Koyunlar Sele Kapıldı

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesine yağan şiddetli yağmur nedeni ile vatandaşlar zor anlar yaşadı. Özellikle zor anlarda kalan çobanlar aşırı sel nedeni ile koyunları dereden karşıya geçirirken 70 civarındaki koyunu sel sularına kaptırdı. Son zamanların en şiddetli yağışının görüldüğü Doğubeyazıt’ta çobanların büyük zarar ettiği açıklandı. Yapılan açıklamaya göre sel sularına kapılan koyunların tamamının öldüğü bildirildi.

Koyunlar Sele Kurban Gitti

Yağan yağmur uzun süre Doğubeyazıt ilçesini etkisi altına alarak yaşamı olumsuz yönde etkiledi. Özellikle Balıklıgöl yakınlarında çok daha etkili olduğu görülen yağışlar dere yataklarının sel suları ile dolmasına ve şiddetli sel suları nedeni ile bölgede otlatılan koyunların dereden karşıya geçirilirken büyük acı yaşandığı bildirildi. Çobanlar yağıştan önce koyun sürüsünü dere yatağının karşı cephesine geçirdiği, koyunların gün boyu otlatıldığı ancak öğleden sonra etkisini artıran yağmur nedeni ile koyunları ahırlara götürmek isteyen çobanlar şiddetli yağış nedeni ile koyunları dere yatağından karşı yakaya geçirmek isterken boyu 2 metreye ulaşan sel sularının koyunları teslim alarak 70 adet koyunun telef olmasına neden oldu. Şiddetli yağmur özellikle Doğubeyazıt’ın Tutak köyünde mevcut derelerin aşırı taşmasına neden oldu. Köylülerin yapmış olduğu açıklamalara göre uzun yıllardır böyle bir yağış görülmediğini bu yağışın aniden geldiğini hiç beklenmediğini belirttiler. Hayvanların telef olduğunu gören köylüler 15 kilometrelik yolu yürüyerek dereye ulaştılar.

Maddi Durumları Kötü Olan Ailelere Ait

Taşan dere yatağında karşıya geçmek isteyen koyunların telef olması ile birlikte telef olan koyunların maddi durumu iyi olmayan ailelere ait olduğu bildirildi. Tutak kötü Muhtarının yapmış olduğu açıklama ile zaten maddi durumları kötü olan ailelerin koyunlarının telef olması ile durumlarının daha da kötü olacağı bu nedenle devlet yetkililerinin destek vermesini istedi.