İnsanlığın Hayvanat Bahçesi “Şehirler”

Geçmişi çok eskiye dayanan hayvanat bahçelerine ilk olarak M.Ö. Çin ve Yunan uygarlıklarında rastlıyoruz. Günümüzde ise hemen her ülkede onlarcasıyla ve yüzlercesiyle karşılaşmak mümkün.
Hayvanat bahçeleri; doğal yaşamından koparılan, yaşamlarını sürdürmeleri için asgari düzeyde ihtiyaçları karşılanan ve bir iki jenerasyon sonra kendini o ortama ait hisseden ilgi çekici hayvanların yaşadığı yapay habitatlardır. Başka bir hayat bilmediklerinden ortama uyum sağlamak zorunda kalırlar.

Aslında dikkatli bakarsanız göreceksiniz. Bize yani yaratılmışların en hayırlısına çok benziyorlar. Adına ‘şehir’ denen suni sahalara sıkışmış bir haldeyiz. Korunaklı beton bloklar, çok katlı beton bloklar ve çok çok katlı beton bloklar arasına sıkışıp kalmış durumdayız. Her sabah erkenden kalkıp istemediğimiz kıyafetleri giyip sakalımızı istemediğimiz bir biçimde keserek, istemediğimiz bir biçimde makyaj yapıyoruz ve istemediğimiz iş sahalarımızın yolunu tutuyoruz topluca. Hayatı hızlandırdığını vadeden otomobillerimiz ve toplu taşıma araçlarıyla kırmızı ışıkların yeşile dönmesini, yolun kenarına geçmek için toplanmış olanlarımız ise kırmızının biraz daha uzun sürmesini bekliyoruz. Aynı saatlerde çalışıyor, aynı saatlerde iş sonu yapıyoruz. Aynı günlerde izin kullanıyoruz ve eğlenmek için aynı yerlere gidiyoruz. Tatile çıkış ve tercih ettiğimiz yerler bile aynı. Hep bir trafiğin içindeyiz. Kalabalıklar arasında yalnızlaşmış ve yozlaşmış bir halde kontrolün hala daha elimizde olduğunu iddia ediyoruz. Şehirler, Güneşi görmeden çalışıp, borçlanmadan yaşayamayan insanların mekanıdır.

Sonuç olarak: Şehirler, günümüzün hayvanat bahçeleridir.
Hayvanat bahçeleri ile şehirler o kadar benzerdir ki ; hayvanları o kafeslere tıkanlarla insanları şehre hapsedenler aynı türdür.