Kalp Sağlığına İyi Gelen 10 Faydalı Besin

Günümüzde obezitenin artışı, kalp ile ilgili rahatsızlıkların da artmasına neden olmaktadır. Yanlış ve düzensiz beslenme ile ortaya çıkan bu durumu, altın değerindeki 10 besinle tersine çevirmek mümkündür.

Kalp Sağlığına İyi Gelen 10 Faydalı Besin

1) Balık

Protein, demir, selenyum, B6 ve B12 gibi vitaminleri içeren balık türlerinden özellikle daha yağlı olan somon, alabalık ve ton balığı tüketimi kalp sağlığı açısından önemlidir. İçerisindeki Omega-3 yağ asitleri antioksidan özelliğe sahiptir. Damar içi tıkanıklığı azaltır. Deniz ürünleri, kalp ritminin düzenlenmesinde etkili bir rol oynar. Haftada en az defa tüketilmesi önerilir.

2) Zeytinyağı

Doymuş yağ yerine (tereyağı, kuyruk yağı vs.) zeytinyağı gibi bitkisel kaynaklı yağ kullanımı kötü kolesterolün düşmesinde etkilidir. Kan şekerinin ayarlanmasında da görevlidir.

3) Kuru Baklagiller

Kuru fasulye, mercimek, nohut, barbunya B grubu vitaminleri açısından zengin olup kalp sağlığını korurlar. İçerdikleri yoğun lif sayesinde kan şekerini dengelerler.

4) Kabuklu Kuru Yemiş

Fındık, badem, ceviz ve yer fıstığı gibi kabuklu besinler içerdikleri lif sayesinde kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Yemek yedikten sonra hızla düşen kan şekerini düzenleyerek açlık hissini bastırır. Günde 3-4 defa birer avuç şeklinde tüketilmesi önerilir.

5) Domates – Karpuz

Domates ve karpuz likopen antioksidanı içerir. Bu antioksidan kötü kolesterolü (LDL) düşürür.

6) Sarımsak

Damar içindeki pıhtılaşmayı engelleyen sarımsak, kronik kalp hastalıklarını da azaltır. Her gün 2-3 diş tüketilmesi önerilir.

7) Kahve

Kahve tanesi polifenol (antioksidan) içerir. Bu sayede kalp krizi riski azalmış olur. Günde 2 tane içilen şekersiz kahvenin kalbe yarar sağladığı bilinmektedir. Kahveye süt katılması kahvenin antioksidan özelliğinin azalmasına yol açmaktadır.

8) Bitter Çikolata

Kakao oranı yüksek olan bitter çikolata içerdiği polifenol sayesinde kalp krizi riskini en aza indirir. İçerdiği bu antioksidan kalp krizi, felç ve diğer kardiyovasküler hastalıkların oluşumunu engelliyor.

9) Yeşil Çay

Polifenol içeren bir diğer besin olan yeşil çay antioksidan etkisiyle kalp ve damar sağlığına olumlu etki ediyor. Siyah çay tüketiminin azaltılması kalp krizi riskini azaltıyor.

10) Avokado

Kolesterol düşürücü etkiye sahiptir. Kan basıncını dengeler. Omega-3 açısından zengin olan avokado kalp ritmini düzenler.