İş Kurma Kredisi: İşyeri Açma veya Kurma Kredisi Veren Bankalar 2022

Öncelikle yazımızı işyeri kurma veya açma kredisi nedir? Sorusu ile başlayalım. İşyeri açma kredisi, özel ve kamu bankaları tarafından yeni işyeri açacak olanlara verilen bir kredi türüdür.

Genellikle bankalar, yeni işyeri kuracak olanlara girişimci kredisi verme konusunda çekingendirler. Çünkü herhangi bir ticari geçmişi olmayan işletmeye verilen krediler, bankalar için daha yüksek risk barındırır. Yeni açılacak olan işletmenin geleceğini göremediklerinden verilen kredinin geri ödemelerinin yapılıp yapılamayacağını kestirememektedir. Ancak hiçbir banka, işyeri kurma kredisi vermez demek de yanlış olacaktır. Özellikle kamu bankalarının riskleri göz ardı ettiklerini ve girişimcilere kredi kullandırdıkları bilinmektedir.

Kamu veya özel bankalar fark etmeksizin işyeri açma kredisi verirken bazı şartların yerine getirilmesini istemekte ve belge talep edebilmektedir. Şimdi dilerseniz, bu bilgiler hakkında paylaşım yapalım.

İş Kurma Kredisi

İş Yeri Açma Kredisi Şartları Nelerdir?

Yeni işletme açacak olanlar, bankalardan kredi talebinde bulunduğunda genellikle ”6 ay faaliyet gösteriyor olmak” şartıyla karşılaşmaktadır. Bu durum, Halk Bank hariç diğer tüm bankalar tarafından talep edilen bir şart olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Peki ama henüz işletme dahi açılmamışken neden böyle bir şart aranıyor?

Yukarıda da ifade ettiğim üzere risk nedeniyle bankalar, açılan ve faal olan işletmelere kredi vermektedir.

Eğer işletme açılmadan önce kredi kullanmak istiyorsanız, sadece Halk Bank’a başvuru yaparak işyeri açma kredisi kullanabilirsiniz. Diğer bankalar, sizi aktif ve faal gördükten sonra kredi kullandırabilmektedir.

”İstediğim işletmeyi kurabilmem için sermayem yetersiz, mutlaka kredi kullanmam lazım.” diyorsanız, bu durumda bankalara sadece ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Bu da kurumsal başvuru olmayacak, bireysel kredi başvurusu anlamına gelmektedir.

İhtiyaç kredi çekebilmek için ise aylık düzenli gelirinizin olması gerekmektedir. Aylık düzenli geliriniz yoksa çekeceğiniz krediye karşılık ipotek, teminat ya da kefil gösterme zorunluluğunuz olacaktır. Aksi takdirde, işletme kurabilmeniz için kredi kullanmanız mümkün olmayacaktır.

Faizsiz İşyeri Kurma Kredisi Var mı?

Devlet destekli kredilerde dahi faizsiz iş kurma kredisi söz konusu değildir. KOSGEB işletme kurma kredisi, düşük faizli bir kredidir. Bu krediyi alabilmeniz için işletmenizi, KOSGEB hibe desteği ile kurmanız ve daha sonrasında düşük faizli kredi programına başvuru yapmanız gerekmektedir. Yine esnaf kefalet kredisinin yıllık faizi %5 ile %6’dır. Ülkemizde tamamen faizsiz iş kurma kredisi bulabilmeniz çok zor, hatta imkansıza yakın.

İşyeri Açma Kredisi Faizleri Ne Kadar?

İş yeri kurma kredisi banka faiz oranları, ihtiyaç kredisi faiz oranları ile benzerlik göstermektedir.

Aylık faiz oranlarının bankadan bankaya değişmekle birlikte %1,25 ile % 1,95 arasında değişkenlik gösterdiğini ifade edebiliriz. Bu nedenle, yukarıda ilgili yazılarını paylaştığım esnaf kefalet kredisi ile KOSGEB iş yeri kurma kredisi daha cazip olmaktadır.

İş Kurma Kredisi

Güncel İş Kurma Kredisi Veren Bankalar

Eğer işletmenizi açtıysanız ve vergi levhasında yer alan işe başlangıç tarihinden itibaren 6 ay geçtiyse, iş yeri açma kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Aşağıdaki bankaların tamamı kurumsal işletmelere kredi verebilmektedir.

 • Halk Bank
 • Ziraat Bankası
 • Vakıf Bankası
 • QNB Finansbank
 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Burgan Bank
 • ING Bank
 • Akbank
 • Albaraka Türk
 • Türkiye İş Bankası

Yukarıdaki bankalar arasında en uygun faiz oranı teklifini kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıf Bankası yapmaktadır. Esnaf kredisi denilince akla gelen ilk banka, her zaman Halk Bankası olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.