Gayrimenkul Avukatı İstanbul Hukuk Büroları

Gayrimenkul hukuku, Medeni Kanun’la düzenlenen eşya hukukukun içinde yer alıyor ve konusu itibariyle toplumun her kesimini farklı açılardan ilgilendiriyor. Gayrimenkul hukuku temelde ev, arsa, daire, apartman gibi taşınmazları düzenliyor ve taşınmaz mülkiyetinin neleri kapsadığını açıklayarak mülkiyet hakkını korumayı hedefliyor.

Gayrimenkul avukatları ise oldukça detaylı bir yapıya sahip gayrimenkul hukuku alanında ortaya çıkabilecek uyuşmazlıkların çözümünde katkı sağlıyor. Taraflar arasında çözüme kavuşturulamayan uyuşmazlıkların yargıya taşınması durumunda gayrimenkul avukatı hukuki destek sağlayarak hak kaybının önlenmesinde görev alıyor.

Gayrimenkul Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Gayrimenkul Avukatı İstanbul

Gayrimenkul avukatları, gayrimenkul hukukunun kapsamına giren davalara bakıyor. Bu davaların başında tapu iptal ve tescil davaları geliyor. Tapu iptal ve tescil davaları, devlet eliyle ve tapu daireleri vasıtasıyla tutulan tapu sicili kayıtları ile ilgilidir.

Tapu sicilinde bulunan hakların ve hak sahiplerine ilişkin bilgilerin gerçeğe uygun olmaması ya da bazı belirsizlikler içermesi durumunda hak sahipleri bu iddialarını öne sürüp kayıtların gerçeğe uygun hale getirilmesini talep edebiliyor. Bunun için de hak sahibinin iddiasının mahkemeye taşınması gerekiyor. Bu süreç, tapu iptal ve tescil davalarının konusunu oluşturuyor ve gayrimenkul avukatı süreçte müvekkiline yol gösterici oluyor.

Ortaklığın giderilmesi davası da gayrimenkul hukukununun alanına giriyor. Bir taşınmaz üzerinde toplu mülkiyetin geçerli olduğu durumlarda kimi zaman anlaşmazlıklar çıkabiliyor. Bu durumda ortaklardan biri uyuşmazlığı mahkemeye taşıma hakkına sahip oluyor. Anlaşmazlıkların giderilmesi için açılan bu davalar ise ortaklığın giderilmesi ya da izale-i şüyu davası olarak adlandırılıyor. Ayrıca,

 • El atmanın önlenmesi davaları,
 • İstihkak davaları,
 • Kamulaştırma davaları,
 • Kira davaları,
 • Ecrimisil davaları

gibi farklı davalar da gayrimenkul hukuku kapsamında yer alıyor.

Alanında Uzman Gayrimenkul Hukuku Avukatları

Gayrimenkul Avukatı İstanbul

1972 yılından bu yana vatandaşlık hukukundan ticaret hukukuna kadar birçok farklı alanda bireysel ya da kurumsal müşterilere hukuki destek sunan WiklundKurucuk, gayrimenkul hukuku alanında da yetkin kadrosu ile hizmet veriyor.

WiklundKurucuk hukuk bürosu, sadece yerli müşterilere değil yabancı uyruklu kişilere de hukuki destek sağlıyor. WiklundKurucuk  gayrimenkul hukuku avukatları arazi, arsa, bina, iş yeri ve tapu kütüğünde ayrı ayrı sayfalara kaydedilen bağımsız ve sürekli haklar, kat mülkiyeti kütüğüne kayıtlı bağımsız bölümler gibi konularda hizmet sunuyor. Konusunda uzman gayrimenkul hukuku avukatı kadrosu;

 • Gayrimenkul satış vaadi ve kat karşılığı inşaat sözleşmesi hazırlanması,
 • Gayrimenkul hukukundan doğan tapu iptal ve tescil davaları,
 • İstihkak davaları,
 • Kamulaştırma davaları,
 • Kira davaları,
 • Ecrimisil davaları,
 • Ortaklığın giderilmesi (izale-i şüyu) davaları

gibi konularda danışmanlık veya avukatlık hizmeti veriyor. Siz de gayrimenkul avukatı İstanbul arayışında iseniz WiklundKurucuk hukuk bürosunun uzman ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.