Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /var/www/vhosts/haberseyir.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/presenters/meta-author-presenter.php on line 40
Ekonomi & Finans

Kıdem Tazminatın Fona Devredilmesine Karşı DİSK’ten Eylem

DİSK, Türkiye İş Kurumu Müdürlükleri önünde Türkiye genelinde basın açıklaması yaptı. İzmir’de ‘de Türkiye İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğü önünde kıdem tazminatlarının fona devredilmemesi için yapılan açıklama öncesi DİSK’e bağlı sendikalara üye işçiler, ‘Kıdem tazminatıma uzanan elller kırılsın’, ‘Kıdemi değil taşeronu kaldır’ diye slogan attı. İşçiler üzerinde ‘Kıdem tazminatlarımız iş güvencemizdir. Dokunma’, ‘İş güvencemizden vazgeçmeyiz, işçi memur el ele mücadeleye’ yazılı pankartları açtı. DİSK’in eylemine KESK ve TMMOB da destek verdi. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, kıdem tazminatının 80 yıllık temel bir işçi hakkı, işçinin, çalışanın güvencesi, birikmiş emeği, alın teri olduğunu söyledi. Kıdem tazminatlarının fona devrinin sonun başlangıcı olduğunu belirten Sarı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hükümet kıdem tazminatı fonunun işçinin yararına olduğunu söylüyor. Aklımızla, işçiyle dalga geçmeyin! İşsizlik rekor kırarken, TÜİK rakamlarına göre 7 milyon işsiz varken işten çıkarmaların kolaylaşması işçinin yararına olabilir mi? Fon 42 yıldır gündemde. Ama işçilerin mücadelesi sonucu çıkarılamadı. AKP 15 yıldır iktidarda ama bugüne kadar kıdem tazminatını fona devredemedi. Eğer kıdem tazminatı fonu işçiye yararlı olsa çok önemli bir referandum öncesinde işçilerin oyunu almak için kullanılırdı. Hükümet işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışıyor. Hükümet, kıdem tazminatı hakkını ödemeyen patronlar olduğunu söyleyerek kıdem tazminatını ortadan kaldırmak istiyor. Herkes bilsin kıdem tazminatı hakkımızı kısıtlamaya ve ortadan kaldırmaya yönelik oyunlara izin vermeyeceğiz.”

16 Haziran’da da İş Bırakma Eylemi Yapılacak

Fon dayatmasına sonuna kadar direneceklerini, kıdem tazminatı hakkının geliştirilmesi ve garanti altına alınması için taleplerini yüksek sesle söyleyeceklerini belirten Sarı, kıdem tazminatının fona aktarılması inadınan vazgeçilmemesi durumunda 16 Haziran Cuma günü İzmir’de yarım gün iş bırakılacağını açıkladı. DİSK’e bağlı sendikaların İzmir şubelerinin aldığı kararla 15- 16 Haziran 1979 İşçi Direnişi’nin yıldönümünde yarım gün iş bırakma kararı aldıklarını belirten Sarı, diğer sendikaları da bu eyleme katılmaya çağırdı.