Fransa Seçimlerinden Dolayı Altın’da Büyük Düşüş Yaşanıyor

Fransa Seçimlerinden Dolayı Altın’da Büyük Düşüş Yaşanıyor. Altın fiyatları Fransa’daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden kötü etkilendi. Fransa Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk tur oylaması yapıldı. Seçimleri tün dünya merakla izlemekte. Çünkü bu tür seçimler ülkenin ve dünyanın para piyasalarına yön vermekte çok belirleyici oluyor. Sandık çıkış anketine göre, Macron ve Le Pen 2.tura kaldı. Bu sonuçlar üzerine euro kuru değer kazandı. Euro’nın değer kazanması ile dolar ve altında düşmeler oldu. Özellikler altın. Euro ise son beş buçuk ayın en yüksek seviyesini görmüş durumda.

Mart Ayından Bu Yana En Sert Düşüş

Altının onsu yüzde 1,5 oldu. Böylece altın 2 Mart 2017’den bu yana en sert düşüşünü gösterdi. Altın yen ile birlikte düşerken, Euro ise beş buçuk ayın rekor seviyesine ulaştı. Fransa’daki Cumhurbaşkanlığı seçiminde Macron ve aşırı sağın adayı Marine Le Pen ilk turu kazandı. İkinci tur oylama ise 7 Mayıs 2017 tarihinde yapılacak. Yapılan anketlere göre 7 Mayıs’a da yapılacak ikinci turu Macron’un rahat bir şekilde alabileceği görülmekte. Anketler bunu işaret edince piyasalar de bu beklentiden önemli şekilde etkilendi. Euro rekor seviyeye çıkarken, dolar düştü, altında rekor düşüşü gördü.

Altın İç Piyasada Düştü

Fransa’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden altın çok kötü etkilendi. Fransa’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk turun tamamlanması piyasalara hemen yansıdı. Macron’un ilk tur oylamasını kazanması ile gözler mayıs ayında yapılacak ikinci tur oylamaya çevrildi. Macron’un ilk turu kazanması altın piyasasında sert düşüşlere neden oldu. Bu düşüşte ikinci tur için yapılan anket sonuçları da etkili oldu. Mayıs ayında yapılacak olan ikinci oylamada da Macron’un bu turu çok rahat alacağı yönünde. Bu durum altının iç piyasalarda da düşüş yaşamasına neden oldu. Altının gramı şu anda 147 TL seviyelerinde iken, çeyrek altın ise 246 TL seviyelerinden alıcı buluyor.