Merkez Bankası Enflasyon Öngörüsünü Değiştirdi!

Merkez Bankası Enflasyon Öngörüsünü Değiştirdi! Merkez Bankası 2017 yılında öngördüğü enflasyon oranını değiştirdi. %8.0 olarak öngördüğü enflasyon oranını %8.5’e yükseltti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, enflasyon konusunda ki öngörülerinin 2017 yılının sonunda %8.5 olarak gerçekleşmesini beklediklerini belirtti. 2018 yılında ise %6.4’e gerileyerek orta vadede %5 dolaylarında seyredeceğini belirtti. Çetinkaya, ‘’Enflasyonu düşürme odaklı sıkı bir politika yürüttüklerini belirterek %5’lik hedefe zamanla kademeli şekilde ulaşacaklarını,2017 yılında ortalama %8.5 dolaylarında,2018 yılında ise %6.5 civarlarında seyredeceğini daha sonra ise istikrara ulaşıp %5 dolaylarına ineceğini öngördüklerini’’ belirtti. 2017 ve 2018 yıl sonu enflasyon tahminlerini ise sırası ile 0.5 ve 0.4 puan yukarı güncelleyen Merkez Bankası, Türk lirasının ithalat fiyatında ki yukarı yönlü artışı ile bu öngörünün yukarı yönlü artmasını düşündüklerini belirtti.

Enflasyon Artışı

Murat Çetinkaya, iktisadi faaliyetlerin göreli şekilde iyileşmesi ile yukarı yönlü bir çıktı açığının oluşması ile 2017 yıl sonu enflasyon tahmininin 0.2 puan yükseldiğini bu nedenle de yıl sonu enflasyon öngörüsünün bu nedenlerden dolayı değiştiğini söyledi. 2018 yılında ki yıl sonu enflasyon öngörüsünün de buna paralel olarak artış gösterdiğini belirten Çetinkaya,%6’dan %6.4’e bir değişim oluştuğunu belirtti. Bu değişimin nedeni olarak 2017 yılında ki artışın etkili olduğunu söyleyen Çetinkaya 2018 yılında birikimli döviz kuru etkilerinin biteceğini ayrıca iktisadi faaliyetlerin ise ılımlı bir düzeyde seyredeceğini bu nedenle de enflasyon oranlarının daha stabil ve olması gereken düzeye ineceğini belirtti.