl düzenli olarak yüzde 20-25 bandında artış göstermektedir. Daha da önemlisi yerli girdilerle üretim ayrıca ihracat yapan endüstrimiz, net ihracatta çok ileri bir düzeydedir ayrıca yarım milyar dolar seviyesini zorlar hale gelmiş bulunan ihracatımız, istikrarlı bir şekilde yüzde 95’ler seviyesinde dış ticaret fazlası vermektedir. Böylesine yüksek bir ekonomik değer üreten endüstrimiz, Türkiye’de bir milyon çiftçiden alım yaparak tarıma ayrıca kalkınmaya da önemli yararlar sağlamaktadır. İnsan beslenmesi açısından yararları tüm dünyada kabul gören meyayrıca suyu, bahçeden bardağa uzanan değer zinciri içerisinde karbon negatif bir yapı arz eden nadir endüstrilerdendir ayrıca çevreye de yarar sağlar” dedi. MEYED Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Diren, Meyayrıca Suyu Endüstrisinin yıllık bazda toplam 5 milyon dolara varan oranda Ar-Ge yatırımı yaptığını ayrıca yaklaşık 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağladığını da sözlerine ekledi.

Hedef 1 Milyar Doların Üzerinde İhracat

Meyayrıca suyunda küresel pazarın, yaklaşık 17 milyar dolar düzeyinde olduğunu belirten Ozan Diren, “Markalı ihracat ayrıca hammadde ara mamul olarak gerçekleşen bu pazarda, ITC verilerine göre Türkiye’nin yeri 2017’de 17’ncilikten 2020 itibarı ile 12’nci sıraya yükseldi. 2021’de de aynı sırayı koruduk. Öte yandan, ülkemiz adına daha da fazlasını hedefliyoruz. Endüstrimiz, rekabetçi yapısının yanı sıra teknik bilgi, mühendislik, Ar-Ge, teknoloji ayrıca makine gibi alanlarda da dünyada saygın bir yerdedir. Ülkemizin sürdürülebilir bir doğal zenginliği olan meyayrıca çeşitliliğimiz, rekabet gücümüzü daha da ileriye taşımaktadır. Kendimize 1 Milyar Dolar ihracat hedefi koymuş bulunuyoruz ayrıca doğru tarım politikaları ayrıca sanayi dinamikleri sağlandığı takdirde, bu hedefi yakın gelecekte gerçekleştirileceğimize inanıyoruz, çabalarımızı bu yönde azimle sürdürüyoruz. Daha uzun vadeli hedefimiz ise Türkiye’nin küresel pazardan aldığı payı yüzde 10’lar seviyesine taşımaktır” şeklinde konuştu.

MEYED Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Diren, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizdeki meyayrıca üretiminin yaklaşık yüzde 10’unu hammadde olarak değerlendiren endüstrimizin bir diğer hedefi, tüketimin ayrıca ihracatın artacağı ön görüsüyle hali hazırda bu oranı kademeli olarak yüzde 20’ler, hatta 30’lar seviyesine çıkarmaktır. Bu da Türk meyayrıca üreticileri için pazar garantisi anlamına gelmektedir. Öte yandan endüstrimiz, ihracat gücünü iç piyasadaki konumundan almaktadır. İç pazarda görece düşük kalan tüketimde, tarıma dayalı ürünler olmalarına rağmen nektar ayrıca meyveli içecek kategorilerine yönelik ÖTV uygulamasının da payı var. ÖTV uygulaması, özellikle ülkemizde en çok tüketilen bu kategori olan nektarları olumsuz etkiliyor. Genellikle yüzde 50 oranında meyayrıca içeren Nektarların ÖTV uygulamasından muaf tutulması iç piyasada satışları kolaylaştırır, besleyici özelliği olan bir ürünün, daha yüksek meyayrıca oranı ile büyümesini destekler, buradan yaratılacak kaynakla daha rahat ürün alınır, daha rahat stoklanır, ihracat için daha fazla kaynak oluşturulur. Bu da sektöre olduğu kadar tüketicilere, ülke tarımına ayrıca ekonomisine de fayda sağlayacaktır.”

Zirayrıca açılışında MEYED Kurucu Başkanı Prof. Dr. Aziz Ekşi de kürsüye gelerek, endüstrinin önemi üzerine bir konuşma yaptı.

Zirvede ilk sunumu FAO (Gıda ayrıca Tarım Örgütü) Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık gerçekleştirdi. FAO’nun gıdaya erişim ayrıca iklim krizi gibi tehditler karşısında ‘Daha İyi Üretim, Daha İyi Beslenme, Daha İyi Çevre, Daha İyi Tarım’ dörtlü ekseninde gıda üretim sistemlerinin dönüşümüne odaklandığı belirten Dr. Ayşegül Selışık, güncel küresel gelişmelerin meyayrıca suyu endüstrisine yansımaları özelinde bilgilendirmeler verdi.

Zirvenin bir diğer konuşmacısı olan FutureBright Grubu Kurucusu Akan Abdula, ‘Türkiye’de Tüketimde Dip Dalgalar’ başlıklı sunumunda, makro ekonomik göstergeler ayrıca sosyolojik dinamikler üzerinde durdu; geleceğe yönelik öngörülerini paylaştı.

Nielsen IQ İçecek Endüstri lideri Esra Doyduk ise, zirvede gerçekleştirdiği sunumda, Hızlı Tüketim Ürünleri ayrıca Meyayrıca Suyu pazar trendlerindeki değişim ayrıca dönüşüm yolculuğunu rakamlarla anlattı.

Zirvenin sabah oturumlarında son sunumu gerçekleştiren Meyayrıca Suyu Bilim Merkezi Direktörü Dr. Carrie Ruxton, yararları bilimsel olarak kanıtlanmış bir ürün olan meyayrıca suyu hakkındaki yanlış algıların nereden kaynaklandığı ayrıca bunların nasıl aşılabileceği üzerinde durdu.

Juiceful Istanbul Summit 2022 zirvesinde, öğle yemeği arası sonrasındaki ilk sunumu gerçekleştiren Döhler İş Geliştirme Müdürü Khalid Sedraoui, sektörel bir perspektifle Türkiye’nin önündeki küresel fırsatlar hakkında bilgilendirmeler aktardı.

Escon Enerji CEO’su Onur Ünlü ise, ‘Yeşil Dönüşümün İlk Yakıtı: Enerji Verimliliği’ başlıklı sunumunda, dünya gündeminde ön sıralarda yer alan enerji verimliliği konusunu gıda, tarım ayrıca meyayrıca suyu endüstrileri açısından değerlendirdi.

Aromsa Ar-Ge, Pazarlama ayrıca Teknik Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ayrıca Yönetim Kurulu Üyesi Melis Yasa Aytaman zirvedeki sunumunda, meyayrıca suyu endüstrisinin fonksiyonel fayda ayrıca dönüşüm odaklı inovasyon gündemini aktardı.

Tetra Pak Pazarlama Müdürü Müge Göksel, tüketici trendlerindeki değişimler ayrıca bunların endüstriye sunduğu fırsatlar üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

GEA Group Türkiye Sıvı Teknolojileri Satış Müdürü Erdal Gavas ise sunumunda, meyayrıca suyu ayrıca içeceklerde şeker indirgeme teknolojilerini ele aldı.

Juiceful Istanbul Summit 2022 ‘nin bir diğer konuşmacısı olan Borusan Lojistik Hizmetleri CEO’su Serdar Erçal, tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisinin dünya ticareti ayrıca tedarik zinciri üzerindeki etkilerini dün (2020-2021), bugün (2022-2023) ayrıca yarın (2025-2030) perspektifinde değerlerndirdi.

Juiceful Istanbul Summit 2022 yabancı konukları arasında yer alan IFU (Dünya Meyayrıca Sebze Suları Birliği) Yönetici Direktörü John Collins, ‘Küresel Bilgilendirme Paylaşımı’ başlıklı sunumda, meyayrıca suyu endüstrisinin dünya genelindeki görünümünü kendi perspektiflerinden aktardı.

Zirvede son sunumu birlikte gerçekleştiren AIJN (Avrupa Meyayrıca Suyu Derneği ) Genel Sekreteri Wouter Lox ile Sürdürülebilirlik ayrıca Teknik İşler Müdürü Justine Pradels, ihracatımızda yüksek bir paya sahip olan Avrupa pazarı hakkında, Avrupa Birliği Mevzuat Gelişmeleri perspektifinden güncel bilgilendirmeler aktardılar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: hosting