İsveçli Bilim Adamları Güneş Enerjisi Sıvılaştırmayı Başardı

İsveçli Bilim Adamları Güneş Enerjisi Sıvılaştırmayı Başardı. İsveç’in Gothenburg kentinde bulunan Chalmers Teknoloji Üniversitesi’nde bulunan bilim adamları, uzun uğraşlar sonunda güneş enerjisini sıvı hale getirmeyi başardı. Yapılan bu buluşla üretilen sıvı güneş enerjisi istenilen zaman kullanılabilecek.

İsveçli bilim adamları bu başarılarını Energy & Environmental Science dergisinde yayınladıkları bilimsel makalelerle duyurmaya ve gelişmelerden haberdar etmeye devam ediyorlar.

Pilleri Şarj Etme Yöntemi Tarihe Karışacak!

Gothenburg’daki Chalmers Teknoloji Üniversitesinden İsveçli bilim insanlarının geliştirdiği araştırmada, güneş enerjisinde bulunan kimyasal sıvıların depolanabilmesini sağlayan yöntem sayesinde artık güneş enerjisini içine depolayan az dayanıklı ve pahalı piller de tarihe karışıyor.

Güneş Enerjisi Sıvılaştırıp Depolayabilen Bir Alet

Energy & Environmental Science dergisinde yayımlanan bilimsel makalede bilim adamları, güneş enerjisinin daha pratik ve geniş çaplı bir şekilde kullanılmasını amaç edinen bu yöntem için prototip bir alet geliştirildiğini bildirdi.

Slikondioksit ve kuvarstan yapılan ve içinde sıvı kanalları olan bu prototip aletin içinde güneş enerjisi özelliği kaybolmadan aylarca kalabiliyor.

Prototip aletin alt kısmı güneşten aldığı ışıkla suyu ısıtıp bu haliyle depoluyor. Böylece güneş ışığının %80’lik kısmı kullanılabilir enerjiye dönüşmüş oluyor.

Araştırmacı ekipler, güneş enerjisinin piller içinde depolanmasının maliyetli olması ve pillerin çabuk bozulma ihtimali olduğundan dolayı sıvı güneş enerjisinin kullanım alanının daha da geniş olacağını düşünüyor.

Bilim adına devrim olan bu çalışma kullanılabildiği takdirde enerji verimliliğinde artış ve daha ucuza enerji üretmede başarı da yakalanmış olacak.