Kazı Sonucunda Ortaya Çıkan Roma Mezarları

Kazı Sonucunda Ortaya Çıkan Roma Mezarları açık hava müzesi haline gelecek. Roma dönemine ait olan mezarların kazı sonucunda ortaya çıkması ile birlikte Kocaeli Kültür ve Turizm Müdürlüğü araştırmalar için çalışmalara başladı. İSU bina kazısında ortaya çıkan bu mezarların toplu olması sonucu Roma dönemine ait olduğu tespit edildi. Bu tarihi mezarların ziyaretçilerine açılması ve merak edenler için bu bölgenin müze alanı haline geleceği belirtildi. Bu yüzden arkeoloji çalışmaları sonucunda topraktan arındırılarak yeryüzüne çıkması sağlandı.

Mezarların Tescil Edilmesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çalışmaları sonucunda bu mezarların tescil edilmesi ve araştırmaları yapılmaya başlandı. Mezar taşları üzerindeki metinlerin çözümleme çalışmalarına başlandı. Uzman ekip tarafından Haziran ayına kadar sonuç bulacağı bir çalışmaya gidildi. İzinli olarak çalışma yapılan bölgede, araştırmacılar tarafından detaylı olarak incelendiği ve toprak altında kalan eserlerin yüzeye çıkarıldığı belirtildi. Mezar şekillerinde ve yazılarında farklılıklar olduğu tespit edildi. Ve bu geleneğe göre Roma dönemindeki bu topluluğun yaşama şekli ortaya çıkacağı belirtildi.

Açık Hava Müzesi Haline Getirilecek

Mezarların toprak altından çıkarılması ile bakanlık tarafından plan ve projeler hazırlandı. Bu mezarların Kocaeli Müzesi’nin bahçesine götürüleceği ve burada halka sunulacağı açıklandı. Farklı bölgelerden gelen uzman arkeologlar tarafından incelenen yapıda toplu mezarlara ve üzerinde yazı bulunan taşlar ile karşılaşıldı. Yazı çözümlemesi için gerekli olan bulgular tamamlandığında bir sonuca gidileceği belirtildi.

İSU Temel Yapısı Başka Alana Kaydırıldı

Kazı yapılırken bulunan mezar ve yazılı mezar taşlarının zarar görmemesi ve daha fazla bulguya ulaşılacağı düşünülerek binanın temeli kaydırıldı. Roma dönemine ait olan yazıların çözümlenmesi ve mezar taşlarının üzerinde yazan yazıları tespit etmek için araştırmacılar 1 ay gibi bir süreç istedi. Çalışmaların o döneme ait olan yaşam şekli, dini inançları ve geleneklerini yansıtan yazılar olabileceği düşünülüyor.