İşsize Kredi Veren Bankalar – 2020 Güncel

İşsize kredi veren bankalar bir hayli vardır. Bankalar müşterilerine kredi verirken ekonomik getirilerinin ne durumda olduğuna bakmaktadır. Bu müşterinin mutlaka kurumsal bir iş yerinde çalışması anlamına geliyor gibi görünse de aslında farklı bir durumdur. Banka müşterisinin sabit olarak her ay düzenli ödemelerini yapacağı ekonomik getirisinin (maaşının) ne olduğunu belgeleyerek karşı taraftan talep edecektir.

İşsize kredi veren banka şunu ister; eğer herhangi bir iş yerinde çalışmıyorsanız işsize kredi veren bankalar var mı yok mu bu sizi de meraklandırıyor demektir. Çünkü çalışan birisi ihtiyaçları için kredi notu da yeterliyse zaten kredi alabiliyor. Ama sabit geliri olmayan, işsiz vatandaşın kredi talebinin onaylanması bir hayli güç.

İşsize Kredi Veren Bankalar – Düşük Limitli

İşsiz vatandaşların yüksek limitli kredi çekmesi mümkün değilse de düşük limitli kredi kartı alabilmesi mümkün. 2020 yılı itibariyle,

  • Axess
  • Bonus
  • World

işsize kredi veren en güncel bankalar arasında yer alıyor. Axess ile işsiz kişi serbest meslek statüsünde kabul edilerek 600 – 1300 TL’den başlayan limitlerle kredi kartı sahibi olabiliyor.

Bonus Card sahipleri yine 1500 – 3000 TL limit aralıklarında serbest meslek statüsünde işsiz vatandaşlara da kredi imkanı tanıyor. Ama yine de bankaların ödemelerini teminat altına alabilmeleri adına birtakım güvenceleri bulunmaktadır.

İşsize Kredi Vermenin Zorunlu Koşulları

İşsize kredi veren bankalar, ikamet edilen evin mülkiyetinin durumunu muhakkak sorguluyor. Evin mülkiyetinin en az birinci dereceden yakına ait olup olmadığı, kira olup olmadığı, işsiz vatandaşın üzerine kayıtlı menkul kıymetlerin bulunup bulunmadığı ve yan gelirlerin olup olmadığı gibi zorunlu koşullar bulunuyor.

İşsiz kişilerin eğer belgeleme imkanı bulabilecekleri bir ekonomik geliri varsa kredi talebinin onay alması daha rahat oluyor. Günümüzde internetin gelişmesiyle pek çok kişi freelancer statüsünde çalışıyor. Serbest zamanlı çalışan olarak bilinen freelancer yöntemiyle aylık sabit geliri bulunan kişilerin yine kredi talebinin karşılanması her anlamda mümkün.

İşsize Kredi Onayı Ne Zaman Sonuçlanır?

İşsize kredi veren bankalara internetten yapılan başvurunun hemen ardından sistematik olarak gerekli kontroller yapılır. Eğer bankadaki bilgilerden hareketle yeterli düzeyde krediye sahip olunacak maaş durumu söz konusuysa işsize kredi aynı gün sonuçlanmaktadır. Telefon bankacılığı yöntemiyle çağrı merkezini arayarak yapılan kredi başvuruları genellikle gün içerisinde sonuçlanmasının yanında en fazla üç (3) iş gününü bulmaktadır.

İşsiz vatandaşın serbest zamanlı çalıştığına dair Gelir İdaresi Başkanlığından alacağı gelir belgesiyle yine kredi çekebilmesinin önünde herhangi bir engel bulunmaz. Bu da demek oluyor ki birey hiçbir yerde kurumsal olarak çalışmasa da ya da kendi kurumsal işletmesi bulunmasa da kredi çekebilir.

Ama vurgulamak gereken konu mutlaka mülkiyetin kendine veya birinci dereceden yakınına ait olması, üzerine kayıtlı taşıt, menkul varlıklar olup olmadığı gibi koşullar da gerçekten kredinin onaylanması için mutlak surette dikkat edilen hususlar arasında karşımıza çıkmaktadır. Bu kriterleri karşılayan vatandaşlar herhangi bir sorunla karşılaşmadan maaş durumuna bağlı olarak belirlenecek limitte kredi alabiliyor.