Kredi Kartı CVV Kodu Nedir?

Kredi kartlarının arkasında imza bandının üstünde üç (3) haneli kod kredi kartı cvv kodu olarak bilinir. CVV (Card Validation Value) kelimesinin kısaltmasıdır. Kelime anlamı olarak kart doğrulama koduna karşılık gelir. VISA kredi kartlarının arkasında cvv olarak yazar. Ama MasterCard sahiplerinde ise bunun yerine CVC yazar. Her ikisinin de anlamı kart doğrulama kodu olarak karşılığını bulur.

CVV Kodu Ne İşe Yarar?

İnternet alışverişine açık olan kredi kartlarında kullanıcının kart bilgilerinin ele geçirilmemesi yani kopyalanarak kendisi adına işlem yapılmaması son derece önemlidir. Bu aynı zamanda bankanın müşteri memnuniyetini azami seviyeye çıkarmak açısından ve prestijini korumak açısından gerçekten de önemlidir.

CVV kodu internet ortamında yapılan online alışverişlerde satın alınan ürünün ödeme işleminde kart numarası bilgileriyle birlikte istenmektedir. Bu nedenle kredi kartı cvv kodunun kart şifresi paylaşmak yerine kullanıcının güvenliğini sağlamak adına internet ortamında güvenli bir şekilde işlem yapması anlamına geldiğini söylememiz gerekiyor.

CVV Kodu Kartın Neresinde Bulunur?

Kredi kartının hemen arkasında imza bandının üzerinde basılmış rakamlarla yazılıdır. Kredi kart numarası ve son kullanma tarihi bilgileri kabartma yöntemiyle yazılmış olmasına rağmen bu güvenlik kodu baskı yöntemiyle yazılmıştır. Kart bilgilerinin üçüncü şahıslara ulaşmaması ve özellikle internette güvenli alışveriş yapılması adına bu kod gerçekten son derece önemli bir konuyu teşkil etmektedir.

CVV Kodu Paylaşırken Dikkat Edilecekler

İnternet alışverişlerinde kart şifresi yerine kartın arka yüzeyindeki son üç karakter olan kredi kartı cvv kodu istenir.

CVV kodu paylaşılan e-ticaret sitesinin güvenli bir site olması çok önemlidir. Google tarafından sertifikası doğrulanmış, üst düzey güvenliği sağlanmış olması çok önemli bir konudur. CVV kodu paylaşılacak sitenin güvenliği ilk dikkat etmemiz gereken kriter olarak yer almaktadır.

Maksimum güvenlik sağlamak adına yine dikkat edilecek başka bir konu da Google tarafından doğrulanmamış online alışveriş sitelerine bu paylaşımın kesinlikle yapılmamasıdır. Müşteri hizmetleriyle iletişime geçildiğinde ya da banka şubesinden yapılan her türlü finansal işlemlerde banka personeli dahil olmak üzere kesinlikle hiç kimseyle bu kodu paylaşmamak gerekiyor.
Nasıl ki dışarıda yapmış olduğumuz bir alışverişte kart şifresi güvenlik anlamına geliyorsa internet alışverişlerindeki cvv kodunun da aynı anlama geldiğini mutlaka bilmemiz gerekiyor. İşte söz konusu bilince eriştiğimiz zaman kredi kartı bilgilerinin kopyalanması, kredi kartı dolandırıcılığı gibi sanal saldırı tehditlerinin tümüyle önüne geçilecektir.

Bunun aksi halinde maksimum güvenlik elde edilemeyeceğinden her anlamda kredi kartının saldırılara açık hale gelmesi ve kart bilgilerinin üçüncü kişilerin eline geçmesi işten bile değildir. Konuya bu açıdan yaklaşmak gerekirse kredi kartı dolandırıcılığının da önlenerek güvenli alışveriş, kolay ödeme yöntemi olarak internet bankacılığı üzerinden hızlı bir şekilde alışveriş gerçekleştirme ayrıcalığı sunulacaktır. Böylelikle her yerden dilediğiniz gibi en hızlı şekilde alışveriş yapma imkanı elde etmiş olacaksınız.