Katar’a Türkiye Sahip Çıktı

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar’la 7 ülke arasında yaşanan kriz için devrede olduğunu açıklayan Kurtulmuş, “Cumhurbaşkanımız telefon diplomasisi yürütüyor. İlgili bütün tarafları aklı selim davranmaya davet ediyoruz” dedi.

Kurtulmuş “Katar ile diplomasi yoluyla işbirliği yapılması gerektiği kanatindeyiz. Cumhurbaşkanı ikili telefon görüşmeleri yaparak sorunun çözülmesi için aktif bir politika izliyoruz. Önemli bir kriz büyümeden çözülmeli.​” dedi.

Avrupa Birliği

Avrupa Birliği ile yaşanan sürecede değinen Numan Kurtulmuş “Avrupa Birliği ile ilgili ilişkilerde Cumhurbaşkanımız Brüksel’deki görüşmelerde gerginliğin geride bırakılması için irade ortaya konuldu. Bundan sonra aradaki gerginliklerin azaltılması için önemli konular üzerinde durduk. Katılım sürecinin hızlandırılması ve vize serbestisi, 18 Mart’ta varılan müzakerelerde AB üzerine düşenleri yapması önemli bir husus.

Gümrük Birliğini güncellemesi önemli. Türkiye ile AB ilişiklerinde AB’nin nasıl gelişeceğini Türkiye belirleyecektir”  açıklamalarında bulundu.