Kuzen Dayanışması İle Gelen Servet

Kuzen Dayanışması İle Gelen Servet. Konya’da yaşayan ve iki kuzen olan 24 yaşlarındaki Ali ve Sait Adil Atlıoğlu Türkiye’de bulunmayan, sadece yurt dışında 4 yada 5 firma tarafından üretilen ve bitkisel yağ üretimi yapan bir makine üretmeye karar verdiler ve 4 aylık bir çalışma sonucunda makinenin üretimini gerçekleştirdiler.

‘Qualitec Süper Kritik CO2 Ekstraktör’ Adını Verdiler

Konya’ da makine üretimi yapan bir firmada çalışan Ali ve Sait Adil kuzenler Türkiye’ de üretimi ilk kez yapılan ve tamamen yerli imkanlarla ürettikleri bitkilerden yağ çıkaran makineye ‘ Qualitec Süper Kritik CO2 Ekstraktör ‘ adını verdiler. Makine üretimi yaparken gece, gündüz çalışmışlar. Kuzenlerden biri olan Ali Atlıoğlu geçen yıl Selçuk Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olduğunu ve üretim için bir çok çalışma yaptıklarını söyledi. Ve sözlerine şöyle devam etti:

“İthalatın nedeni bu makinenin ülkemizde olmaması. Bunun yaygınlaşması lazım. Kuru nanenin kilogramı 12 lira. Bundan yüzde 2 oranında esans elde edebiliyoruz. Bunun gramı 13 avro. Yurt dışından bu fiyata alıyoruz. Pilot ölçekli yaptığımız bu makinede 50 dakikada bir kilogram mamulü işleyerek 20 gram esans çıkartılıyor. Kilogramı 12 lira olan kuru naneden 20 gram esans elde ediyoruz. Bu, bir kilogram naneden toplam 260 avroluk kazanç anlamına geliyor. Yaklaşık bir saatlik işlemle 12 liralık naneyi yaklaşık bin liralık gelire dönüştürebiliyoruz.”

Sait Adil Atlıoğlu ” Tek olsak yapamazdık” dedi

Kuzenlerden diğeri olan Sait Adil Atlıoğlu ise “Literatür çalışmalarından faydalandık. Revizyon, testler gibi aşamaların akabinde makineyi ürettik. Geceli gündüzlü çalıştık. Uyumadan işe devam ettiğimiz günler de oldu. Kuzen dayanışmasıyla başardık. Tek olsak yapamazdık. Cihazı geliştirmeye yönelik çalışmalarımız hala sürüyor.” dedi. Ve endüstriyel üretime geçilmesi halinde ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.