Hal Yasası Bundan Sonra Değişiyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, yaptığı açıklamada 2. el araç satışları ile ilgili yapılan düzenlemenin sona yaklaştığı ve düzenlemeyi Başbakanlığa gönderdiklerini belirtti. Daha sonra Bülent Tüfenkçi “Satıcıları ve tüketicileri güvence altına alan bir düzenleme yaptık” dedi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Habertürk Tv’de gündem ile ilgili yaptığı önemli açıklamada, 2. el araçları ile ilgili düzenlemenin sonuna geldiği ve bu düzenlemeyi Başbakanlığa sevk ettiklerini açıkladı.

Sebze ve Meyvenin Satıldığı Hal Yasası Değişiyor.

Sebze ve meyve ticaretini yapan tüccarları, uygunsuz zenginleşmesine dair bir takım kararlar alınacağı ile ilgili Bakan Tüfenkçi, üreticilerin, ürettiği ürünlerini, kendisinin pazarlaması konusunda uygulanması için bir sistem oluşturdukarının belirtti. Üretici birliği aracılığıyla, yeni ambalajlama tesisi kurma konusunda da destek verileceğinin altını çizdi. Soğuk hava depolama için de destek vereceklerini açıklayan Bakan Tüfenkçi, “Ürün İhtisas Borsası‘nı kurduk. Artık lisanslı depolara konulan ürünler o borsada işlem görecek” dedi.

İkinci El Araçlar İçin de Düzenleme Yapıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, ikinci el araçlar ile ilgili düzenleme bitirilip dün gece Başbakanlığa gönderildi. Bu zamana kadar yaklaşık olarak 1 milyon 722 bin 266 adet ikinci el araç satılmıştır. Araç satışında oran yüzde 5.7 artış olmuştur. Piyasadaki bu başıboşluğu düzenleyerek, özellikle satıcı ve alıcıları, güvence altına alan bir düzenleme uygulanacağı belirtiliyor. Satılacak araç sayısının en fazla 3 adet ile sınırlanarak, araç satımı ile ilgili ticaret yapmayanların kayıt dışılığını önlemek amaçlanmıştır. Ayrıca araç satımı için ekspertis raporu alma zorunluluğu da getirilerek, rapora göre fiyatlandırma yapma olanağı da mevcut hale getirildi. Taşıt tanıtım ve düzenleme şartı getirilerek, araçların hasarlı olup olmadığı bu sayede öğrenebilinecek.