Finans Analisti Nasıl Olunur?

Finansal analiz yapan kişiler genellikle işletmelerin mali içerikli tablolarını ve verilerini inceleyerek yorumlar katarlar. Mali içerikli tablolarımız arasında gelir tablosu ve bilanço yer almaktadır. Burada işletmenin yıllık veya belirli yıllar baz alınarak hesaplanmış olan verileri bulunur. Bu verilerden işletmenin karlılığı, borç ödeme gücü ve benzeri bir çok olgu araştırılabilir. Sonuç olarak da analizi yapacak kişi belirli olgulara ulaşmaktadır. Finans Analisti Nasıl Olunur diye merak ediyorsanız bilmeniz gereken belirli başlı özellikler vardır. Analistliği yapacak kişinin bu özelliklere ve sorumluluklara sahip olması gerekmektedir. Bu özelliklerden bir tanesi karşılaştırma yetisinin bulunması gerektiğidir. Tahmini olarak hazırlanmış beklenen veriler ile, gerçekleşmiş gerçek veriler birbiri ile karşılaştırılmalıdır. Buradan beklentilerin ne derece olumlu ya da olumsuz gerçekleştiği işletme açısından kolaylıkla belirlenebilmektedir.

Finansal Analist Olmak için Gereken Özellikler

İşletmenin harcayacağı ve bazende gelirini aşacak giderlerinin olabilmesi durumu olağandır. Bu noktada analisti yapacak kişinin yaratıcı çözümler bulması gerekmektedir. Böylece kriz anlarında yönetimi kolaylıkla elinde tutabilmeyi başarmış olacaktır. İşletmeler her belirli dönemlerde kendi mali tablolarını yatırımcıları için paylaşırlar. Bu yüzden Finansal analiz yapan kişinin bu tabloları bir araya getirerek yayınlaması gerekmektedir. Yatırımcılar bu verilere göre yatırıma uygun bir işletme olup olmadığını kolaylıkla değerlendirebilmelidir. Aldatmaca kesinlikle olmamalıdır. Kişinin aynı zamanda almış olduğu muhasebe bilgilerini de kullanması gerekmektedir. Bu işin yoğunluğunu azaltarak her şeyin sistematik ilerlemesini sağlayacaktır. Piyasaya karşı hakimiyeti yüksek kişilerin olması gerekmektedir. Sadece kendi işletmesi ile değil piyasa ile de yakından ilgili olmalıdır. Söz konusu yapılacak yatırımlar olduğunda piyasa bilgisi önem arz edecektir. Piyasada gerçekleşecek olan finansal durumlar takip edilmeli, hatta krizler fırsata çevrilmelidir. Raporlar hazırlanarak analizler yapılmalı tahminlerde bulunulmalı ve finansal modeller uygun bir biçimde geliştirilmelidir. En önemli husus ise şirket için öne arz eden her veri saklanmalı ve gizliliği korunmalıdır. Tüm bu özellikleri taşıyor ya da gerçekleştirebiliyorsanız finans analisti nasıl olunur sorusuna da kolaylıkla cevap bulabilirsiniz.

Finans Analisti Nasıl Olurum?

Finans analisti nasıl olurum diye soracak olursanız vereceğimiz ilk cevap tamamlamanız gereken bir lisans programının olması gerektiği olacaktır. Üniversitelerin bankacılık ve finans, işletme, iktisat, maliye ve benzeri bölümlerinden lisans diploması olması şartı ile finans analisti olmanız mümkün. Yani tercihinizi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nden yana kullanmanız gerekecektir. Bu noktada kolaylıkla analiz yapabilme ve yanındaki ek bilgilere sahip olabilme şansına sahip olacaksınız.

Finansal Analistlerde Aranan Özellikler

Finansal analist olmak istiyorsanız sahip olmanız gereken bazı kurallar ve özellikler vardır. Disiplinli çalışmayı sevmeli ve ekip çalışmalarına açık olmalısınız. Finans sektördeki risklerin bolca bulunduğu bir piyasadır. Bundan dolayı stres altında çalışabilmeyi göze almalısınız. Aynı zamanda çözüm üretebilmeli ve raporlama yapabilmek açısından sunumlar için diksiyonunuzun ve konuşma becerinizin gelişmiş olması gerekmektedir.