Finans Derneklerinin Amacı

Finans derneklerinin amacı, finans ile ilgili olan tüm mesleklerin geliştirilmesi ve tanıtılmasıdır. Yapılan bilimler araştırmalar ile finans finans mesleğinin geliştirilmesini sağlarlar. Bu araştırmalar deneğin destekçisi olan akademisyenler tarafından yapılır. Finansal yöneticiler ile sektörde finans mesleklerinin önemi anlatılmaya çalışılır. Mesleki saygınlığı arttırmak ve finansın önemini anlatabilmek de en önemli amaçlar arasındadır.

Finans Derneklerinin Çalışmaları

Finans derneklerini amaçlarını gerçekleştirebilmek için birçok çalışma yapar. Tüm bu çalışmalar düzenli ve disiplin içinde yapıldığında finans sektörü çalışanlarına yararlı olur. Çalışmalar ne kadar dikkat çeker ise, o kadar etkili olur. Bu çalışmaların en önemlisi finans alanında uzman bilim adamları, özel ya da kamuda çalışan finans yöneticilerini ve sanayici ve iş adamları bir araya getirmektedir. Bu bir araya gelme ile finans sektörü için gerekli çalışmaların yapılmasını sağlar. Çıkan sonuçlar ile finans mesleği gelişir. Ülke yararına çalışmalar yapılmış olur. Finans yöneticilerinin çalıştığı sektör ne olursa olsun, ilk amacı ülke ekonomisine katkı sağlamak ve geliştirmektir.

Finans derneklerinin amacı sorgulandığında şüphesiz ki ilk akla gelen amaç sektörün geleceği için en iyi elemanların yetişmesini sağlamaktır. Bu nedenle finans sektöründe çalışması muhtemel olan, ekonomi, işletme ve finans alanındaki öğrencileri desteklemek ve bilinçlendirmek için seminer ve konferanslar düzenlerler. Özellikle üniversitelerdeki kariyer günlerine katılarak, finans yöneticiliği ve finans konusundaki tüm iş pozisyonları hakkında öğrencileri bilgi sahibi yaparlar. Doğru bilgileri işin gerçek sahiplerinden öğrenen tüm öğrenciler, finans mesleğini tercih etme yolunu seçebilirler. Finans için gerekli analitik düşünme ve problem çözme gibi yeteneklere sahip öğrenciler ile tanışarak staj fırsatı da sunarlar. Bu şekilde eğitim bitmeden sektör ile tanışan öğrenci, mesleğine daha da saygı duyar. Şirkete yararlı olabilecek elemanı, kendi içinde eğitip geliştirme imkanı bulan şirketler de insan kaynağının en iyisine ulaşmış olur.

Finans mesleğinin gelişmesini sağlamak amacıyla yurt içinde ve yurt dışında olan kuruluşlarla anlaşmalar yaparlar. Bu anlaşmalar ile sektör daha da gelişir ve güçlenir. Türkiye’nin geleceği için finans alanında araştırma ve çalışmalar yaparlar. Bu araştırmaları halk ve devlet ile paylaşırlar. Bu şekilde olası ekonomik risklere karşı yapılacaklar hakkında öneriler de sunulur. İşin uzmanı akademisyenler ve en iyi şirketlerde çalışan finans uzmanlarının görüşleri ile hazırlanmış raporlar, devlet ile de paylaşılabilir. Bu şekilde ülkesi için en iyi analizleri ve önerileri de sunmuş olur.

Finans derneklerinin amacı genel olarak finans mesleğinin ilke ve standartlarını belirleyerek gelişmesine yardımcı olmaktır. Mesleğin ilke ve standartlarının belirlenmesi, mesleğin geleceği için çok önemlidir. Finansın her alanda çok önemli olması, gelecekte bu mesleği yapacak kişilerin de önemi arttırıyor. Genel olarak ülke ekonomisinin geleceğini belirlemede rol oynayacak tüm finansçılar, ortak ilke ve standartlara göre çalışmalı ve çalıştırılmalıdır.