Matematiği neden anlamıyoruz?

Genel bir pencereden baktığımızda Millet olarak sayısal mantığımız gelişmemiş mi?
Neden analitik düşünemiyoruz?
Aslına bakılırsa sözel mantığında pek gelişmiş olduğu söylenemez. Bu cümleleri yazarken farkettim de galiba biz millet olarak pekte mantıklı bir millet değiliz.

Beynimiz bölümlere ayrılır. Bu bölümlere bilimsel literatürde ‘lob’ denir. İnsan beyninde 5 ana lob vardır. Bunlar;

Lob işlevleri:

1-) Ön (frontal) lob : Bilinçli düşünmek ( işte toplum olarak yokluğunu en çok hissettiğimiz bölüm. Her fırsatta savunma aracı olarak kullandığımız kafamızın en çok tahrip olmuş kesimi)

2-) Yan (parietal) lob : Duyguları işlemek ( fazlasıyla gelişmiş milli takımımızdan tut ta her platformda ‘ gaz ile çalışıyoruz ‘ edebiyatı yapmamızın ana nedeni. Bu kısım Türk bilim literatüründe ‘ taktik maktik yok bam bam kısmı olarak ta bilinmekte.)

3-) Arka baş ( oksipital ) lob : Görmek ( Beynimizin diğer hasarlı kesimlerinden biri de bu kısım. Şimdilik sadece bakmakla yetiniyoruz. Evrimsel süreçte dönüşümümüzün hayra doğru hareket etmesini umuyoruz. Ayrıca bu analiz bakar körler içindir. Gönül gözüyle gören Veysel’ler için değil. )

4-) Şakak ( temporal ) lob: Sesle kokuyu algılama ( Her türlü kokuyu ve sesi algılarız çok şükür. Bu kısımda sıkıntı yok. )

5-) Beyincik ( serebellum ) lob: Duyu-hareket ilişkilendirilmesi. ( Selamın Aleykümsüz güne başlamayan ve zerre sorgulamadan Allah Allah nidaları ile hareket eden bir toplumun duyu-hareket ilişkisinin sorgulanması kadar mantıksız bir şey olamaz. )

Bu bilgileri uzun uzadıya niye verdiğimi merak edebilirsiniz. Teşhisi doğru koyabilme adına yazdım. Hekim hüküm verdi. Biz mal değiliz. Her ne kadar PISA’ya göre ( Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı ) öyle görünüyorsa da . Öyle değil. 72 ülke arasında 50. Sıradayız. Trinidad ve Tobago bizden önde mesela. Dünya üzerinde nerede olduklarını kimse bilmiyor. Belki de böyle bir ülke bile yok. Dış mihraklar moralimizi bozmak için araya sıkıştırmış olabilir. Bu söylediklerime inanacak birkaç tane de olsa geri zekalı çıkabilir. O yüzden şaka olduğunu belirtsem iyi olur. Nerede kalmıştık; ‘biz mal değiliz’. Zihinsel bir sıkıntımız yok. Sorun şu ki;
– Doğru eğitim-öğretim modelinden yoksunuz.
– Günü kurtarmaya çalışıyoruz.
– Eğitimi iş olarak görüyoruz. Beynin zorlanmasına gelemediğimizden aklımıza okumadan zengin olan büyük girişimcileri getiriyoruz ve salak fakirler kervanına takılıyoruz.
– Sınav odaklı çalışıyoruz. Bilimi bir bütün olarak ele alıp değerlendirmekten çok uzağız. Biz hala ‘ En çok nerelerden çıkar ‘ mantığındayız. Bu gidişle civciv çıkar kuş çıkar ne bileyim nah çıkar ama o soru çıkmaz birader.
– En önemli sıkıntı ise verilen bilginin, işlemin ve problemin hayatımızın neresinde işe yarayacağı açıklamasının yapılmaması. Bu yapılmayınca benim ZEKALI öğrencim de kendini şöyle savunuyor. ‘ Kardeşim bu logaritma nerede işe yarayacak ben bakkaldan ekmeği polinom bilgim ile mi alıyorum. ‘

Sonuç olarak: Matematik bilmiyor olmamızın suçlusu biz değiliz. Ama bu yazıyı okuduktan sonra mazeretlerden sıyrılıp bir şeyleri değiştirme adına çabalamıyorsanız eğer işte o zaman suçlular kervanına kendinizi de ekleseniz iyi olur.