İzmir En Yüksek Kredi Notunu Aldı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, tarafından açıklanan son not bilgilerine göre İzmir en yüksek kredi notu olan zirve not AAA performansını adeta havada kaptı. Türkiye, kredi değerlendirme ve derecelendirme kuruluşları ile sık sık yaşanan kavgalar dolayısı ile sıkıntı yaşarken, dünyadan kredi alımında Türkiye’nin ciddi sıkıntılar yaşayabildiği ve bu sıkıntıların arkasında elinde olan kredi notunun olduğu belirtiliyor.

Erdoğan ve kabinesi tarafından sıklıkla eleştirilen kredi değerlendirme ve derecelendirme kuruluşları, bugüne kadar Türkiye için hiçbir zaman AAA not seviyesinin bir belediyeye verilmediğini açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Zirveye Çıkışı.

Ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi için verilen AAA kredi notunun arkasında bir çok sıkıntı mevcut, örneğin Türkiye’de en pahalı suyun İzmir’de olmasının belediyeye çok ciddi kazançlar sağladığı belirtiliyor, bununla birlikte yol, köprü ve benzeri onarımların yapılmadığı İzmir’de sadece zengin kesim olan Alsancak ve Karşıyaka tarafında çevre düzenlemelerine değer veriliyor, diğer bölgelerde normal bir işleyiş sürüyor. Bunun sonucunda belediyenin elinde para kaldığı ve not seviyesinin bu sayede yükseltildiği tahmin ediliyor.