tarımenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
18,4678
EURO
17,8329
ALTIN
967,61
BIST
3.260,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
27°C
İstanbul
27°C
Açık
Çarşamba Açık
27°C
Perşembe Az Bulutlu
25°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
24°C

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi İpek Kıraç BM Genel Kurulu Haftası Kapsamında UN Women Tarafından Düzenlenen Panelde Konuştu

KOÇ HOLDİNG YÖNETİM KURULU ÜYESİ İPEK KIRAÇ: “TOPLUMSAL CİNSİYETE DAYALI EŞİTSİZLİKLERLE MÜCADELENİN EN ÖNEMLİ GÖSTERGESİ, LİDERLER İÇİN DE …

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi İpek Kıraç BM Genel Kurulu Haftası Kapsamında UN Women Tarafından Düzenlenen Panelde Konuştu
22.09.2022 14:36
0
A+
A-

KOÇ HOLDİNG YÖNETİM KURULU ÜYESİ İPEK KIRAÇ:

“TOPLUMSAL CİNSİYETE DAYALI EŞİTSİZLİKLERLE MÜCADELENİN EN ÖNEMLİ GÖSTERGESİ, LİDERLER İÇİN DE KURUMLAR İÇİN DE TEMENNİ AYRICA İYİ NİYET DİLİNE SON VERİP, SOMUT HEDEFLER ORTAYA KOYMAK AYRICA BU HEDEFLERİ CESARETLE AYRICA KARARLILIKLA GERÇEKLEŞTİRMEK OLMALI. KOÇ TOPLULUĞU OLARAK UN WOMEN İLE İŞ BİRLİĞİMİZ AYRICA NESİLLER BOYU EŞİTLİK FORUMU’NDAKİ KÜRESEL LİDERLİĞİMİZ KAPSAMINDA BAŞLATTIĞIMIZ EŞİTLİK SEFERBERLİĞİNİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ AYRICA EN YAKIN TAKİPÇİSİYİM.”

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu haftası kapsamında UN Women (BM Kadın Birimi) tarafınca düzenlenen “A Year of Action: Building more equal and inclusiayrıca digital societies through multi-stakeholder partnerships (Eylem Yılı: Paydaşlarla Birlikte Daha Eşitlikçi ayrıca Kapsayıcı Dijital Toplumlar İnşa Etmek)” başlıklı panele Koç Holding’i temsilen Yönetim Kurulu Üyesi İpek Kıraç katıldı. UN Women İcra Direktörü Sima Bahous’un açılışını yaptığı panelde Koç Holding’in UN Women bünyesindeki Teknoloji ayrıca İnovasyon Eylem Grubu küresel liderliği kapsamında yürüttüğü çalışmaları değerlendirdi. İpek Kıraç, “Toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizliklerle mücadelenin en önemli göstergesi, liderler için de kurumlar için de temenni ayrıca iyi niyet diline son verip, somut hedefler ortaya koymak ayrıca bu hedefleri cesaretle ayrıca kararlılıkla gerçekleştirmek olmalı. Koç Topluluğu olarak UN Women ile iş birliğimiz ayrıca Nesiller Boyu Eşitlik Forumu’ndaki küresel liderliğimiz kapsamında sürdürdüğümüz eşitlik seferberliğinin en büyük destekçisi ayrıca en yakın takipçisiyim” dedi.

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi İpek Kıraç, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu haftası kapsamında UN Women (BM Kadın Birimi) tarafınca düzenlenen “A Year of Action: Building more equal and inclusiayrıca digital societies through multi-stakeholder partnerships (Eylem Yılı: Paydaşlarla Birlikte Daha Eşitlikçi ayrıca Kapsayıcı Dijital Toplumlar İnşa Etmek)” başlıklı panelde konuştu. Kıraç, UN Women bünyesindeki Nesiller Boyu Eşitlik Forumu’nun teknoloji ayrıca inovasyon alanlarında Koç Holding’in küresel liderliği kapsamında yürüttüğü çalışmaları anlattı.

UN Women İcra Direktörü Yardımcısı Anita Bhatia’nın moderatörlüğünü üstlendiği, UN Women İcra Direktörü Sima Bahous’un açılış konuşmasını yaptığı, Finlandiya Kalkınma İş birliği ayrıca Dış Ticaret Bakanı Ville Skinnari, Ruanda İnovasyon, Bilişim ayrıca İletişim Teknolojileri Bakanı Paula Ingabire, BM Genel Sekreteri Teknoloji Elçisi Amandeep Singh Gill ayrıca Logitech CEO’su Bracken Darrell’ın katıldığı panelde soruları yanıtlayan Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi İpek Kıraç, Koç Topluluğu’nun toplumsal cinsiyet eşitliği alanında ayrıca cinsiyete dayalı önyargılarla mücadelede uzun yıllardır önemli bir misyon üstlendiğini vurguladı.

İpek Kıraç şöyle devam etti: “Toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizlikler ayrıca önyargılar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok önemli bir sorun. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren bir Topluluk olarak toplumsal cinsiyet eşitliği için hem ülkemizde hem de küresel ölçekte liderlik etme sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda önyargıları ortadan kaldırmak ayrıca cinsiyet temelli kalıp yargıları dönüştürmek için Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ile ortak projeler yürütüyor, akademik kuruluşlar ayrıca STK’larla iş birliği yapıyoruz. Nesiller Boyu Eşitlik Forumu Teknoloji ayrıca İnovasyon Eylem Grubu liderlerinden biri olarak teknoloji ayrıca inovasyon alanlarında bu yıl başlattığımız eşitlik seferberliği de bu yolculuktaki kararlılığımızı ortaya koyuyor. Çünkü biliyoruz ki; gelecekte mesleklerin büyük çoğunluğu teknoloji ayrıca inovasyon alanlarında yetkinlikler gerektirecek. Dolayısıyla bu günden hazırlıklı olmalıyız. Gençlerimizi bu alanlarda en donanımlı olacakları şekilde yetiştirmeliyiz. Biz de bu yönde çalışmalarımızı cesaretle sürdürüyoruz.”

İpek Kıraç: “Temenni dilinin ötesine geçen somut hedeflerimiz ile toplumdaki dönüşüme liderlik edeceğimize inanıyoruz.”

İpek Kıraç sözlerini şöyle sürdürdü: “Hayaller Hedefimiz diyerek başlattığımız eşitlik seferberliği kapsamında şirketlerimizin STEM alanlarındaki kadın istihdam oranlarını analiz ederek somut hedefler belirledik. Bu kapsamda teknoloji ayrıca inovasyon bölümlerindeki asgari kadın çalışan oranını 2026 yılına kadar en az 30 seviyesine çıkartmak ayrıca her yaş grubundan 500.000 kadın ayrıca kız çocuğuna ulaşmak için Topluluk şirketlerimiz 30 program yürütüyor. Taahhütlerimiz kapsamında ilkokul ayrıca liselerde kız çocuklarının STEM alanlarına yönelmesi için farklı programları hayata geçiriyoruz. Ve üniversite öğrencileri ayrıca kariyerlerinin başındaki profesyoneller için teknoloji, inovasyon ayrıca STEM alanlarında kariyerlerini ilerletmelerine yardım edecek burs, özel staj ayrıca mentorluk programları sunmaya başladık. Topluluk şirketlerimizin hayata geçirdiği projelerin toplu bir etki oluşturacağına, temenni dilinin ötesine geçen somut hedeflerimiz ile toplumdaki dönüşüme liderlik edeceğimize inanıyoruz. Toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizliklerle mücadelenin en önemli göstergesi, liderler için de kurumlar için de temenni ayrıca iyi niyet diline son verip, somut hedefler ortaya koymak ayrıca bu hedefleri cesaretle ayrıca kararlılıkla gerçekleştirmek olmalı. Koç Topluluğu olarak UN Women ile iş birliğimiz ayrıca Nesiller Boyu Eşitlik Forumu’ndaki liderliğimiz kapsamında sürdürdüğümüz eşitlik seferberliğinin en büyük destekçisi ayrıca en yakın takipçisiyim.”

İpek Kıraç: “Yeni ürün ayrıca hizmetlerimizin inovasyon ayrıca Ar-Ge süreçlerinin eşitlikçi bakış açısıyla ele alınmasını amaçlıyoruz.”

Teknoloji ayrıca inovasyon alanlarındaki cinsiyet uçurumunu kapatmak amacıyla kadınlar tarafınca kurulan girişimlerle iş birliklerinin de önemine göze çarpan İpek Kıraç, “Bu taahhüdümüz kapsamında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ayrıca Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi (KWORKS) iş birliği ile BOOST: Kadın Teknoloji Girişimcileri Programı’na destek oluyoruz. Program kapsamında katılımcılara liderlik, iş geliştirme ayrıca davranışsal iç görü eğitimleri veriyoruz. Ve Topluluk şirketlerimizdeki yeni ürün ayrıca hizmetlerimizin inovasyon ayrıca Ar-Ge süreçlerinin eşitlikçi bakış açısıyla ele alınmasını amaçlıyoruz. Otomotiv, dayanıklı tüketim gibi sektörlerde faaliyet gösteren bir topluluk olarak bu dönüşümü sağlamak hiç kolay değil ancak bu yolda önemli adımlar atıyoruz. Şirketlerimizde eşitlikçi inovasyon süreçleri yürütebilmek üzere rehber hazırlığımız devam ediyor” dedi.

Koç Topluluğu’nun bugüne kadar yürüttüğü çalışmalarda sadece Topluluk şirketlerini değil, tüm ekosistemi etkileyen bir anlayışla hareket ettiğinin altını çizen İpek Kıraç, “Bayilerimizden tedarikçilerimize, çalışma arkadaşlarımızın ailelerinden reklam ajanslarımıza kadar, bu alanda farkındalık ayrıca bilinç geliştirecek projeler yürütüyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin kurumsal kültürümüzün ayrıca süreçlerimizin bir parçası olması için geçmişten bugüne merhum Mustafa Koç’un ayrıca Yönetim Kurulu Başkanımız Ömer Koç’un UN Women bünyesinde ayrıca HeForShe sürecinde üstlendiği küresel liderliklerle bugüne dek çok önemli proje ayrıca iş birliklerini hayata geçirdik. Hayaller Hedefimiz diyerek başlattığımız yeni seferberlik ile de hayata geçirdiğimiz örnek projelerin ekosistemimize ilham olacağına ayrıca çarpan etkisiyle eriştiğimiz kişi sayısının katlanarak artacağına inanıyoruz. Bu inancımızın arkasında yatan neden de aslında çok basit: Toplumsal cinsiyet eşitliğini ancak birlikte hareket ederek, kolektif etkiyi oluşturarak sağlayabiliriz. Nesiller Boyu Eşitlik Forumu Eylem Grubu liderleri olarak toplumların, devletlerin, sivil toplum kuruluşlarının, hayır kurumlarının ayrıca özel kuruluşların kapsayıcı bir dijital dönüşümü sağlayacak şekilde birlikte çalıştığını görmekten sevinç duyuyorum” dedi.

Sima Bahous: “Eşitsizlik döngüsünü kırmanın ayrıca gelecek nesiller için şeffaf, güvenli ayrıca eşit bir dijital gelecek inşa etmek için güçlerimizi birleştirmenin tam zamanı.”

UN Women İcra Direktörü Sima Bahous ise açılış konuşmasında şöyle konuştu: “Toplumsal cinsiyet eşitliğine giden yol, uzun ayrıca sürekli değişen bir yapıya sahip. Aynı zamanda ülkeler ayrıca bölgeler arasındaki güç dinamiklerinden ayrıca krizlerden de etkileniyor. Şimdi eşitsizlik döngüsünü kırmanın ayrıca gelecek nesiller için şeffaf, güvenli ayrıca eşit bir dijital gelecek inşa etmek için güçlerimizi birleştirmenin tam zamanı. İki yıl önce kurulan Teknoloji ayrıca İnovasyon Eylem Grubu’nun sıklıkla göz ardı edilen bir alan olan toplumsal cinsiyet ayrıca dijital teknolojilerde küresel standartların belirlenmesinde önemli bir rolü olduğunu düşünüyorum. ‘Dijital haklar kadın haklarıdır’ ifadesini güçlendirmek için her zamankinden daha fazla bir arada durmamız gerekiyor.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.