Kronik Hastalığı Olanlara Aile Bakanlığından Aylık Bin TL

Kronik Hastalığı Olanlara Aile Bakanlığından Aylık Bin TL. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kronik hastalardan sosyal güvencesi olmayanlara hastalıklarının durumuna göre ayda bin TL’ya varan ödemler yapacak.

Durumu Olmayan Hastalara ve Ailelerine Yardım

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sosyal güvencesi bulunmayan kronik hastalar için sosyal yardım projesi başlatıyor. Sağlık Bakanlığı ile yapılan anlaşma sonucunda harekete geçen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ilk olarak verem hastalarından başlıyor. Verem hastalarının evde bakım masrafları, beslenme giderleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından karşılanacak. Hastalar aylık bin TL’ye varan paralar alacak. Sosyal güvencesi bulunmayan verem hastalarına önümüzdeki aydan itibaren ödemeler başlayacak.

Kanser Hastalarına Yardım Yapılması Planlanıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, verem hastaları için uygulanan projenin aynısını kanser hastaları için de uygulamayı planlıyor. Diğer kronik hastalığı bulunan kişilerin tamamının bu yardım projesi kapsamına alınacağını duyuran bakanlık hastaların tedavisi ve bakımı için gereken her şeyin yapılacağını duyurdu. Kronik hastaların tedavisi, bakımı ve beslenmesi oldukça önem isteyen ve külfetli bir iştir. Sosyal güvencesi olmayan ve çalışmayan kişilerin ise bu hastalıklarla başa çıkması oldukça zordur. Bu nedenlerle hastalara yardımda bulunulmasına karar alınmıştır.

Hastalara Ödemeler Nasıl Yapılacaktır?

İlk olarak verem hastalarından başlanacak olan yardım kapsamında hastalardan birer banka hesap numarası istenecek ve ödemeler her ay bu hesap numarasına yapılacaktır. Daha sonra diğer hastalık gruplarına da ödemeler başlanacaktır.