KPSS’de Başarılı Olmanın 10 Yolu

KPSS’de başarılı olmanın 10 yolu başlıklı yazımız bu sınavda ciddi anlamda başarı sağlamak isteyen bireyler için oldukça faydalı olacaktır.

Türkiye’nin eğitim ve öğretim sistemi sınavlara dayalı bir yapıya sahiptir. Bu yüzden hayatımızın her aşamasında sınavlarla mücadele ederiz. Ortaokuldan liseye geçerken (sürekli değişiyor) TEOG, liseden üniversiteye geçerken YGS-LYS tam üniversiteye girmiş rahata kavuştuk derken ne yazık ki yıllarca okulunu okuduğumuz bölümle pek de ilgisi olmayan bazı sınavlara girmek zorunda kalırız.  KPSS bu sınavlardan bir tanesi.

KPSS’de başarılı olmanın 10 yolu

1- Zamanında Çalışmaya Başlamak

Birçok kişinin yaptığı yanlışlardan birisi de sınava bir-iki ay kala çalışmak. Bu tarz sınavlar çok önceden çalışmayı gerektirir. Çünkü konu ağırlığı fazla olan bir sınavdır. İki ay gibi bir süreye sığmaz.

2- Hedefinizi Netleştirin

KPSS’ye çalışan bir birey buna ek olarak başka bir sınava daha hazırlanmamalı. İlk olarak KPSS atlatılmalı arkasından diğer sınavlar çalışılmalıdır.

3- Bir Anda Hızlanıp Sonradan Yavaşlamayın

Büyük bir hevesle başlanan sınav ne yazık ki ilerleyen zamanlarda motivasyonun düşmesi ile birlikte yavaşlıyor. Bu yanlışa düşmeden belli bir tempoda düzenli bir çalışma izlenmeli.

4- Zorlandığınız Derslerin Bilgilerini Oluşturun

Zorlanılan derslerden biri de matematik. Bu bilgilerin öğrenilmesi zaman alır. İstikrarlı bir şekilde çalışmayı gerektirir. Diğer dersler için de istikrar oldukça önemlidir.

Ayrıntılara Dikkat

KPSS detay sınavıdır. Genel bilgileri herkes bilir. Siz detaylara da göz atın.

5- Özet Çıkarın

Özet çıkarmak bilgilerin kalıcı olmasını sağlar. Üşenmeyin.

6- Konuları Kavra Sonra Teste Geç

Konuları iyice özümsemeden test çözmeyin. Çünkü konuları yeterince anlamadan test çözerseniz yanlış sayınız fazla çıkabilir bu da motivasyonunuzun düşmesine neden olur.

7- Hiçbir Dersi Gözden Çıkarmayın

Her ders hedefinize giden yolda bir basmaktır. Yapamadığınızı düşündüğünüz dersleri çalışarak düzeltebilirsiniz. Asla o dersi yok saymayın.

8- Deneme ve Test

Sınavdan üç ay önce kadar konularınızın bitmiş olması gerekir ki deneme yapmanız için zaman kalsın.

9- Zaman

Deneme sınavınızı yaparken gerçek sınav havası vermeye çalışın. Süre tutarak deneme çözmek oldukça faydalı olacaktır.

10- Rahatlayın

Son olarak ders çalışırken bunaldığınız sıkıldığınız zamanlar olabilir, böyle durumlarda rahatlayacağınız işler yapın. Dışarı çıkıp nefes alın, yürüyüş yapın sevdiğiniz bir yiyeceği yiyin ve rahatlayın.