İşid Somali’de Askeri Üsse Saldırdı

Somali’nin yarı özerk bölgesi Puntland’da askeri üsse saldıran Eş-Şebab militanları, aralarında sivillerin de olduğu 70’e yakın kişiyi öldürdü.

Eş-Şebab militanlarının Somali’nin yarı özerk bölgesi Puntland’daki bir askeri üsse gerçekleştirdiği saldırıda, aralarında sivillerin de olduğu 70’e yakın kişinin öldüğü onlarca kişinin yaralandığı bildirildi.

Üst düzey askeri yetkili Ahmed Mohamed, Eş-Şebab militanlarının ülkenin kuzeydoğusundaki yarı özerk Puntland bölgesinde Af-Urur askeri üssüne patlayıcılar ve ağır silahlarla saldırı düzenlediğini söyledi.

Mohamed, üsteki ölü sayısının tam olarak tespit edilemediğini fakat ilk belirlemelere göre aralarında sivillerin de bulunduğu 70’e yakın kişinin hayatını kaybettiğini, onlarca kişinin yaralandığını ifade etti.

Türkiye Saldırıyı Kınadı

Türkiye, Puntland’da askeri üsse düzenlenen terör saldırısını kınadı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Somali’nin Puntland bölgesindeki bir askeri üsse yapılan saldırıda çok sayıda askerin hayatını kaybettiği ve yaralandığı derin bir üzüntüyle öğrenilmiştir. Ülkede barış ve istikrarın tesisi için fedakarca çalışan güvenlik güçlerine yönelik bu terör saldırısını şiddetle lanetliyoruz.” ifadesi yer aldı.

Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifa dileklerinin iletildiği açıklamada, Türkiye’nin terörizmle mücadelede Somali halkı ve hükümetiyle dayanışma içinde olmaya devam edeceği kaydedildi.